Tepelné čerpadla klady a zápory

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Tepelné čerpadla klady a zápory

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Chtěl bych se dozvědět klady a zápory nebo tady otevřít na toto téma diskuzi tohoto zařízení na www.levneteplo.cz je zdroj který jsem náhodou našel ze kterého lze čerpat.Díky

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od xmurgi »

Z hľadiska dlhodobej spoľahlivosti by som do toho asi nešiel, je to moc zložitý systém na to aby chodil napr. 20 - 30 r. bez potreby výraznejších investícii.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od stasek »

No já používám k topení tepelné čerpadlo. Fakt je ten, že s ním vytápím jen jednu odlehlou místnost. Výkon je omezený. Měl jsem jeden nevyužitý vrt, původně studna, hloubka 30m, průměr 100 mm. Náklady na vrt nepočítám, protože byl zhotoven kdysi zdarma po reklamaci vydatnosti původního. Teď mám městskou vodu, tak jsem je oba využíval na zálivku. Kolektor do vrtu včetně propojovací hlavice vyrobila firma asi za 6 tisíc. Líh na zředění vody do kolektoru 600Kč. Tepelné čerpadlo zhotovila firma Eltex Kroměříž za 40000Kč, na daný výkon podle hloubky vrtu. Radiátor ten největší co existuje(trojitý, deskový, 2m dlouhý) cca 5000 Kč. Pár PE hadic na propojení a už to frčí. Topím už druhou sezonu a zatím fajn. Vytápím místnost 3x5x2,3m. Je dobře izolovaná rockminem 100mm tloušťky. Na základě instalace čerpadla mě byla přiznána snížená sazba za elektriku. Náklady na vytopení popsané místnosti jsou při venkovních teplotách -9°C, cca 7Kč/den, tedy 24hod. Měřil jsem to dlouhodobě asi týden, se stoupajícími venkovními teplotami klesaly i náklady až k 5-ti korunám.
Teplotu mám nastavenou na 21°C.
Fakt je ten, že deskový radiátor není vhodný, nejlepší je podlahové topení. Tepelné čerpadlo nemá smysl honit na větší tepelný spád, kvůli účinnosti, proto musím mít velký radiátor.
Považuji to pro sebe za nejlepší řešení, jediná další možnost byla přímotop. Plyn není zaveden, zbytek domku vytápím krbovými kamny. Cena mě připadá docela slušná, něco jiného je, když si pozvete firmu a ta dělá všechno včetně vystrojeného vrtu. Pak se cena vyšplhá dosti vysoko.
A co se týká životnosti? Snad jedině kompresor a ten se dá samozřejmě vyměnit, pak oběhová čerpadla, nestojí to za řeč. Jinak se nemá co porouchat. A o složitosti nemůže být vůbec řeč. Vím co říkám. Zručný kutil si čerpadlo postaví sám. Jedině je problém napuštění chladiva a pájení stříbrnou pájkou. Pan Žeravík, co mě čerpadlo stavěl je velmi chytrý a seriózní člověk, navíc skromný a problematiku ovládá naprosto dokonale. Nakonec o tom napsal celou knihu.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#4 Příspěvek od heldybeldy »

dnes sa daju tepelne cerpadla kupit za celkom rozumnu cenu. Navratnost uz pri jednom ci dvoch rokoch, tak nie je o com uvazovat. Sam si instalujem toto: http://www.hej.sk/biela-technika/obchod ... -sac-1800/ co este doplnim vymennikom medium-voda, pre pouzitie v podlahovom kureni...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“