Přechod z soustavy TN-C na TN-S

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

Přechod z soustavy TN-C na TN-S

#1 Příspěvek od seastorm »

Zdravím!
Dočetl jsem se, že při změně okruhů a provedení nových instalací, je nutné realizovat síť v soustavě TN-S. Potřeboval bych poradit, jak to prakticky realizovat, nebo nějaký odkaz na publikaci. Protože mi není jasné, když se zelenožlutý vodič za rozvodnou skříní svede k zemniči a dále pokračuje jako zelenožlutý PEN a modrý tkzv. pracovní, jak to vlastně bude se zásuvkami v původní soustavě TN-C v některých místnostech, kde se neplánuje totální vysekání a změna na TN-S. Je vůbec možné a prakticky realizovatelné v části domu provést rozvody nové v TN-S (černý, modrý, zelenožlutý) s tím, že se za rozvodnou skříní (čez) rozdělí zelenožlutý na zelenožlutý a modrý a v druhé části domu, v několika už stavebně upravených a vymalovaných a provozovaných místnostech ponechají zásuvky a rozvod v TN-C želenožlutá-černá- hnědá)? Prosím o radu zkušené, kteří by rádi přispěli a trochu popsali princip obou soustav. A jaké by byly dopady, kdyby se realizovalo výše zmíněné. Popřípadě návrh jak se to reálně dnes řeší. A jak se provádí zemění nebo svod k zemniči? Jak se provádí zemnič apod?
Předem moc děkuju
Honza

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#2 Příspěvek od honza_jan »

Celou záležitost lze řešit z různých pohledů. Sice se praví, že pokud je rozsáhlejší rekonstrukce elektroinstalace v objektu, tak se musí už předělat i stávající instalace dle nových norem, ale otázka je, co je pojem rozsáhlejší rekonstrukce v objektu. Pokud by šlo místnosti, které už jsou hotové podle starého v soustavě TN-C vytyčit jako samostatný např. byt (a nemusí být ani pod samostatným uzavřením), tak by podle mého názoru to šlo při revizi okecat a nechat udělat výchozí revizi akorát na nově rekonstruovanou část objektu. Bod rozdělení PEN na PE a N se stejně provádí obyčejně až v podružném rozváděči. Pokud je podružný rozváděč dostatečně velký a vleze tam i výstoj pro rekonstruovanou část, tak přeskupit přístroje tak, aby bylo jasně viditelné, co je starý rozvod a nový rozvod. Bod rozdělení bude proveden pouze v části pro nový rozvod přidáním další sběrnice. Lepší pro revizáka by bylo pro novou část dát i nový podružný rozváděč, v něm provést bod rozdělení a přívod prosmyčkovat s přívodem do starého rozváděče. Že je jenom jedno měření, to není na závadu. Možná, že postupem času se trochu přitvrdilo okolo realizace, ale při troše dobré vůle jde všechno. Pokud bude vše perfektně zadokumentováno a rozváděč(e) přehledné, tak by neměl být problém. Když budou ale přístroje typu CDSD (co dům a smeťák dal) a drátování, jako šňůry na prádlo, pár přechoďáků a nevyhovující impedanční smyčky, tak to je potom jasné, že neprojde nic. Snad se vyjádří i další kolegové přes silné dráty.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Marcelto »

Ak máš nové rozvody aj v kúpeľni tak po novom tam musíš mať aj chránič !
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od zdenoeddie »

Marcelto píše:Ak máš nové rozvody aj v kúpeľni tak po novom tam musíš mať aj chránič !
presne tak, a za chranicom sa nesmie znovu spojit N a PE (rozumej modry so zelenozltym)

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#5 Příspěvek od dudo02 »

seastorm píše:..
TNC-dvojvodicova(4) sustava,ktora uz dnesnim normam nevyhovuje,nakolko sa v urcitych prostrediach(kupelne,vonkajsie zasuvky,bazeny,atd..) musi pouzit prudovy chranic,ktory je vsak vo dvojvodicovej sustave nepouzitelny.Sustava ma spolocny"nulak"PEN.

TNS-sustava trojvodicova(5),ktora sa dnes pouziva.Tu sa PEN v podruznom rozvadzaci rozdeli na PE-ochranny vodic a N-stredny pracovny vodic.

TNC-S-ako uz z nazvu vypliva,ide o kombinaciu oboch predoslich sustav a je to presne tvoj pripad.

Takze idealne by bolo,ako sa pisalo vyssie-novozrekonstruovanu cast napajat z noveho rozvadzaca.Cize vsetky nove vyvody natahat do novej skrine,ktora sa prepoji zo starou-co sa tyka privodu.A stara cast ostane napojena v starom rozvadzaci.Popr. to rozdelit v starom rozvadzaci,kde by bolo jasne vymedzene,ktora cast je nova a ktora stara.Avsak ako som pisal-pouzitie prudoveho chranica musi byt dodrzane vsade,teda aj v casti starej.Uvediem priklad.Aj ked mas zo starej casti napojenu zasuvku niekde v kupelni(dvojvodicovy kabel),tak ju budes musiet napojit z novej casti(trojvodicovy kabel),aj napriek tomu za staru cast neprerabas.A mozno ju premiestnit do bezpecnej zony podla novych noriem,popr.ju zrusit.Pretoze na to by si reviziu pravdepodobne nedostal..Najlepsie je konzultovat to s potencionalnim reviznym technikom-ako si to predstavuje on.

Tie zemnice-pouzivaju sa zemniace tyce,ktore sa nabiju do zeme.Len neviem aky zemnic myslis-bleskozvod?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »



Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

rnbw píše:
zdenoeddie píše:
Marcelto píše:Ak máš nové rozvody aj v kúpeľni tak po novom tam musíš mať aj chránič !
presne tak, a za chranicom sa nesmie znovu spojit N a PE (rozumej modry so zelenozltym)
Pokial viem, tak ked sa to raz rozdeli, uz sa to nikdy nesmie spojit - ani za chranicom, ani pred nim, ani nikde inde.
no to viem aj ja, ale vysvetli niekomu, ked mu privedies novy kabel 3 vodicovy do krabicky, odkial idu k zasuvkam uz len 2 vodicove kably, a on ani za boha nechce pocut o meneni aj tych dalsich kablov.........

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

Tak bych ho pozdravil a sel pryc...do takovych kseftu nema cenu se hrabat, skodny na tom budes jenom ty. A bez vyjimek..zadny ale, kdyby, jestli, snad!
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

stepa píše:Tak bych ho pozdravil a sel pryc...do takovych kseftu nema cenu se hrabat, skodny na tom budes jenom ty. A bez vyjimek..zadny ale, kdyby, jestli, snad!
to mas pravdu, ale ja to vyriesim raz dva, N a PE, zapojim na PEN este v rozvadzaci a nech si trhne, u nas je este stale 90% privodov TNC takze neni co riesit.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#10 Příspěvek od dudo02 »

rnbw píše:
zdenoeddie píše:
Marcelto píše:Ak máš nové rozvody aj v kúpeľni tak po novom tam musíš mať aj chránič !
presne tak, a za chranicom sa nesmie znovu spojit N a PE (rozumej modry so zelenozltym)
Pokial viem, tak ked sa to raz rozdeli, uz sa to nikdy nesmie spojit - ani za chranicom, ani pred nim, ani nikde inde.
Co sa tyka spajania pred chranicom-ak v rozvadzaci rodzelujes PEN tak ho privedies na svorku ktora je oznacena PEN a z tej svorky potom spravis druhy prepoj na svorku PE a este treti prepoj na svorku N,takze ono to je v podstate spojene..Z tejto svorky N spravis privod do prudoveho chranica a vyvod by mala byt dalsia svorka,z ktorej sa napajaju okruhy prudoveho chranica.V praxi sa vsak PEN(PE) vynechava-je zbytocna,avsak norma doporucuje 4 svorky..

A za chranicom to spajat nemozes a ani sa to neda pretoze by chranic stale vyhadzoval,takze by to nefungovalo.

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#11 Příspěvek od seastorm »

Chtěl bych Vám poděkovat,
jmenovitě: honza-jan, marcelto, dudo02, mbw, zdenoeddie

děkuju za vysvětlení, tak mě napadlo, že tedy kdyby se přivedla vešekrá nová instalace v nové TN-S soustavě do podružného rozvaděče tak, že by se starý demontoval a nahradil uplně novou skříní pro obě soustavy, a v té skříni se propojil přívod pro okruhy s TN-C původní soustavou (vedoucí z již stavebně hotových místností) a TN-S. A zbytek by tedy byl rozveden v TN-S. Kde jak uvedl dudo02 a honza-jan, že by se v nové skříni uspořádaly elektroměry a jističe obou soustav tak aby byly rozpoznatelné, tak by asi problém se revizní kontrolou nebyl že?

Jinak jsem sehnal jednu knihu, kde jsou soustavy zakresleny a přikládám dva naskenovaný listy, kde bych se Vás chtěl u té TNC-S zeptat jak jsem žačervenil dělení PEN na PE a N, jak se realizuje to uzemění? Mam na mysli praktické řešení. Svede se zelenožlutý za skříní k zemniči, který se zakope? Jak se to v praxi řeší?
Děkuju moc za odpověď
zdraví
Honza
Přílohy
TNC_S.jpg
(68.25 KiB) Staženo 937 x

Uživatelský avatar
seastorm
Příspěvky: 41
Registrován: 20 čer 2008, 02:00

#12 Příspěvek od seastorm »

pomoc prosím!
jakpak se to v praxi řeší? jedná se mi o to uzemnění! Děkuju moc za odpověď .
Zdravím!

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#13 Příspěvek od kysmen »

Každý objekt má mím HOP (hlavní ochrannou přípojnici) . Je to svorkovnice připojená na zemnič. Od této svorky vedeš vodič do koupelny, k topení, k plynoměru, a td.
A taky právě k tomu BODU ROZDĚLENÍ.
Přílohy
hop.pdf
(248.28 KiB) Staženo 970 x

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

zdenoeddie píše:
stepa píše:Tak bych ho pozdravil a sel pryc...do takovych kseftu nema cenu se hrabat, skodny na tom budes jenom ty. A bez vyjimek..zadny ale, kdyby, jestli, snad!
to mas pravdu, ale ja to vyriesim raz dva, N a PE, zapojim na PEN este v rozvadzaci a nech si trhne, u nas je este stale 90% privodov TNC takze neni co riesit.
Øešil jsem teï nìco podobného, známý koupil cca 40let starý dùm, dìlal jsem tam nìjaké drobnosti co se týèe elektro. Ale vzápìtí pøišla øada na totální rekonstrukci kuchynì a koupelny. Byl jsem požádán o roztahání nových elektrorozvodù pro tyto 2 místnosti. V rozvadìèi ještì èerné jistièe, navrhoval jsem tedy nový rozvadìè s tím že obì nové místnosti nataháme kompletnì v TN-S vèetnì proudových chránièù atd. (hlavnì kvùli té koupelnì). O tom ale majitel nechtìl slyšet, chtìl co nejlevnìjší a nejrychlejší funkèní øešení. Takže já jsem z toho vycouval, ale myslím že mu to dle jeho pøedstav udìlal nìkdo jiný 8O
Šli byste nìkdo do podobné akce kde by mìla být ze starého podružného rozvadìèe s èernými jistièi napájena novì totálnì rekonstruovaná kuchyò a koupelna? Chvíli jsem uvažoval i o podobné variantì kterou zmiòuje výše "zdenoeddie" ale nakonec jsem rád že jsem se tomu vyhnul.
Na druhou stranu, èistì praktickým pohledem, musím uznat že TN-C soustava bez proud. chránièù atd. je a ještì asi mnoho desítek let urèitì bude fungovat možná v milionech staveb a domácností a pøitom pøípady úrazù el. proudem jejichž pøíèinu by mohla eliminovat TN-S soustava s chránièem je podle minimum (nevybavuji si vlastnì žádný takový pøípad v širokém okolí)

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

TN-C určitě bude ještě dlouho fungovat, ale za předpokladu, že nikde neuhnije nulák (střední vodič). Přechodem na TN-S a chrániče se zvyšuje bezpečnost osob majících v ruce el předmět třídy I (kovová kostra připojená přes přívodní kabel na kolík v zásuvce). To, že jsi ještě neslyšel o úraze je jenom náhoda, že se ještě nic nestalo. Typický příklad je třeba žehlička. Při přerušeném nuláku v instalaci se na kostře objeví napětí a pokud ji budeš držet v ruce za kovovou část a současně se natáhneš pro prádlo na radiátoru, dotkneš se ho, dostaneš pecku. Chránič to pozná a ihned vypne. V síti TN-C tě to přizabije a nic (jistič) nevypne.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“