Zdroj konstantního proudu...

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Zdroj konstantního proudu...

#1 Příspěvek od jade »

Tak napájení je, zdá se, vyřešené, teď pro změnu zlobí proudový zdroj.
Je spínaný impulzy širokými 1 + 2 ms, jenomže první půlmilisekundu jakoby nestihl omezit.
Impuls vypadá "schodovitě", v první půlmilisekundě pustí plný proud a omezí až se spožděním.
Obě zapojení se projevují podobně, ten s tranzistorem dělá ostřejší hrany.
Před r1 a r3 jsou impulsy krásné pravoúhlé.
Je vůbec technicky možné aby tahle zapojení splnila moje požadavky?
Přílohy
Zdrojproudu.png
(1.84 KiB) Staženo 147 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

A jak by se to chovalo, kdyby jsi to realizoval plně bipolárníma tranzistorama.
Třeba se projevuje kapacita hradla u Fetu

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Můžeš se rozepsat, k čemu to má sloužit, kde jsi co měřil atd. ? Provoz křišťálové koule mám vyhrazen pouze pro ekonomicky interesované projekty.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

Taky by mě zajímalo, jak jsi to měřil. S induktivní zátěží totiž bude po zapnutí téct jen malý (teoreticky nulový), postupně se zvětšující proud (nevím co máš za zátěž). K omezení dojde až hodnota proudu vystoupá dostatečně vysoko.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od piitr »

A neměříš ten proud náhodou jako napětí na R2 a R4?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od jade »

Jedná se o magnetoterapeutický přístroj, níže již diskutovaný ohledně návrhu cívek.
Bylo mi tam doporučeno použití klíčovaného zdroje proudu.
Padl tam také nápad použítí demag. cívkek z monitorů pro aplikační účely, ty mají různé parametry a také proto bude potřeba zdroj konstantního proudu z několika přepínatelnými rozsahy.

Měřil jsem na svorkách zátěže (cívky) a také v gate proti zemi (osciloskopem).I tam je patrná deformace impulsu.
S odporovou zátěží se problém nevyskytuje, ale tlumící odpor paralelně s cívkou nic nepomůže.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

jade píše:Měřil jsem na svorkách zátěže (cívky) a také v gate proti zemi (osciloskopem).I tam je patrná deformace impulsu.
S odporovou zátěží se problém nevyskytuje, ale tlumící odpor paralelně s cívkou nic nepomůže.
Na cívce jsi měřil proud? Že na gate tranzistoru je puls schodovitý je dáno millerovým zjevem, zvláště když ten tranzistor budíš přes 1k nebo dokonce 2k2.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od jade »

radekrd píše:Taky by mě zajímalo, jak jsi to měřil. S induktivní zátěží totiž bude po zapnutí téct jen malý (teoreticky nulový), postupně se zvětšující proud (nevím co máš za zátěž). K omezení dojde až hodnota proudu vystoupá dostatečně vysoko.
Na osciloskopu není patrný pozvolný nárust. Náběžná hrana impulsu je kolmá a vrcholek trochu pilovitě ubíhá do zadu.To by nevadilo, kdyby nebyl impuls na začátku s max. možnou amplitudou a najednou je v půlce kolmo seseklý na regulovanou úroveň.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od jade »

Andrea píše:
jade píše:Měřil jsem na svorkách zátěže (cívky) a také v gate proti zemi (osciloskopem).I tam je patrná deformace impulsu.
S odporovou zátěží se problém nevyskytuje, ale tlumící odpor paralelně s cívkou nic nepomůže.
Na cívce jsi měřil proud? Že na gate tranzistoru je puls schodovitý je dáno millerovým zjevem, zvláště když ten tranzistor budíš přes 1k nebo dokonce 2k2.
Tak krátký impuls nezměřím, měřil jsem s kontinuálním buzením a všechny proudy byly v pořádku.Při snížení vstup. rezistoru na 220ohm se nic nezměnilo. Jde ten jev nějak potlačit?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

jade píše:
radekrd píše:Taky by mě zajímalo, jak jsi to měřil. S induktivní zátěží totiž bude po zapnutí téct jen malý (teoreticky nulový), postupně se zvětšující proud (nevím co máš za zátěž). K omezení dojde až hodnota proudu vystoupá dostatečně vysoko.
Na osciloskopu není patrný pozvolný nárust. Náběžná hrana impulsu je kolmá a vrcholek trochu pilovitě ubíhá do zadu.To by nevadilo, kdyby nebyl impuls na začátku s max. možnou amplitudou a najednou je v půlce kolmo seseklý na regulovanou úroveň.
Jestli mluvíš o napětí na cívce, tak to funguje jak fyzikální zákony káží, proud cívkou je integrál z napětí.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

jade píše:Tak krátký impuls nezměřím, měřil jsem s kontinuálním buzením a všechny proudy byly v pořádku.Při snížení vstup. rezistoru na 220ohm se nic nezměnilo. Jde ten jev nějak potlačit?
Tak teď už jsem úplně vedle, co jsi teda měřil? Co to třeba vyfotit a dát sem?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od jade »

Andrea píše:
jade píše:Tak krátký impuls nezměřím, měřil jsem s kontinuálním buzením a všechny proudy byly v pořádku.Při snížení vstup. rezistoru na 220ohm se nic nezměnilo. Jde ten jev nějak potlačit?
Tak teď už jsem úplně vedle, co jsi teda měřil? Co to třeba vyfotit a dát sem?
Osciloskopem akorát kontroluju tvar, neboť mám zatím ještě nezkalibrovaný. V kontinuálním režimu měřím samozřejmě apérmetrem.
Vyfotit to nejde, obraz stále cestuje ...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

jade píše:Osciloskopem akorát kontroluju tvar, neboť mám zatím ještě nezkalibrovaný. V kontinuálním režimu měřím samozřejmě apérmetrem.
Tvar čeho, napětí na cívce?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od jade »

Andrea píše:
jade píše:Tak krátký impuls nezměřím, měřil jsem s kontinuálním buzením a všechny proudy byly v pořádku.Při snížení vstup. rezistoru na 220ohm se nic nezměnilo. Jde ten jev nějak potlačit?
Tak teď už jsem úplně vedle, co jsi teda měřil? Co to třeba vyfotit a dát sem?
Jak bych zobrazil průběh proudu v cívce?Nemám proudovou sondu. Ze všeho nejvíce objektivní by byl tvar magnetického pulsu.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od jade »

:? nějak jsem nepomyslel, že se proud může mít jiný průběh :oops:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“