Skenování staré literatury

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

Skenování staré literatury

#1 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Dostal jsem takový šílený nápad. Mám novou multifunkční tiskárnu, doma se mi válí docela velká hromada starých knih o elektronice a k tomu se čas od času nudím. Tak jsem si řekl, že bych mohl zabít tři mouchy jednou ranou. V době kdy nemám co dělat bych skenoval knížky, potom bych se jich zbavil (věnoval/zahodil), v elektronické formě je dal třeba sem na download a ještě k tomu zapotím tiskárnu, dokud je v záruce. Konkrétní seznam knich sem ještě dám (první, která mě napadá je Amatérská Radiotechnika - základy KV a VKV, moc zajímavá knížka, mám I a II díl). Myslíte že by to mělo alespoň malý užitek?

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Milan121 »

knihy naskenuj když se nudíš,ale nezbavuj se jich,za pár let je budeš hladit

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#3 Příspěvek od Zmije »

Amaterskou Radiotechniku jsem uváděl jako příklad knih které mám, ale téhle knihy se zrovna zbavovat nebudu. Některé však mám vícekrát, jíne jsou dle mého názoru celkem k ničemu, jako např. údržba automatické pračky, či centrálního vytápění, taky některé sš učebnice, nepředpokládám že by např Kirchhoffovy zákony v dohledné době zmizely z literatury tohoto typu.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#4 Příspěvek od yakl »

Občas sa oplatí pozrieť napríklad na FTP spriatelených webov, či už niektorú knihu niekto nezdigitalizoval, bola by to strata času robiť znova, ak sa to robí poriadne, tak je to veľká práca. Zdigitalizovať napr. časopis Rádioamatér tak, že síce pdf súbor má menej ako 1,5 MB je pekné, ale schémy v časopise sú nepoužiteľné.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Myslíte, že by tato kvalita stačila?
Přílohy
image-0015.png
(285.1 KiB) Staženo 157 x

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#6 Příspěvek od Mysteri »

Kvalita by asi stačila, akurát si niečim zakri skener, aby Ti naň neprenikalo z boku vonkajšie svetlo.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

kvalita by stačila, ale když už si s tím budeš dávat tu dost velkou práci, mohla by být lepší, stačí pečlivějc nastavit parametry skenování a tam kde prosvítá text z rubu, podložit před skenováním černým papírem atd.
Kdyby se ti povedlo nastavit jasy a kontrasty skenování tak aby se většina černého textu a obrázků vešla do jednobitové informace, mohl bys požít formát .gif, čímž by velikost souboru oproti .png klesla na desetinu. Takže bys mohl přidat na rozlišení a nechat velikost souboru někde na pětině.
Přílohy
Bezjména-1.GIF
(29.56 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Jo, tohle jsem řešil taky - a i když si spousta lidí myslí, že "Obrázek ve stupních šedé" vypadá mnohem líp, je mnohem výhodnější si pohrát s nastavením kontrastu a jasu pro "Černobílý obrázek" ve "Vlastním nastavení" - vyjde z toho jednoduchá "pérovka" s minimálním nárokem na objem dat jak při ukládání, tak při přenosech... Barevné stránky nebo reprodukce fotografií (černobílých) jsou samozřejmě o "něčom jinom"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
x655
Příspěvky: 38
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od x655 »

PNG umí též fungovat v 1bit modu a velikost je ještě menší než GIF. A jak už bylo řečeno, také obvykle skenuji na vysoké rozlišení a následně ukládám v PNG. Docela se mi osvědčil PaintShopPro, nějaká postarší verze. Případně následný "tisk" do PDF.
Have you tried turning it off and on again?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Zmije mimo jiné píše:Zdravim. Dostal jsem takový šílený nápad. Mám novou multifunkční tiskárnu, doma se mi válí docela velká hromada starých knih o elektronice a k tomu se čas od času nudím.....
Udělej to, dokud se nudíš, třeba se k tomu později už nedostaneš. Je zřejmé, že víš, co za to skenování stojí, a co ne, protože se to najde snadno jinde.
A to skenování nebo konverzi do podoby pérovky (jednobitová kresba), co už tu navrhovali ostatní, bych tu viděl taky raději.

Tak trochu OT: máš tam taky někde návod, jak se nudit?
Stále častěji se totiž musím rozhodovat, co udělat dřív a na co položit kabel. Buď ten svět nějak zrychluje nebo já zpomaluju, ale nenudil jsem se už hezkých pár let.
Dokonce už i čas, který si vyhrazuji pro Bastlírnu, jsem v poslední době několikrát musel, ač nerad, vložit do něčeho jiného.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »

To Hill
Taky nechápeš lidi, kteří říkají " já se nudím " ?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Používám Fine reader 8 (pirated edition) a uklládám to jako "obrázky" do pdf. Celý Amáro (kromě vnitřku s reklamama) má v rozlišení 300Dpi barva jen 12Mb. Akorát proces skenování je hrozně otravná procedůra. Chystám se jednu věc, která by neměla chybět v regále správného Teslisty :
http://shop.ben.cz/cz/121290-vn-zdroje- ... apeti.aspx

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

Skenovanie je časovo náročné. Porovnateľné výsledky je možné dosiahnuť prefocovaním. Je to rýchlejšie a praktickejšie. Prevod do PDF je rovnaký, a ak je predloha dobre osvetlená, dá sa dokument aj spoľahlivo zrekognostikovať. /OCR/. Poslednú dobu radšej fotím, než skenujem.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“