Grundig P37-342/90

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

Grundig P37-342/90

#1 Příspěvek od riki »

Zdravím všechny.U této televize se mi přerušily horizontální vychylovací cívky.Je to někde uvnitř vinutí,hoří to tam a těžko by se to dalo opravit.Může mi někdo poradit kde sehnat takové vychylovačky?Odkoupím.Obrazovka je A34JLL90X23 a cívky KYS-60136.
Děkují.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od otakarv »

Zkus "RETON" Rožnov pod Radhoštěm,jsou tam velmi ochotni a rádi Ti pomohou.

Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

#3 Příspěvek od riki »

Dík za tip,zkusim to.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

otakarv píše:Zkus "RETON" Rožnov pod Radhoštěm,jsou tam velmi ochotni a rádi Ti pomohou.
Jedna z možností!!!

(Pokud můžu radit, už ten TVP raději nezapínej - stejně je div, že ti ještě neodešel koncák ŘKS. Navíc každým zapnutím to "vypálené místo" ještě zhoršuješ - a znemožňuješ si případnou opravu).
Druhá možnost - o p r a v a:
V prvé řadě opatrně stáhnout jak "korekční mag. kroužky", tak i V.C. - předtím si lihovým fixem poznač jejich polohu, abys je po opravě dal na původní místo - prakticky nebudeš muset znovu seřizovat jak "čistotu", tak i "konvergence"!!!
Já jsem opravil tak patery, či šestery V.C. po mezizáviťáku na horizont. cívce. U dalších cca 3 ks se mi "pokus nezdařil" - důvod: asi jsem nepropojil ty "správné konce", které patřily k sobě a došlo k "překřížení"! Mj. u většiny V.C. došlo k mezizávitovému zkratu v důsledku narušení "smaltu" vždy v místech, kde byly "zaklínovány" gumovými klíny. V těchto místech bylo to vinutí celé zelené od "měděnky" - tedy zkorodované - a ty "napěťové špice cca 1200 - 1500V, při cca 16. kHz" vykonaly své! Ten "vypálený kráter" - na první pohled si řekneš: neopravitelné.
Většinou se jednalo o obrazovky od "kvalitních asijských výrobců". Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".
Chce to: nejprve to místo očistit od prachu a spálenin, ale tak, aby sis "neznemožnil identifikaci" - který konec závitu, ke kterému patří (hrozí "překřížení" a tím definitivní K.O.!). Pokud se jedná o 1 až 3 závity, tak se to "ještě dá" - víc spojů už asi provést z "prostorových důvodů" nejde!? Konce "přepálených drátků" očistím v délce cca 6 mm a pocínuju. (Jak očistím? Pomocí "tablety ACYLPIRINU", kterou "podložím" pod čištěný konec a za pomoci dostatečného množství kalafuny na hrotu trafopájky, "smalt" sleze skoro sám. Jen p o z o r - nenadýchat se zplodin, protože "čpavek je proti tomu parfém"! Ale jednodušší a hlavně rychlejší způsob, jak dostat dolů "smalt", neznám!!!).
Takto očištěné a pocínované konce vinutí propojím holým-rovněž pocínovaným drátem (cca stejného průměru jako je vinutí). Takto propojené "spoje" oddálím jak od sebe, tak od původ.vinutí a zaliju silikonem "LUKOSIL".
"Klín" musím posunout mimo opravené místo. Pokud tam nechávám ty "původní klíny", tak je alespoň "podlepím" textilní páskou, aby zase nebyly v "přímém styku se smaltem"!
Není to práce na půl hod. a chce to hlavně trpělivost a zručnost, ale "nouze naučila i Dalibora housti" - za pokus to vždycky stojí!!!

Přeji úspěch, návod jsi dostal! - Honza
Naposledy upravil(a) kokun dne 26 lis 2008, 16:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

kokun píše:...Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".
Budeš se divit, ale je to opravdu nekvalitní gumou - jen ne chemickým působením, ale vibracemi! Ty cívky nejsou nijak zvlášť impegnované proti vibracím - a jak už jsi napsal, jde do nich 15,625kHz, takže docela hezky kmitají - a pokud jsou "zaklínované" pryží, musí to být pryž s neabrazivním plnivem - to znamená kaolínem nebo mletým mastkem, aby klouzala - jak se použije levná guma plněná plnivem s vyšší zrnitostí, tudíž s určitým brusným efektem, po nějaké době vlivem vibrací odře smalt z drátů - dokud je odřený závit jen 1, je to ještě OK, jak jsou 2 nebo víc, je zle...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

EKKAR píše:
kokun píše:...Můj úsudek: příčina - nekvalitní guma, která uvolňuje nějaký "sajrajt" (snad chlór, nebo něco podobného - to by snad věděl nějaký chemik!), který způsobí to narušení "smaltu".
Budeš se divit, ale je to opravdu nekvalitní gumou - jen ne chemickým působením, ale vibracemi! Ty cívky nejsou nijak zvlášť impegnované proti vibracím - a jak už jsi napsal, jde do nich 15,625kHz, takže docela hezky kmitají - a pokud jsou "zaklínované" pryží, musí to být pryž s neabrazivním plnivem - to znamená kaolínem nebo mletým mastkem, aby klouzala - jak se použije levná guma plněná plnivem s vyšší zrnitostí, tudíž s určitým brusným efektem, po nějaké době vlivem vibrací odře smalt z drátů - dokud je odřený závit jen 1, je to ještě OK, jak jsou 2 nebo víc, je zle...
Dík za vysvětlení - jak jsem starý, tak jsem "blbý" - no nic, člověk se musí učit celý život. Zvláště v tomto oboru.
Ta guma (na rozdíl od jiných obrazovek) bývá v těchto případech tvrdá jako kámen - to tedy odpovídá tomu "šmirgl-efektu".

Zdraví tě - Honza

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Neomlouvej se - žádný učený z nebe nespadnul, zato pitomce (ZS**by, Ob**le***ant, F(_!_)mann a další...) jako by shazovali. Kdybych s s podobným efektem sám nesetkal, neznal bych to taky. Úplně stejně se projevují i některé laciné plasty, které navenek vypadají jako krásně hladké a "kluzné" - ale běda, když z nich tu kluznou podložku uděláš a trochu ji zatížíš...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

#8 Příspěvek od riki »

Dík za rady a hodnotnou přednášku.Už jsem se to snažil opravit minulý týden.Pět drátů je bez izolace a jeden přerušený,ten jsem spojil ,ale pořád ještě někde uvnitř je přerušený drát a ten nemůžu najít.Ještě si s tím pohraju a zkusím i ten RETON.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Věděl by mi někdo poradit,čím rozpustit impregnaci a lepidlo na vychylovačkách,tak abych nenarušil smalt na vinutí?Uvnitř horizontálních cívek je mezizávitový zkrat.Násilím oddělovat vinutí se obávám,abych nenadělal víc škody jak užitku.Toto forum je perfektní.Je tu spoustu lidí,co ochotně poradí.I já,když znám odpověď na daný problém,rád poradím.Vic hlav,víc rozumu.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Nechtěl jsem zakládat nové vlákno,když tu se jedná o takový problém jako mám já.

Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

#11 Příspěvek od riki »

Zdravím všechny.Oprava vych.cívek se nepovedla ale objednal jsem si je u RETONu,opravdu jsou tam velice ochotni.Nasadil jsem "korekční mag. kroužky" na předem označené místo a nic nemusel seřizovat.Televize šlape jak má.Dík všem za rady.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“