Regulátory otáček

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Regulátory otáček

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den, mám několik regulátorů otáček z automatických praček a chtěl bych je využít například k vrtačkám. Jenže nemám zapojení. Zřejmě se bude jednat o podobné zapojení, protože skupiny drátů jsou shodné u jednotlivých typů. Takže vždycky oddělená dvojice kontaktů, asi silová (na plošném spoji široký spoj.) Pak je jeden společný plochý konektor a tam jsou skupiny drátů s mezerami a to jeden, mezera dva, mezera tři. Tak kdyby byl někdo tak laskav a sdělil, k čemu jsou jednotlivé skupiny vodičů připojeny, byl bych moc rád. Děkuji.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#2 Příspěvek od FERYACT »

Co ten regulátor otáček řídí?Máš li na mysli řízení bubnu pračky tak to asi
nepůjde.Řídí motor s nekolikerým vinutím.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od stasek »

No je to výhradně z praček s komutátorovým motorem, ne asynchronním s několika vinutími. Takže si myslím, že by to mělo jít použít.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Tak to zapoj jak to bylo v té pračce.

Uživatelský avatar
Tunelprokop
Příspěvky: 65
Registrován: 27 bře 2008, 01:00

#5 Příspěvek od Tunelprokop »

A nevíš jak budeš regulevat oráčky, když ty otáčky reguluje IO v závislosti na nastaveném programu? To je lepší použít regulaci např. z vysavače a namontit tam lepší chladič. A taky v pračce není modul jak modul. Je potřeba přesně specifikovat co je to za značku popř. typ, popř. přesné označení modulu a pak se dá určit kde je co připojené.

Uživatelský avatar
Tunelprokop
Příspěvky: 65
Registrován: 27 bře 2008, 01:00

#6 Příspěvek od Tunelprokop »

A nevíš jak budeš regulevat oráčky, když ty otáčky reguluje IO v závislosti na nastaveném programu? To je lepší použít regulaci např. z vysavače a namontit tam lepší chladič. A taky v pračce není modul jak modul. Je potřeba přesně specifikovat co je to za značku popř. typ, popř. přesné označení modulu a pak se dá určit kde je co připojené.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pro využití regulátoru motoru z pračky musíš mít motor z tachogenerátorem.
Frekvence napětí z tachogenerátoru se používá jednak pro stabilizaci otáček, jednak spolu s měřením proudu pro vyvažování prádla v bubnu..
Jinak si myslím že ten komutátorový motor je derivační, akorát má bokem vyvedenej stator, aby se dal přepólovávat a tím měnit směr otáčení..

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od stasek »

Hoši, já nevím jak to bylo v těch pračkách, vystříhal jsem to v kovošrotu z hromady praček. Ten regulátor z vyssavače mně moc neuspokojil, při malých otáčkách zastavím vrtačku prstem. Myslel jsem, že tady to bude něco lepšího, když to roztáčí tak těžkej buben.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#9 Příspěvek od Radix »

Pokud je ten regulátor s triakem, tak otáčky jsou značně měkké, ale dají se řídit v podstatě od nuly do maxima.
Pokud potřebuješ tvrdší otáčky, je vhodný tyristorový regulátor využívající protinapětí.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Pepa87 »

Ten motor bude asi spíš sériovej, stator má malej odpor a při paralelnim zapojení to z 12V bralo asi 7A, ale ten motor byl už nějakej jetej tak nevim.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Motor bude seriový a jak bylo výše řečeno , bez tachodynama a složitějšího zapojení je nutno použít tyristorový regulátor . Tím lze nastavit otáčky od nuly do cca 80% . Máš-li zájem , pošli mail a já Ti pošlu příští týden schema . bobobo

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

Bez zpětné vazby není regulace solidní.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

BOBOBO máš SZ
Jinak pánové díky za informace.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

Ahoj. Já použil na sloupové vrtačce motor z pračky a regulátor z vysavače Eta 7400. Nasadil jsem na něj větráček z PC - pro chlazení.
Viz odkaz přímo z bastlírny :
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... pic&t=5833

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Ahoj tatramacku, bohužel ty odkazy (teda fotky zapojení) už nejdou dnes zobrazit.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“