Tranzistory vs. LM3886

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

Tranzistory vs. LM3886

#1 Příspěvek od BASTLECS »

Přišel kámoš, že by chtěl postavit zesilovač cca 2x50W, a jestli prý má použít IO LM3886, nebo tranzistorové zapojení uvedené v příloze. No a protože já jsem s LM3886 nikdy nepřišel do styku, nemůžu mu dost dobře poradit. Proto otázka směřuje sem na fórum.
O LM3886 se lidi na netu vyjadřují dost pochvalně, zřejmě je to jeden z nejlepších integrovaných konců, ale já si stejně myslím, že to tranzistorové zapojení bude hrát poněkud lépe.
Poraďte někdo, prosím.
Přílohy
50W.TR.PA.pdf
50W.TR.PA
(25.2 KiB) Staženo 246 x
Naposledy upravil(a) BASTLECS dne 25 říj 2008, 14:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Neřekl bych - je to jednoduché potítko, navíc se základníma chybama.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Celá řada OVERTURE je docela vychytaná, to není výsada LM3886. Za cenu v řádu jedné-dvou stokorun je k mání šváb, který po osazení na desku dostupnou i na webu spolehlivě přehraje "diskréťák" za minimálně pětinásobek... Zrovna tohohle švába a vůbec tuto výkonovou relaci bych neřešil - není prostě o čem mluvit, "elemko" je někde úplně jinde...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#4 Příspěvek od oscilos »

Já osobně ti doporučím LM na nějakém už odzkoušeném tišťáku. Ten tranzistorák nestav!(klasika-problémové zapojení u kterýho bude komplikovaná mechanika aď už s izolací trendů až po montáž trendu na chladič na kliďák protože při použití BD135,9... by musel mít betu okolo 150 aby to šlapalo dobře, takže se raději použije BC a pak se to dobastlí na chlďič... A navíc by musel být dobře navržený tišťák a to musí člověk nějaký ten knedlík spapat aby se mu to povedlo napoprvé! taky jsem tak začínal :lol: ...) Takže závěrem bych řekl že pokud potřebuješ rychle nějaký zes a nechceš se trápit doporučím ti LM a to hraje slušně

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od zdenoeddie »

Ja sa postavim za LM takisto. Ten tranzistorak sa mi nejak nepaci (nie preto ze tam neni EL34 :lol: , ale nieco mi tam nepasuje, asi sa na to musim dlhsie divat), to asi skor by ten koncak z ustredne s KD503 co mam doma hral lepsie :wink:

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#6 Příspěvek od SIDTIM »

zdenoeddie píše:...... to asi skor by ten koncak z ustredne s KD503 co mam doma hral lepsie :wink:
)


A jéje! Zde bych byl opatrný! Ty ústřednové konce (asi máš na mysli AUJ 635 a podobné mutace ve Studiosolech) trhají uši a pijou krev!! To už i stařičké MDA2020, přes svou hrůzně zaslouženou pověst, hrálo líp...

To Bastlecs:Konce Overture opravdu stojí za úvahu, jak Ti radí EKKAR, jsou už opravdu vychytané.
Z výkonnějších komerčních obvodů stojí za úvahu ještě TDA 7294 a 7293.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

SIDTIM píše:
zdenoeddie píše:...... to asi skor by ten koncak z ustredne s KD503 co mam doma hral lepsie :wink:
)


A jéje! Zde bych byl opatrný! Ty ústřednové konce (asi máš na mysli AUJ 635 a podobné mutace ve Studiosolech) trhají uši a pijou krev!! To už i stařičké MDA2020, přes svou hrůzně zaslouženou pověst, hrálo líp...
ano ja viem, je to dobre tak na suciastky, KD503 je ozaj neznicitelny trandak, ale tak trochu som si podpichol :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Jenže on asi myslel AUJ 636, prostě ty moderní konce.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

SIDTIM píše: To už i stařičké MDA2020, přes svou hrůzně zaslouženou pověst, hrálo líp...
Co bylo na MDA2020 špatného? Já na ně hraju už 15 let a nejsou s nima žádné problémy. A stály tenkrát 10Kč :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Bastlecs, ať si kámoš vyrobí obojí, integrovaný i diskrétní konec, dneska ta elektronická veteš beztak stojí pár šupů a mládež obyčejně netrpí hmotnou nouzí, aby škemrali na babičce podporu pro zakoupení dvou tranzistorů.
Až to vyrobí, může sám srovnávat a dělat závěry, to je nejcennější :wink:
MDA2020 byl výjimečně nepovedený humus :( - můj názor. Ještě za 120 Kčs.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Taky si myslím, že 2020 zvláště MDA byl děs. Když jsem jednou v záchvatu píle v zesilovači á la Zetawatt ty konce nahradil 3886, majitel mi ten samý den volal, že to hraje neuvěřitelně čistě.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše: Když jsem jednou v záchvatu píle v zesilovači á la Zetawatt ty konce nahradil 3886, majitel mi ten samý den volal, že to hraje neuvěřitelně čistě.
Pravděpodobně jsi vyměnil i ty 1458 na phono i na korekcích.
Kromě 2020 a OZ tam byl problematický i plošný spoj (dlouhé vlasové pravoúhlé linie, a to i země), použití Isostatů v signálových cestách...
hezká na tom byla vlastně skříňka.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#13 Příspěvek od fero_b »

MDA2020 humus :-) - stacil nejaky napetovy napajaci impulz a bol fcudu... boli zamontovane v napr. kotucaku B113 a to som aspon 2x menil... Ja si pametam potom take NDR vyrobky :-) A2030, co vraj bolo lepsie, ale nikdy som s tym koniec nepostavil :-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Nee, to nebyl Zetawatt originál, jen inspirace konstrukcí. V korekcích tam už majitel měl B084 a na phono pre TL074 od TI, propašovanou od Conrada, za 8DM.

A2030 se soudruhům v NDR moc nepovedl, má to větší tendenci k nestabilitě, než originál, taky vyšší šum (hlavně v nestandartních zapojeních dělal paseku).

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#15 Příspěvek od svmbass »

…ale Bastlecsovi v podstatě radit nemusíme, na to je příliš zkušený bastlič konstruktér :) ale aspoň navodil nějakou diskuzi.
Taky jsem Zettawatt 1420 postavil hned jak vyšel v amáru a dodnes mi žádný IO neodešel. Tehdy jsem dal rovnou B082. V dnešní době ho mám u PC v práci se dvěma ARO6604.
Protože jsem měl větší množství MDA2020, tak z rozmaru jsem upatlal šest koncáčků pro kamarády na zahrádku apod. (zadarmo).
Další jsem vecpal do tuneru 3606 HiFi i s malým plochým repráčkem do dna krabice, který mi dodnes vyhrává v kuchyni.
…přece ty MDA2020 nehodím hned do popelnice, že? :lol:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“