LED místo doutnavky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

LED místo doutnavky

#1 Příspěvek od mi-ro »

Jako malí kluci jsme vyráběli tužkové doutnavkové zkoušečky z pouzder fixů, dávali odpor M47 protože proud do 1mA je bezpečný. Napadlo mě dát místo doutnavky dvě antiparalelne zapojený vysocesvítivý modrý LED a ono to docela dobře funguje. Ne že bych miloval modrý LED, modře podvícený displaye přímo nesnáší a taky je na nich ho.no vidět ale sama čirá modrá LED je jako signálka dobře vidět za plnýho slunce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi jsem experimentoval s "fázovkou" obsahující toto:

Odpor, 2 diody, kondenzátor, diak a LEDka.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Bezpečný proud jsem si vyzkoušel na jedné stavbě , kde mi zapůjčili noname profizkoušečku . Poctivě jsem ji chytil za vnější kontakt a vrazil do zásuvky . letěla obloukem oknem až do někam . Zkus sï sčítnout proud tou starou zkoušečkou , když ještě odečteš zápalné napětí doutnavky .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

Bezpečný proud je podle normy 10 mA. Jiná věc je takový proud držet :)
Každý má jinak vlhkou pokožku a jinak cítí účinky proudu. Takže to se nedá porovnávat. Většina lidí těch 0,3 mA necítí. Jenže na takový proud asi žádná LED svítit nebude.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

jasin píše:Bezpečný proud je podle normy 10 mA. Jiná věc je takový proud držet :)
Každý má jinak vlhkou pokožku a jinak cítí účinky proudu. Takže to se nedá porovnávat. Většina lidí těch 0,3 mA necítí. Jenže na takový proud asi žádná LED svítit nebude.
Od unora se pry meni normy podle EU...proudovy chranic pred kazdou zasuvku, bezpecny proud 0,5mA st a 1mA ss. Z klasifikace pro urcovani bezpecneho napeti podle prostor vypadavaji zvlaste nebezpecne prostory...tam bude bezpecne napeti 0V, takze zadne. Rikal to tatikovi revizak(mozna tam jsou nektere udaje zkreslene, je to z druhe ruky), slysel jste uz o tom nekdo?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Nj, jenže zase se to bude týkat jen NOVĚ prováděných instalací a bude to mít fůru výjimek... Buď v klidu, stejně zase někdo u nás bude chtít být papežštější než sám Pepé Ratzinger a vymyslí "lepší" normu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

jasin píše:Bezpečný proud je podle normy 10 mA. Jiná věc je takový proud držet :)
Každý má jinak vlhkou pokožku a jinak cítí účinky proudu. Takže to se nedá porovnávat. Většina lidí těch 0,3 mA necítí. Jenže na takový proud asi žádná LED svítit nebude.
No to bylo právě to překvapení, vysocesvítivý LEDky svítí i na desetiny mA
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Teorie“