Stavebnice PS2 - L003 - MG SX od EZK

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

Stavebnice PS2 - L003 - MG SX od EZK

#1 Příspěvek od Jan16 »

Sry, už zase otravuju. Před nedávnem jsem dostal stavebnici od EZK, je to typ PS2-L003-MG SX. Bohužel mám tam několik (více) nesrovnalostí. Návod je označen PS1-xxxx - návod jakštakš sedí; Plošný spoj co je v návodu je ve skutečnosti dvojitý (dvakrát na jedné desce - stavebnice "PS2"), akorát mi příde, že ty obrazce na tom cuprextitu jsou otočené oba o 90° než by měly být, výrobce součástek napsané v návodu jsou jiné než ve skutečnosti, zdá se že některé součástky pro kompletaci "dvojité stavebnice" chybí (přesně jsem to nekontroloval) - například chybí ten druhý konektor pro napájení; Nesedí vůbec rozpiska součástek, ani když jí roznásobíte2 (dvojitá stavebnice)
To je normální, že v tom má EZK takovýhle nepořádek, nebo se mi to jenom zdá?
Hlavně mě zaráží to, že stavebnice je "PS2-L003-MG" - v návodu se ale dočtete, že MG je něco jiného než L003 - z toho mám chápat že jednou to mám postavit jako předzesilovač MG, a na druhou část jako L003? (a to stejně pak nesedí počty součástek)
Zrovna koukám, že tam má kondík 82n, který ve schématu (v žádném poddruhu stavebnice není)
!!!Zdá se, že to asi půjde na reklamaci!!!
Dík všem za vyjádření

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Těžko se vyjadřovat k něčemu, co nemám jak ověřit. Je zřejmé, že k vůli zjednodušení dokumentace je tato k dispozici pouze k provedení s jedním stereofonním předzesilovačem aby nebyla nutná zvláštní dokumentace ke každé kombinaci předzesilovačů. Otočení obrazců o 90° není snad na závadu. Chybějící druhý konektor pro napájení rovněž nemusí být závadou při společném napájení (na obrázku je druhý konektor rovněž neosazen - jde tedy o záměr). Pokud něco přebývá, tak to strčím tajně do šuplíku. A pokud něco dalšího neschází, na reklamaci bych to neviděl.
Z další části dotazu je zřejmé, že Jan16 neví, co si objednal. Pohledem do nabídkyjsem zjistil, že se jedná o kombinaci dvou stereofonních předzesilovačů. Označení PS2 - L003 - MG SX říká, že se jedná o stavebnici (SX) 2 předzesilovačů stereofonních (PS2), z nichž jeden má charakteristiku lineární se vstupní citlivostí 3mV (L003) a druhý má charakteristiku korigovanou podle křivky RIAA pro magnetodynamickou přenosku a citlivost rovněž 3mV (MG). Takže na otázku
z toho mám chápat že jednou to mám postavit jako předzesilovač MG, a na druhou část jako L003?
je možná jen odpověď: A ty jsi to tak nechtěl?
Na druhou stranu si myslím, že případné doplnění stavebnice o chybějící informace by bylo ku prospěchu jak zákazníků tak prodávajícího. :wink:

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#3 Příspěvek od Jan16 »

Je zřejmé, že k vůli zjednodušení dokumentace je tato k dispozici pouze k provedení s jedním stereofonním předzesilovačem aby nebyla nutná zvláštní dokumentace ke každé kombinaci předzesilovačů.
Nemuseli by být líní udělat ke každé stavebnici zvláštní dokumentaci. Pak se tu nebudu muset s nikym dohadovat.
Otočení obrazců o 90° není snad na závadu.
Ne není, pokud ti konektor pro napájení nevyjde zrovna na tu blbou stranu, takže ho nelze "vystrčit" ven z přístrojové krabičky.
Chybějící druhý konektor pro napájení rovněž nemusí být závadou při společném napájení (na obrázku je druhý konektor rovněž neosazen - jde tedy o záměr).
Který obrázek myslíš? Jestli ten, co je v mém návodě, tak to je fotka pouze PS1 MG SX verze. A tam je konektor napájení jen jeden.
Pokud něco přebývá, tak to strčím tajně do šuplíku. A pokud něco dalšího neschází, na reklamaci bych to neviděl.
Nepřebývá co se týká počtu kousků nic, ale jen několikrát tam dali blbou hodnotu součástky. Včera jsem byl v GMe, ovšem ty součástky, které jse mchtěl tam zas samozřejmě nemají (odpor 1k8 0.5W metalizovaný R0204 1%), ani MKT kondenzátor 8n2, ani 100n (ten jsem kupoval "mimo" tu stavebnici, potčřebuju ho do zesilovače - 100n 100V - nemají - pouze na objednávku - no to mě podrž...) - eště že jsem jeden doma našel na desce z UPS :) (to mi připomíná, že by se na té desce mohl nacházet i ten 8n2...)
Z další části dotazu je zřejmé, že Jan16 neví, co si objednal.
To bych mohl brát už jako osobní urážku. Ale nechci být svině. Snad jsem jasně napsal, že jsem tu stavebnici dostal, nic mi k ní řečeno nebylo, tak je celkem pochopitelné, že nevím co to je zač.
Pohledem do nabídkyjsem zjistil, že se jedná o kombinaci dvou stereofonních předzesilovačů.
Tohle mi zas tak hned jasné nebylo, protože jsem do nabídky nekoukal.
je možná jen odpověď: A ty jsi to tak nechtěl?
Já nevim jak jsem to měl chtít, dostal jsem to bez komentáře.
Na druhou stranu si myslím, že případné doplnění stavebnice o chybějící informace by bylo ku prospěchu jak zákazníků tak prodávajícího.
Ať si to prodejce vyřeší sám, jsou to jeho stavebnice, a jeho vizitka.
Ve prospěch zákazníků bych mohl pomoct doplněním/malou úpravou návodu.

Dík za reakci, ale už je to vyřešené. Mohl jsem se zmínit že už je to tedy vyřešené, za to se omlouvám, ušetřil bych Ti/Vám práci. Kolegové na elwebu byli holt o týden rychlejší.
Honza

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Nějak jsem si špatně vyložil to, žes tu stavebnici dostal bez jejího objednání, tak se omlouvám, rozhodně jsem nechtěl nikoho urazit.
Ta fotka je pro úplnost tady: Obrázek :wink:

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#5 Příspěvek od Jan16 »

Dík za ten obrázek. Ten je vydařenej :)

Mě se na tý DPS ať je to chyba či záměr nelíbí orientace toho konektoru. Logicky, když to do něčeho budu zamontovávat, tak buďto to dám úplně dovnitř, pak netřeba oszovat ten konektor (mám na mysli ten napájecí); a nebo to zamontuju tak, aby když už je ten konektor osazený, tak aby mohl koukat ven z přístroje, a v týhle pozici je to nemožný.
>> já ho osazovat nebudu, nechám si ho na jinou příležitost. Stejně nemám protikus :)

EDIT: na obrázku je PS2 L003 L003 , hádám správně?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Také si myslím, že to není zrovna šťastně otočeno. Nicméně šikovný bastlíř si s tím poradí a pro bastlíře je to přece určeno.
Myslím, že hádáš správně, nejsou osazeny prvky RIAA. :wink:

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#7 Příspěvek od Jan16 »

Tak už jsem to zapájel do tej DPS... to byl ale proces. Nevim jestli ta deska byla natřená pájitelnym lakem nebo ne, každopádně něčim natřená byla, a na ty pájecí plošky nechytal ani můj nejlepší cín. BuĎto zoxidovaný, nebo natřený něčim blbym.. :) Po několika zapájených odporech jsem vzal aceton, celou desku jsem oleštil trochou acetonu, natřel jsem to kalafunou, a byl pokoj ;-)
>>Ta deska měla dvě nedovrtaný dírky, tj nešlo projít skrz, tak jsem to rukou vrtákem pro drbal skrz :)
>>některý plošky pájecí byly tak mlý, a neboo zalitý nepájivou maskou, asi 3 jsem musel trochu oškrábat.

Jo a pro pochopení. Tu desku jsem umělecky rozřízl (ve svěráčku) pomocí listu do pilky na ¨železo. KDyž se člověk trochu snaží, je to rovný víc než dost, pak trochu zapilovat pilníčkem, a je to jako profi ;-) Tj budu mít zvlášť L003 a MG verzi.

Všiml jsem si, že na tej desce, je kolem dokola (podél okraje) GND. Na jednom místě je ten "okruh" přerušený, a jsou tam velmi blízko sebe dvě pájecí plošky, které nabádají k proletování cínovým můstkem - tj uzavření "okruhu" - na co to tam je? Jaký bude rozdíl když to spojím/nechám být jak je?

Už mám teda zapájenou L003, MG nechám na jindy :) Za chvíli půjdu oživovat, až seženu vhodný zdroj cca 9-20V :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Ten prstenec kolem desky by při propojení tvořil pro okolní magnetické (rušivé) pole závit nakrátko, což může zhoršit odstup signál/rušivé napětí. Takže bych ho raději nepropojoval. :wink:

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#9 Příspěvek od Jan16 »

Nechal sem to být, není to propojené. Jen jsem to ale musel proškrábnout (špatně vyleptaný DPS, bylo to takovym pidikouskem spojený)

Už jsem úspěšně vyzkoušel na mikrofonu ten L003 předzesilovač. Paráda. Makalo to na 1. pokus ;-)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“