Dva proudové chrániče za sebou

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

Dva proudové chrániče za sebou

#1 Příspěvek od Lods »

Mám na zahradě půjčenou elektřinu u souseda. Podařilo se mi vyhodit jeho proudový chránič, naštěstí byl doma. Pro příště bych se chtěl tomu vyhnout, tak bych si chtěl udělat skřínku s napěťovým a proudovým chráničem. Musí být hodnoty těchto chráničů nižší než má on nebo mohou být stejné?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Jak podařilo vyhodit? Potom je někde závada, kterou je třeba neprodleně opravit.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Stačí větší svářecí trafo s dostatečnou kapacitou vinutí proti kostře a je to venku. :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jova1 »

To bude trošku problém. Při zapojení chráničů za sebou je to jako s pojistkami. Ten předřazený musí být na vyšší hodnotu (100mA) a ještě k tomu selektivní tz. pomalejší. Pokud dáš dva stejný můžou vypadnout oba nebo třeba ten u souseda, pokud tam dá soused s vyšší citlivostí a selektivitou nebude to podle normy. Jediná možnost je že soused udělá nechráněný vývod na který se z venku, myšleno přístupně , pověsí krabička s chráničem 30mA a vývodem pro tebe.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Co si slibuješ od kombinace napěťového a proudového chrániče?

Z hlediska ne-elektrického, spíš sousedského, je připojování velkých a komplikovaných spotřebičů dost netaktické pro udržení těchto delikátních vztahů. Ale záleží na sousedovi, co vydrží jeho jištění a co on sám.

Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od Lods »

Nechtěl bych obtěžovat souseda, kdyby nebyl doma a vytekla mu třeba lednička nebo jiná nepříjemnost. Vyhodil jsem to tím, že jsem tužkovou zkoušečkou hledal fázi. Pojistku má 16 A, mě stačí 10, to by nebyl problém, ale co s s proudovým chráničem, který má 30 mA a s úpravami by asi soused nesouhlasil. Dal bych tam zásuvku s proudovým chráničem, ale co jsem našel bylo vždy 30 mA, i když by mělo existovat i 10 mA. Nevíte o takové zásuvce?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dej tam oddělovací trafo, tím vyřešíš fíčko, a pověs to na vhodnej jistič. Ovšem to trafo na větší proudy bude celkem macek. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

A hlavně zapnutím oddělovacího trafa spolehlivě shodíš sousedovi jistič a možná ještě před sousedem. Ledaže bys k trafu vyráběl ještě softstart... a pojistku... a svůj chránič...

Chrániče s I=30 mA mají ten proud uveden jako jmenovitý při kterém to musí vypnout, v praxi vypínají při nižším, někdy i při nějakých 12 mA, čas řádově jednotky milisekund.
Pro jištění proti zkratu je docela spolehlivá osvědčená tavná pojistka, je rychlejší než běžný jistič ř. B.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Niektore tie tavne poistky (asi z Ciny) vydrzia dost - napr. som zapol zdroj a vyletel istic v byte a este aj na chodbe, ale hlavna vec, ze poistke sa nic nestalo :D

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

rnbw píše:Niektore tie tavne poistky (asi z Ciny) vydrzia dost - napr. som zapol zdroj a vyletel istic v byte a este aj na chodbe, ale hlavna vec, ze poistke sa nic nestalo :D
...a potom že čínský výrobky nic nevydrží :opravar:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:A hlavně zapnutím oddělovacího trafa spolehlivě shodíš sousedovi jistič a možná ještě před sousedem. Ledaže bys k trafu vyráběl ještě softstart... a pojistku... a svůj chránič...
Já myslel nějakej 3x400V/1x230V přes 25A jistič :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »

Samostatná přípojka by problém vyřešila. Takhle dlouho kamarádi nebudete.

:box:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od stepa »

Ja bych tuhle situaci resil podruznym elektromerem(bude merit tvou spotrebu, zaplatis co projedes) hnedka za hlavni jistic a souseduv elektromer a za nej si dat vlastni ficko a jistic. Pokud vyhodis hlavni jistic, tak k nemu pristup mit budes(resp. mel by ses k nemu dostat z ulice) a nemusis otravovat souseda...maximalne ho na*eres, zes mu vyhodil celej barak.

Janouskova varianta je ze vseho nejlepsi, ale investice budou asi krapet vyssi.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#14 Příspěvek od janousek »

Zatím jsme se nedověděli jak často a za jakým účelem a kde. Párkrát soused připojení poskytne, ale časem ho to bude taky s...t, chtěl jsem napsat mrzet. :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky záleží, co tam vlastně míní připojovat. Při běžným provozu vyrazit jistič či fíčko je celkem umění.

Jestli to fíčko vylítlo při dotyku doutnavky/zkoušečky, tak ve zkoušečce je zkrat (já jsem si taky vyskočil ke stropu, když mě to péro uvnitř šroubováku s doutnavkou sjelo a šluslo to), nebo má soused fíčko "na hraně" díky nějakýmu svodu a pak to bude lítat i při větším větru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“