UV výbojka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

UV výbojka

#1 Příspěvek od sr71 »

mám doma nìkolik tìchto "lampièek", které se používají v letadlech pro UV osvìtlení pøístrojù v kabinì, uvnitø je výbojka, které staèí provozní napìtí cca 20V bez jakéhokoli mìnièe, nevíte co je to za druh výbojky?
Přílohy
výbojka ufo.jpg
(62.34 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

To vypadá zajímavě, je to fakt výbojka? jaký je průběh po zapnutí a při jakým napětí to zapaluje?
V tehdejších dobách asi těžko něco jiného než rtuťové páry, ale zřejmě to bylo aktivováno nějakou elektrodou s thoriem... možná jeho izotopem. :roll:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

To by mě taky zajímalo, jakou barvu má to světlo? Výbojka na 20V je hloupost a měniče v patici je na tehdejší dobu taky blbost. Vlákno by muselo bejt hodně přežhavený aby dávalo nějaký UV záření a pak by tam musel bejt filtr. Jenže zase, UV dokážou jen halogeny a tehdy halogeny taky neuměly. Na vojně jsme měli poplachový světla na cimrách ale to byly obyč 25W žárovky s modrým sklem na reflektoru. PS právě prohlížím katalog GME a jejich UV LED. U některých typů s vyšší svítivostí upozurňují "nesvítit do očí!!". Ví někdo co může UV světlo z LED způsobit při nasvícení do očí?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

U té vojenské žárovky by to spíš chtělo spektrometr, než nějaké dohady nad UV zářením generovaným výbojem v plynu po inicializaci radioizotopem. A u těch LEDek s UV vyzařováním je to stejné jako se Sluncem - nebo někoho z Vás snad už máma nevarovala: "Nečum do sluníčka, zkazíš si oči!!" ???
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 16 lis 2008, 21:21, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Tak tak. Jinak riskujete "písek v očích", žádná slast. :wink:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

ta "žárovka" má odpor 5ohm, cca od 5V zaèíná slabì "žhavit" (oranžové svìtlo) intenzita tohoto oranžového svìtla stoupá se zvyšujícím se napìtím, po "zapálení", což je pøi cca +/-20V se skokovì zmìní barva na dost intenzivní namodralou (pøipomíná mi to trochu barvu rtu￾ové výbojky), souèástí té lampièky je jakýsi otoèný filtr - pøi otevøeném filtru je dvìma výseèemi vidìt pøímo žárovka, po pootoèení filtru a tím uzavøení výseèí filtrem pouze UV svìtlo (jsou pøi nìm vidìt skryté znaky na bankovkách atd.)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

a používalo se to v kabinách letadel pro noèní osvìtlení luminiscenèních stupnic pøístrojù (sem si témìø jistý, že v nìkterých letadlech se používá dodnes), provozní napìtí je 28V

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

i dneska se dá koupit kombinovaná výbojka, kde je místo předřadniku vlákno a dohromady to dává přijatelné světlo (je tam samozřejmě luminofor pro změnu UV na viditelné).
Tohle co popisuješ bude rtuťová, ale zajímavé by bylo vzít na ni geiger :twisted:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Crifodo píše:i dneska se dá koupit kombinovaná výbojka, kde je místo předřadniku vlákno a dohromady to dává přijatelné světlo (je tam samozřejmě luminofor pro změnu UV na viditelné).
Tohle co popisuješ bude rtuťová, ale zajímavé by bylo vzít na ni geiger :twisted:
Zas takovej problém bych v tom neviděl Asi výbojka ze žhavenou katodou. Taková zářivka, když se zapojí jedním vláknem na regulovanej zdroj, tak napřed slabě žhne, potom až vlákno svítí oranžově, najednou to kolem něj začne modře svítit. Je zajímavý, že to díky tomu nejde "spálit". Zkrátka dochází k mezizávitovému výboji. V žárovce se to potlačuje dusíkem (z doslechu), tak tady se to ještě podporuje..
Kdysi jsem měl jakousi žárovku, jejiž vlákno mělo emisní povlak. Kromě toho vlákna tam byly dva uhlíkový roubíky. Když jsem tu žárovku připojil na 24V, vlákno svítilo oranžově a kolem něj modře a když jsem zdroj odpojil, viděl jsem, jak měla brutálně černou baňku.
Podívej se, zda ta žárovka má dva vývody a zda přes baňku neprosvítají její "útroby", když ji prosvítíš baterkou..

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

skrz luminifor nejsou vnitønosti vidìt ani proti svìtlu, jednu ze žárovek mám vadnou - nezapálí trvale pouze problikává, podle zvukù které pøi zapalování vydává mi to pøipadá že v ní je nìjaký kontakt - bimetal, žárovka má 3 vývody, ale využívají se pouze 2, tøetí zùstává v lampièce nezapojen

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Je na tý "žárovkovýbojce" nějakej nápis, označení, nebo něco?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Zkus změřit VA charakteristiku pro 0-28V a zpět.

Myslím, že to může být rtuťovka s izotopy a žhavenou katodou. Měl jsem v ruce malinkaté "doutnavky" pro vyvolání luminiscence v ovládacím panelu jednoho přístroje, svítilo to modrobíle s množstvím UV. Barva mléčně bílá, 3 vývody, žhavení 4V, napájeno jinak z 40V AC přes odpory

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

Artaban001 píše:Je na tý "žárovkovýbojce" nìjakej nápis, oznaèení, nebo nìco?
na objímce žárovky je pouze toto:
D - 12.7.78
UFO - 4a
takže 1øádek bude datum výroby a druhý nìjaký typ (UFO = UltraFialové Osvìtlení)
pokusím se zmìøit tu VA charakteristiku
nemùžou být pokusy s touto žárovkou nìjak nebezpeèné? ochrana zraku, radiace atd.??, snad ne, když se to používá v kabinách letadel, zkusím asi u té vadné odstranit baòku abych mohl nafotit jak to vypadá uvnitø

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Rozhodně to neolizuj, nekoukej do toho zblízka déle než dva dny a neschovávej si to pod postel. Jinak si mylsím že ta chvíle pro prozkoumání po rozbití nic neprovede. A pokud tam je nějaký malý zářič pro ionizaci tak jednak může být prudce jedovatý a focení na film může být problematický :D
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 17 lis 2008, 18:53, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Co když je to něco jako "Tungar lamp" ?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“