Jak měřit L a C?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

Jak měřit L a C?

#1 Příspěvek od Jan16 »

Ahoj! Bohužel doma nemám měřič kapacit ani indukčností, a chtěl bych to napravit. Nechci si kupovat nic (drahého), stejně bych to použil jednou za kdovíjak dlouho.

Jak lze účinně měřit kapacity? TAdy budu asi trochu náročnější, chtěl bych, aby to dokázalo spolehlivě měřit i kondenzátory kolem 10pF, ale na druhou stranu, nepotřebuju měřit žádné macky, stačilo by mi do 100uF.

Napadá mě vyrobit oscilátor (třeba s CMOS 555), následně děličkou kmitočet trochu srazit, a například pomocí uKontroléru z doby periody počítat kapacitu. C měřič bych si přinejhorším domyslel sám nějak do konce.
Nebo mě ještě napadá jendo řešení, které by také nemuselo být špatné: pouštět skrz kondenzátor střídavý proud o dané freqenci, a pak dle vzorce (který neznám) počítat z protékajícího proudu kapacitu. - ale takto by se dalo měřit kondenzátory pouze malých kapacit.

Horší to bude s:
Měřičem indukčností: Jak lze měřit indukčnost? Napadají mě znovu dvě řešení podobná měřiči kapacit: Zařadit měřenou indukčnost do oscilátoru, a nebo jí použít jako omezovač proudu? (lze takto použít i cívku bez jádra??)

Dík moc všem za vyjádření. S mými znalostmi v tomto ohledu (cívky, oscilátory LC,...) je to trochu bídné...
Honza

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

V prvé řadě zkus použít vyhledávání na tomto fóru a v druhé řadě UTFG !

Uživatelský avatar
belkvl
Příspěvky: 267
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#3 Příspěvek od belkvl »


Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Jan16 »

Sendyx píše:V prvé řadě zkus použít vyhledávání na tomto fóru a v druhé řadě UTFG !
1) vyhledávač jsem použil, ale nic použitelného to nevyplivlo.
2) nemám rád fora stylu pctuning, všecko v jednom tematu. Nikdo už pak neví, co souvisí s čím.
3) utFG mi nepomůže, protože si chci konstrukci vymyslet sám, ne postavit něco, co už někdo vymyslel. Proto se ptám, jaký se používají způsoby měření, kterej má jakou výhodu, a podobně.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#5 Příspěvek od Jan16 »

To by vyhovovalo, ale radši bych si vymyslel vlastní zapojení.
Hlavně jsem se tam nikde nedočet (nebo jsem to přehlédl) od kolika do kolika pF to měří.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

Záleží na tom jestli chceš přímoukazující měření nebo můstkové.Snad víš jaký je v tom rozdíl. Ta metoda,kterou jsi navrhoval se běžně používá.Pustíš do měřeného objektu stříďák a měříš proud.Z toho pak odvodíš reaktanci a následně hodnotu.To platí i u indukčností i u kapacit.Problém je s cejchováním. Můstkové je složitější a náročné na přesné hodnoty,ale i na mechanickou stavbu.
V amárech toho jako motivaci najdeš spoustu a pak si to můžeš upravit podle svého,když na tom trváš.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

O měření LC je tolik literatury, že by se dala číst pár let. Nezapomeň si prostudovat měření ztrátových parametrů a ujasnit si, co chceš.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#8 Příspěvek od Jan16 »

Mě jde hlavně o princip měření.
Jak posílal "belkvl" - tenhle měřič využívá co za způsob měření? protékajícím proudem? nebo oscilátor?
"přímoukazující měření nebo můstkové" - o tomhle nemám ponětí co je, vysvětlíte mi to někdo prosím?
Vzorce na výpočet proudu kondíkem/indukčností při dané frekvenci, to snad najdu někde (třeba na wiki :) )

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Hele, tohle se fakt nedá, projev samostatnost, sežeň si třeba skripta z VŠ od měření. 20 stran textu základních principů tady psát nikdo nebude.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Jestli chceš měřit kapacitu, ještě k tomu ne měřičem vyrobeným, ale vlastní koncepce a přitom nevíš, podle jakého matematického vztahu se vypočítá reaktance kondu v obvodu střídavého proudu, tak to máš nějak zvláštně duševně zařízeno :roll:
Obvykle se začíná základními poznatky a pak teprve vlastní činností a k tomu poznatky složitější. Připomínáš stavebníka, který neví nic o strojařině, statice atd. ale chce si sám vyrobit bagr, aby mohl hloubit jámy a stavět paneláky.
Základní učebnice elektroniky (radiotechniky), starší (bohužel, nové degenerovaly) ročníky AR, Sdělovací techniky, PE atd. Tam najdeš úplně všechny otázky zodpovězeny a s nimi spoustu dalších o kterých dneska ještě nevíš. V 20 let starém časopisu nenajdeš nic o Atmelech, to je fakt, ale jestli chceš s Atmelem dělat něco víc než cvičený lidoop, tak se bez základů neobejdeš.
Není to celé jen provokace?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nevím nevím... kde to bylo ten osmimístný digitální kapacitoměr s PIC, který měl tu chybu, že posledních 5 míst furt lítalo a stejně to měřilo plusmínus autobus, páč v tom byla 555 a nejpitomější měřící metoda jako v čongově multimetru za 120Kč ? Hlavně ten Atmel a 8 míst mne složil.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#12 Příspěvek od Jan16 »

Ano, je to děsná provokace, že se chci dovědět něco nového.

OT: Japato tu neni tlačítko mazání příspěvků?? (sem si cet ty rady nahore...)
EDIT: hmm mazat lze, ale jenom poslední příspěvek tématu, a navíc musí být svůj) - chytrý...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Já se přípravkama na měření RLC zabýval 5 let s drobnýma přestávkama, ty to chceš vyřešit dotazem na fóru...
Sežeň si skripta z Brna, měření komponentů tam kdosi pěkně popsal.

Něco najdeš tu
http://www.4shared.com/dir/3150882/68dd657/sharing.html

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Jan16 píše:Ano, je to děsná provokace, že se chci dovědět něco nového.
Nic ve zlým, ale on sem občas takový provokatér pod různými nicky chodí a zakládá "naivní flame". Už má dokonce svou hodnost a to dokonce důstojnickou :twisted:
Vlastnosti cívky a kondenzátoru v obvodu střídavého proudu nejsou něco nového, ale patří hodně přes 100 let k základům radiotechniky. Je to možná neuvěřitelné, ale pořád pro ně platí stejné vzorce a pořád se dají naučit ze stejných papírových knih, nebo občas i najít na webu. Nevím, jak to srozumitelněji vyložit adeptovi, který přeskočil suterén a přízemí a ptá se jak se udržet ve druhém bez existence toho suterénu. Opravdu si ty základní vlastnosti základních součástek musíš nastudovat, jestli chceš porozumět jejich měření, natož měření v reálných podmínkách (kapacitu jednotek pF třeba bez kompenzací nezměříš...).
Sendyx píše: Hlavně ten Atmel a 8 míst mne složil.
to je tak, když necháš batole udělat řidičák, ale předtím ho nenaučíš chodit na hrníček, na velkou ani na malou :D
Může do tý Mazdy nasednout, ale pořád to bude tak nějak divně cítit :twisted:

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#15 Příspěvek od Jan16 »

jaké kompenzace si myslel nevím, jestli parazitní kapacita např. měřících vodičů, tak není problém v programu odečíst pár pF od výsledku.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“