Poistka na parný hrniec

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Poistka na parný hrniec

#1 Příspěvek od Devo70 »

Zháňam poistku na parný hrniec, zatiaľ bez úspechu (stará kuchta). Snáď by šla vyrobyť, ak by som poznal materiál. Je to pliešok hrúbky 0,7mm a priemeru 6mm. Je to mäkký kov, lesklý, bod tavenia okolo 200°C (Testované ERS-50 na minimálnej teplote). Štruktúrou (pod lupou) pripomína klasickú olovnatú pájku. Ale predpokladám, že Pb obsahovať nebude. Pozeral som na stránke firmy Kovohutě Příbram , snáď niektorá z bezolovnatých by vyhovela.


Ďakujem za odpovede.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Budeš se divit, ale po jistou dobu, když za komančů nebyly k sehnání originální pojistky do hliníkových nebo smaltovaných papiňáků ze Sfinxu České Budějovice jsem je velmi úspěšně nahrazoval na odpovídající průměr rozklepaným olověným brokem ráže 4,5mm (kuličky do vzduchovek - speciálně do těch starých vojenských vz.47, co se s nima trénovalo na "břízu" = vojenskou pušku Mauser vz. 1894/96 a její klon vz.24/26). Nic jsem nespilovával, nic nevrtal ani nesekal, jen jsem vzal kladivo a udeřil... A nevím o případu, kdy by touto náhradou "pojištěný" papiňák vymaloval kuchyň nebo provedl nějakou jinou neplechu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od kevin_mitnick »

to EKKAR: Presne. Akorat ja pouzival misto olovenyho broku olovenou blombu kterou bezne pouzivam na blombovani treba vodomeru...

Pan Známý

#4 Příspěvek od Pan Známý »

Chlapi, asi to je blbì... kdesi v amáru byla o pojistkách zmínka, teplotu tání to snad mìlo jen 150-160 st. C, není to olovo !! Dá se to dohledat.

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#5 Příspěvek od no_-_name »

woodův kov?
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od vombat »

Pájka s poměrem 60% cínu, 40% olova má eutektický bod tavení 180 st. celsia. Pro snížení tohoto bodu se přidává bizmut. Woodův kov má bod tavení okolo 70 st. celsia.

Pan Známý

#7 Příspěvek od Pan Známý »

Woodùv kov má kolem 67 st. C, to bys nic neuvaøil :D . Spíš Stabia.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

jo já je dělal z pájky uděla jsem kuličku a rozklepal na plocho a je fakt, že asi dvakrát povolila což jsem považoval za dobré znamení, že funguje

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

ja to vzdy resil hrubsim alobalem a dal jsem jej dvojmo. Tam nejde o bod tani. Jde o to aby nekde bylo nejslabsi misto ktere pri nadmernem tlaku povoli
Internet - metla lidstva

Pan Známý

#10 Příspěvek od Pan Známý »

Nikoliv, jde i o bod tání. Ty pojistky ho mìly pøesnì definovaný +-5 st. C a byly nejménì dvojího druhu, podle typu hrnce.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

vombat píše:Pájka s poměrem 60% cínu, 40% olova má eutektický bod tavení 180 st. celsia...
Eutektický bod tavení je terminologický nesmysl. Něco jako ultrafialové UV záření.

Slitina PbSn má eutektickou teplotu 183°C. V rozmezí koncentrací Sn 19%..97,5% je to teplota tuhnutí, a pouze při koncentraci 61,9% Sn (což je eutektická slitina) je to současně i teplota tání (bez dalšího přívlastku).

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenys »

Devo70 píše:Zháňam poistku na parný hrniec, zatiaľ bez úspechu (stará kuchta). Snáď by šla vyrobyť, ak by som poznal materiál. Je to pliešok hrúbky 0,7mm a priemeru 6mm. Je to mäkký kov, lesklý, bod tavenia okolo 200°C (Testované ERS-50 na minimálnej teplote). Štruktúrou (pod lupou) pripomína klasickú olovnatú pájku. Ale predpokladám, že Pb obsahovať nebude. Pozeral som na stránke firmy Kovohutě Příbram , snáď niektorá z bezolovnatých by vyhovela.


Ďakujem za odpovede.
Mám doma ještě tři kousky pojistky 0,7mm průměr 8mm. Z toho by se to dalo udělat. Asi by to šlo poslat dopisem. Pokud budeš mít zájem, ozvi se na SZ :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

tomasjedno píše:Slitina PbSn má eutektickou teplotu 183°C. V rozmezí koncentrací Sn 19%..97,5% je to teplota tuhnutí, a pouze při koncentraci 61,9% Sn (což je eutektická slitina) je to současně i teplota tání (bez dalšího přívlastku).
Tzn. že se to chová jako "hodně viskózní tekutina" a nemá žádné skupenské teplo?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Cust píše:
tomasjedno píše:Slitina PbSn má eutektickou teplotu 183°C. V rozmezí koncentrací Sn 19%..97,5% je to teplota tuhnutí, a pouze při koncentraci 61,9% Sn (což je eutektická slitina) je to současně i teplota tání (bez dalšího přívlastku).
Tzn. že se to chová jako "hodně viskózní tekutina" a nemá žádné skupenské teplo?
Proč by neměla mít skupenské teplo tání? Nerozumím, co by k takové úvaze vedlo.

Pokud by ta slitina nebyla eutektická (tzn. jiné složení resp. poměr Sn:Pb), tak má rozdílnou teplotu tání a teplotu tuhnutí (křivka liquidus a solidus). Mezi těmi dvěma teplotami je to směs tuhé fáze a kapalné fáze (každá má jiné složení - jak to postupně vymrzá, tak se mění složení kapalného zbytku a tedy také teplota fázové přeměny). Fázový diagram slitiny viz např. kapitola 7.3. Binární slitiny v případě částečné rozpustnosti v http://www.ped.muni.cz/wphy/FyzVla/FMkomplet2.htm
Přílohy
image022.jpg
(36.65 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

a jo, uvažoval jsem zcestně, holt jsem měl v hlavě jeden materiálový problém a hned jsem to aplikoval na eutektickou teplotu
dik za graf...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“