Programuje tu niekto aj nieco ine ako PIC a ATMEL?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

Programuje tu niekto aj nieco ine ako PIC a ATMEL?

#1 Příspěvek od mihal »

Programuje tu niekto aj nieco ine ako PIC a ATMEL? :? Co je na tych cipoch tak odlisne, nerad by som nieco prehliadol.

Marie Fùrie

#2 Příspěvek od Marie Fùrie »

mihal píše:Programuje tu niekto aj nieco ine ako PIC a ATMEL? :? Co je na tych cipoch tak odlisne, nerad by som nieco prehliadol.
ATMEL je výrobce a vyrábí nìkolik rodin procesorù od 4bitových po 32bitové.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

To nepopieram, ale vyrobcov je mnozstvo, mna zaujima preco je taky rozsireny PIC a ATMEL :?:

Marie Fùrie

#4 Příspěvek od Marie Fùrie »

mihal píše:To nepopieram, ale vyrobcov je mnozstvo, mna zaujima preco je taky rozsireny PIC a ATMEL :?:
Protože tøeba AVR ATmega8 od ATMELu se dá koupit za 35Kè v bìžné obchodní síti (GME, GES, TME...), je k nim zdarma vývojový software, dá se programovat programátorem za 50Kè....

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

Takze to bude tou dostupnostou? Ale ta je dana dopytom, cize pricina bude asi inde.

Marie Fùrie

#6 Příspěvek od Marie Fùrie »

Také to za málo penìz umí sakra hodnì muziky. Já jsem tøeba pøešla pøed 9lety na AVR protože byly pinovì kompatibilní s 89C51, 89C2051 a byly 12x rychlejší a programovì x-krát efektivnìjší. A nestály o moc víc než 51. Pøed tím jsem používala 89C51 také od Atmelu, protože mìly FLASH pamì￾, daly se 1000x pøepsat bez mazání UV a stály 5x míò než Intel v keramice. Prostì Atmel pøišel s vychytávkama, které výraznì zefektivnily a zlevnily vývoj. Proto uspìl.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#7 Příspěvek od mihal »

Takze historicke suvislosti.. parametre ale dnes ziadny zazrak niesu, uvidime kto dalsi :wink:

Marie Fùrie

#8 Příspěvek od Marie Fùrie »

mihal píše:Takze historicke suvislosti.. parametre ale dnes ziadny zazrak niesu, uvidime kto dalsi :wink:
Tak sem také napiš co používáš za mcu a proè.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#9 Příspěvek od mihal »

Ja ficim na msp430 od ti kvoli spotrebam, hc a hcs08 kvoli robustnosti a renesas R8C kvoli cene. Jediny krat som musel sihnut na PIC10F200 kvoli rozmerom.

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#10 Příspěvek od marzou »

mihal píše:Ja ficim na msp430 od ti kvoli spotrebam, hc a hcs08 kvoli robustnosti a renesas R8C kvoli cene. Jediny krat som musel sihnut na PIC10F200 kvoli rozmerom.
No to jsou všechno pěkný kousky, ale mohl by jsi sem ještě napsat v jakých aplikacích je využíváš, když jsou pro tebe nepoužitelné běžně dostupné mpc.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

Ako som pisal, msp430 v bat.aplikaciach, hcs08 automotive a R8C v produktoch citlivych na cenu. Ale nemozem suhlasit s tym, ze by sa jednalo o nejake exoty, renesas mal v minulom roku najviac predanych cipov. V Lidli ich sice neponukaju, no vzorky na bastlenie nieje problem zohnat gratis u vyrobcu/distributora a do seriovej vyroby cenu distributori strasu.
Mna skor zaskocilo kolko prispevkov je na PIC a ATMEL ako by sa nic ine nepouzivalo 8O

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od sqad »

Na msp430 a ich predchodcoch sme sa učili programovať v škole, okrem spotreby vynikajú taktiež tým, že pracujú aj v teplotách, kedy už zamŕzajú displeje s ktorými komunikujú :) a to platí aj pri opačných extrémoch...

avšak na klasické použitie v ,,stolových" prístrojoch ten avr bohate stačí, predáva sa taktiež v púzdrach dip, ktoré mám ja osobne radšej ako smd, majú ho v skoro každom obchode s elektrosúčiastkami, stojí pár korún, je vybavený A/D prevodníkom, je rýchly, má podľa mňa logickejšiu architektúru ako pic, programujem ho prog. kt. som si postavil za pár korún...; pic je v ohľade softvéru na tom trochu lepšie, vzhľadom na to že je zadarmo a dá sa v pohode použiť aj na ,,firemné" účely, podporuje univerzitné programy tak ako aj ti...

Ja osobne používam avr z dôvodu, že som s nimi celkovo spokojný, veľký podiel na tom podľa mňa má aj to, na čo je človek skrátka zvyknutý, a keď to čo potrebujem viem spraviť s tým čo mám a s tým čo je ľahko dostupné, je pre mňa zbytočné kupovať/vyrábať iné zariadenie na iný typ procesorov a s nimi začínať...

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#13 Příspěvek od mihal »

Tak som to tusil spravne, jedna sa o (zlo)zvyk. btw pre HC08 zbastlim programator s prevodniku RS232 a troch hradiel, CodeWarrior s C kompilatorom zdarma do 60k kodu, mozno to bude niekoho motivovat. Msp je ina kava, ten potrebuje Jtag, ten tak jednoducho nezbastlim, ten sa musel kupovat.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jankop »

Jo, tušil jsi správně, pár lidí trpí zlozvykem programovat MCU. Je dobře, že v tom máš jasno.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od stepa »

mihale, proc tady slapes po MCU? Udelali ti neco? Copak znamena, ze jsou spatne, kdyz je nepouzivas ty? Tady je alespon videt, jak se firmy staraji...Microchip dodava plne zdarma programovaci soft, posila nekolik kusu, od 3 druhu procesoru na jednu zasilku ZDARMA. Poslou ti i signalovy procesory, co stojej v GME litr. Programator ze suplikovych zasob dalsi vyhoda.

Spis se zamysli, proc nejsou rozsireny ty procesory, co pouzivas ty...tam bude zakopany pes.

A rikat tomu zlozvyk...ROFL, tomu se jenom smeju.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“