PIC - RS323 - ztráta komunikace - ošetření programu

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

PIC - RS323 - ztráta komunikace - ošetření programu

#1 Příspěvek od Jirka »

Pro komunikaci PIC16F628A přes RS232 s připojeným zařízením používám tuto rutinu http://www.piclist.com/techref/microchi ... RTtest.htm .
Má ale takový háček. Pokud je připojené zařízení nedostupné (off-line, vypnuté) a procesor odešle dotaz do zařízení, marně čeká na odpověď, a program (procesor) vytuhne.

Jak jednoduše ošetřit, aby, např. po dvou vteřinách, co marně čeká na odpověď, procesor signalizoval chybu připojeného zařízení a dále pokračoval ve své činnosti?
*****

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přidej do čekací RX smyčky čítač a čekací smyčku tak, aby se čítač incrementoval např. po 1ms. Po přetečení nastavit nějakej bit a "return".

V principu je to blbě, tohle se má řešit přes přerušení, buffer a jeho vyhodnocení po každým příjmu znaku. Hlavní program ať si mezi tím dělá, co chce. I kdyby měl jenom čekat na správnej obsah bufferu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem - dobrý je,když dalším časovačem se maže celej buffer, pokud nepřijde další znak do x milisekund a samozřejmě smazat buffer po přijmutí kompletní odpovědi.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kado
Příspěvky: 44
Registrován: 27 říj 2007, 02:00
Bydliště: PB, SVK

#4 Příspěvek od Kado »

Mozes to spravit tak, ze pouzijes prerusenie od casovaca, pricom pri odoslani spravy do pc zapnes casovac, pricom cakas az napocita do definovanej hodnoty, kt. signalizuje chybu.
takto: v preruseni od c/c inkrementujes premennu (napr. prerusenie kazdych 0,1sec)
v rutine "receive" hned na zaciatku testujes premennu ci nedosiahla (alebo nie je vacsia) ako dana hodnota /napr. cakanie 2sec a prerusenie kazdych 0,1sec je to hodnota #20) ak nedosiahla premenna danu hodnotu, tak citas priznak (neviem co to je u PIC, asi priznak plneho prijim. registra), potom skok na receive a zasa test nasej premennej, a ak dosiahla stanovenu hodnotu resp. prekrocila, tak skok na nejake navestie "receive_error", kde vypnes casovac a vypises spravu, ze time_out err (alebo nieco podobne) a opustis rutinu.
EDIT:uz ma predbehli

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jirka »

[quote="ZdenekHQ"][/quote]
Takže myslíš tady do kódu vložit ten čítač a vyhodnocovat ho?

Kód: Vybrat vše

; -------------------------------------------
; RECEIVE CHARACTER FROM RS232 AND STORE IN W
; -------------------------------------------
; This routine does not return until a character is received.
;
receive btfss PIR1,RCIF         ; (5) check for received data

            ; SEM VLOŽIT ČÍTAČ

        goto Receive

        movf RCREG,W            ; save received data in W
        return
;
; -------------------------------------------------------------
*****

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jirka »

[quote="Kado"][/quote]
Asi to chápu, to je v podstatě stejný, jak psal ZdenekHQ

Zkusím se s tím poprat...
*****

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem zvyklej na Atmel, takže s asm z PIC mám trošku problémy.. Ale myslím, že ano, dáš tam incrementaci čítače + vložíš čekací smyčku, abys nemusel při rychlosti procesoru čítat moc velký čísla. Ale jde to i přes ten čítač v přerušení, volanej např. po 1ms a nulovanej po příjmu znaku.

Tu popsanou metodu jsem použil na průmyslové mašině s komunikací MODBUS, trápili to, čím se dalo a měli 0 procent chyb. Ovšem tam se používá CRC, i když např. při délce zprávy 3 byty a 2-bytovém CRC jsem našel kolizi dat...

EDIT : Teď jsem se na to mrkl ještě jednou - důležitý je, aby součástí smyčky bylo jak vyhodnocení příjmu znaku, tak ten čítač ! Tady se mě to nějak nezdá...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marie Fùrie

#8 Příspěvek od Marie Fùrie »

Já to vìtšinou øeším pomocí hw èasovaèe, nastavím ho tøeba na 20ms a v pøerušení inkrementuju promìnnou (bez pøetékání). Napø. 8bit promìnná mi dá nìco pøes 5s. Kdykoliv pak potøebuji ošetøit timeout, promìnnou vynuluji a pak ji testuji na potøebnou hodnotu (tøeba 100 pro 2s).

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“