TESLA 4131U ORAVA 131

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

TESLA 4131U ORAVA 131

#1 Příspěvek od Oberleutnant »

Dnes jsem u tohoto historického kousku TESLA 4131U ORAVA 131 zprovoznil žhavicí řetězec a řádkový rozklad, nejdřív TV normálně ladila i na UHF, později jsem ji znova zapnul a na UHF už nešlo nic naladit, pouze to zrní viz. foto v příloze, když to přepnu na VHF, tak to ladí.Závadu bych hledal v UHF tuneru...
Přílohy
Orava 131.jpg
(289.51 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od sambiliong »

zkontroluj nedřív, jestli správně kontaktuje přepínač VHF/UHF - tenhle typ se moc nepovedl. (neboli zda dostává UHF tuner to co má)

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#3 Příspěvek od Carel »

Foto připomíná spíš noční ozářenou vodní hladinu. :?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Oberleutnant »

Tak už to ladí i na UHF, bylo to skutečně tím přepínačem VHF/UHF, měl špatný kontakt a po rozdělání a vyčištění je vše OK :prst:

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#5 Příspěvek od jano2 »

Mna by zaujimalo,odkial to bereš,tie stare črepy?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Oberleutnant »

Beru to ze sběrného dvora a ze skládky, ale poslední dobou už tam žádné elektronkové TV nejsou, vždyť pomalu mizí i C428...

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#7 Příspěvek od jano2 »

O nedlho tam budu plazmy a LCD,,,

jjoj

#8 Příspěvek od jjoj »

Nie nebudu, tí blbci to budú skladova￾ na povalách 20-30 rokov s tým že sa im to možno niekedy zíde, prípadne sa nájde niekto kto im to opraví, ikeï v servise im povedali - nerentabilná oprava.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Oberleutnant »

Nemáte někdo servisní dokumentaci na tuto TV Tesla Orava 131 nebo na jinou TV se stejným šasim?Jde mi hlavně o rozmístění součástek ve snímkovém rozkladu a řádkovém oscilátoru.Díky

Uživatelský avatar
martinbbb
Příspěvky: 102
Registrován: 20 bře 2008, 01:00

#10 Příspěvek od martinbbb »

Tato TV stejně jako Martino a podobné moderny má historickou hodnotu nulovou... jestli se chceš skutečně věnovat sběratelství, tak se zaměř na první a skutečně hodnotné typy, třeba 4001, 4002, Ametyst, Mánes a pod.
možná bych ti mohl věnovat i něco ze svých nadbytků:-)) v poslední době se zaměřuju spíš na rádia a krystalky, nechceš za něco vyměnit třeba vrak té první 4001A, jednu mám už zrenovovanou a krásnou.... a tenhle vrak, z kterýho jsem bral ND při renovaci nemám kam dát....

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nemají, ale budou mít. Tyhle telky už, narozdíl od těch 4001A, Oravanů, Athosů apod., na půdě neskončí a co se neuloží teď, to navždy zanikne. Proto je dobře, že jsou lidi, kteří je sbírají a nepohrdnou ani takovou modernou, jako je řada 416. Dneska už vyřazenou elektroniku nikdo doma schovávat nebude. Nehledě na to, že většina těchhle telek je i designově celkem povedená.
Na druhou stranu je otázka, jestli má sběratelství vypadat tak, jak to tu předvádí Leoš.

poradtemiprosim

#12 Příspěvek od poradtemiprosim »

:cry: taky mám oravu 131 byla na internetu zadarmo pøinesl jsem ji chybìl u ní kabel který jsem pøimontoval i jsem vymìnil bouchly na pùl pøelomený kondenzátor 55 kilo 1000v, ale televize dál nejela, zjistil jsem že elektronka na vysokém napìtí dy 86 hroznì žhavila,bylo mnì to podezøelé co s tím, zjistil jsem že je vypálená patice /elektronka dy 86/ a to vysoké napìtí jde na kostru ,,potøebuji novou patici na elektronku dy86 prý patice nejde pøehodit je nutné to odmontovat od tech cívek a pøehodit i ze závitem takže potøebuji ,patici se smièkou a s kabelem na obrazovku,, prosím poradte kde to mám sehnat a jak to mam udìlat


muj email fifa.kaplan@seznam.cz

dìkuji za každou odeslanou vìtu na muj e-mail která mnì pùže pomoci

jirka

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

poradtemiprosim píše::cry: taky mám oravu 131 byla na internetu zadarmo pøinesl jsem ji chybìl u ní kabel který jsem pøimontoval i jsem vymìnil bouchly na pùl pøelomený kondenzátor 55 kilo 1000v, ale televize dál nejela, zjistil jsem že elektronka na vysokém napìtí dy 86 hroznì žhavila,bylo mnì to podezøelé co s tím, zjistil jsem že je vypálená patice /elektronka dy 86/ a to vysoké napìtí jde na kostru ,,potøebuji novou patici na elektronku dy86 prý patice nejde pøehodit je nutné to odmontovat od tech cívek a pøehodit i ze závitem takže potøebuji ,patici se smièkou a s kabelem na obrazovku,, prosím poradte kde to mám sehnat a jak to mam udìlat


muj email fifa.kaplan@seznam.cz

dìkuji za každou odeslanou vìtu na muj e-mail která mnì pùže pomoci

jirka
Milý Jiøíku , kup si cca 1kg plastelíny a mùžeš si z ní dìlat prdelky až do alelùjááááá . Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od urbanek »

Lukas-Peca píše:Nemají, ale budou mít. Tyhle telky už, narozdíl od těch 4001A, Oravanů, Athosů apod., na půdě neskončí a co se neuloží teď, to navždy zanikne. Proto je dobře, že jsou lidi, kteří je sbírají a nepohrdnou ani takovou modernou, jako je řada 416. Dneska už vyřazenou elektroniku nikdo doma schovávat nebude. Nehledě na to, že většina těchhle telek je i designově celkem povedená.
Na druhou stranu je otázka, jestli má sběratelství vypadat tak, jak to tu předvádí Leoš.
Přesně tak. Dvoulampovky z první republiky taky svého času končily na půdách a v garážích (v tom lepším případě), nebo na skládkách jakožto bezcenné křápy a dnes se za ně platí "zlatem"...
Každý sbírá to co se mu líbí a je to v jeho možnostech (ne každý si může dovolit za svého koníčka obětovat celou výplatu či rodinné úspory).
Já taky sbírám to co ostatní vyhazují, protože mě zkrátka daleko víc oslovuje televize ze 70. let než nějaká krystalka z "pravěku" radiotechniky. A je tu ještě jedna věc. Když má něco vysokou "tržní" hodnotu, tak vím že taková věc na skládce neskončí, takže se o takovou věc nemusím zajímat a zajišťovat místo pro její uskladnění. Naopak právě to co se dnes jeví jako bezcenné je potřeba zachránit před likvidací a uchovat na horší časy, kdy už ty přístroje zkrátka nebudou... A to je jeden z důvodů, proč jsem se stal sběratelem.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Oberleutnant »

Podle mě je ten dotaz od anonyma poradtemiprosim nějaký divný, už jen kvůli tomu přelomenému kondenzátoru 55 kilo na 1000V a že DY86 hrozně žhaví :lol:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“