Onkyo A-9211

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

Onkyo A-9211

#1 Příspěvek od stephunk »

Zdravím účastníkov fóra.
Nenájde sa u nikoho schéma na celý tento integrovaný zosilňovač? Zaujímajú ma koncové stupne a okolie stabilizátora 78M56A. V avelmaku je schéma vedená, no dlhšie nieje dostupná. Ak by sa náhodou našla, budem nesmierne vďačný!

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od stephunk »

Schému som potreboval, keďže mi zamotalo hlavu čudné správanie sa zosilňovača. Jeden kanál OK, druhý nepravidelne vysadzoval. Hlavne pri znížení úrovne na vstupe koncového stupňa pod 50-100mV začal koniec kmitať prerušovane o amplitúde asi 4-5V. Všimol som si trošku oblej hlavičky jedného elytu 47µ/16V nichicon VX. Vybral som ho, bol nafúknutý a mal polovičnú kapacitu, hovorím si hurá máme to. Po osadení nového kusu, mimochodom Jamicon 47µ/63V mi tento počuteľne začal syčať a variť sa hneď po zapnutí prístroja. Začal som pátrať-pred ním bol dvojcestný usmerňovač z 2 diód, ktoré som preventívne vymenil, no závada ostávala, na kondíku som nameral správne napätie, ale so zvlnením asi 800mV. Prekreslil som si časť schématu a skoro som odpadol. Popiska na DPS jasne nasvedčovala polaritu, osadzoval som mínus pól kondíku na -čiarku popisky na DPS. Lenže výrobca sa sekol a má to byť opačne!!! Kondík z výroby bol prepólovaný a v takomto stave zosilňovať pracoval niekoľko rokov!!!! Typ VX od nichiconu je podľa datasheetu typ pre špeciálne účely, zrejme vydrží dlhodobé prepólovanie, doteraz som sa s týmto fenoménom nestretol, preto som si dovoli obšírnejší príspevok, keby niekto mal podobný problém ako ja...

Ak sa napriek tomu schéma nájde, budem rád keď to na nej uvidím. Jedná sa o kondenzátor na pozícii C917 :sm: Prajem všetkým kráaasny deň!!! :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

No pekne :) Kvalitne japonske elyty zjavne vydrzia vselico.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od stephunk »

Áno, kurvítko v praxi.
Mimochodom, ten koncák sa chová vynikajúco. Až som prekvapený!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“