Prechodove jevy na trafu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Prechodove jevy na trafu

#1 Příspěvek od forbidden »

Mam jeden dotaz na zkusenejsi z nas.
Pokud mam vykompenzovane trafo tak, ze pri behu naprazdno po ustaleni prechodovych jevu je proud ve fazi s napetim, ma toto nejakej vliv na velikost magnetizacniho proudu po zapnuti?
Praxe rika, ze ano, mam velkej regulak, kterej bez kompenzace na 99% vyhodi 10 A jistic, po vykompenzovani celkem malym kondikem (radove par uF) jistic nevyhazuje.

Diky

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#2 Příspěvek od dolac »

Je to sieťové trafo? Ak áno, tak čo tam na ňom kompenzuješ? Jalovinu? A prečo?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Je to regulacni autotransformator. Protoze jsem mel problemy s pripojovanim k siti, tak me napadlo vyzkouset to vykompenzovat kondikem. Kdyz jsem to naprazdno vykompenzoval, tak problemy s vypadavanim jistice prestaly. Proto me zajima, jestli to muze mit vliv na magnetizacni proud, nejak nechapu co ten kondik s tim udelal.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Při spínání indukční (trafo) nebo kapacitní zátěže dochází k velkým proudům, které ti vyhazovali jistič. Při vykompenzování cosφ na 1 se zátěž chová jako odpor a tedy proud při zapnutí je stejný jako při chodu.
Ale pozor, při překompenzování může trafo shořet, ztratí totiž svoji indukční impedanci.
Jindra

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od FERYACT »

Viděl jsem zařízení které mělo pojistky pro rozběh a druhé pojistky pro běh
stroje.Málo se to používá.Ale zajišťuje dokonale ochranu obou stavů.
Při zapínání trafa záleží na okamžiku připojení k síti.Díky pohybu napětí
na dvojnásobek naroste proud na stonásobek/magnet.křivka trafa/
což je zhruba 10 krát proud jmenovitý.
Je tu jedna triviální možnost řešení.Do serie s trafem vložit odpor který
bude za vteřinu vyřazen.

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#6 Příspěvek od Jonapo »

áno tak jak v mikrovlnkách, spúštanie cez odpor a potom za 3s premostí kontakt relé

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Jindra2 píše:Při vykompenzování cosφ na 1 se zátěž chová jako odpor a tedy proud při zapnutí je stejný jako při chodu.
Jindra
Timhle si prave vubec nejsem jistej, prece se tim neztrati ten magnetizacni proud? V ustalenym stavu je to jasny, ale po zapnuti teda nevim.
O softstartech vim, to tu neresim. Jde mi o funkci toho kondiku a jeho vlivu na magnetizacni proud.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Ja mám teóriu, i keď neviem, či je správna.
Veľký trafák pri zapnutí vygeneruje vplyvom samoindukcie prúd opačnej polarity, ktorý v súčte s privádzaným sieťovým spôsobí prúdovú špičku, ktorá je schopná zhodiť istič. Nabitý kondík polaritou siete túto špičku svojim opačným nábojom ako trafo zčasti vykompenzuje, lebo sa v danom okamihu javí tiež ako zdroj prúdu. Odborníci, posudzujte. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Jindra2 »

forbidden píše:
Jindra2 píše:Při vykompenzování cosφ na 1 se zátěž chová jako odpor a tedy proud při zapnutí je stejný jako při chodu.
Jindra
Timhle si prave vubec nejsem jistej, prece se tim neztrati ten magnetizacni proud? V ustalenym stavu je to jasny, ale po zapnuti teda nevim.
O softstartech vim, to tu neresim. Jde mi o funkci toho kondiku a jeho vlivu na magnetizacni proud.
Na kapacitě se napětí posouvá proti proudu a na indukčnosti také, ale opačným směrem, tím se zátěž chová jako činnný odpor. Ono je to trochu složitější, má na to vliv skutečná impedance zátěže. Ta se skládá z odporu, indukce i kapacity, ale zjednodušeně to funguje, což potvrzuje tvoje zjištění.
Jindra

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Pokud se dá kondík, tak vlivem vykompenzování imaginární složky proudu se celkový proud do trafa s kondíkem může zmenšit - nakresle te si fázory pro kompenzované a nekompenzované trafo. Pokud zanedbáme odpor kondenzátoru, což si dovolit můžeme, tak je jasné že fázor proudu je nejkratší pro případ s kompenzovanou imaginární složku.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Toto ja vsechno chapu, vim jak se chovaji indukcnost i kapacita. Akorat mi netvrdte, ze se na takto vykompenzovany trafo muzu divat jako na jen realnou zatez pri privedeni jednotkovyho skoku. To by byl proud v kazdym okamziku i po pripojeni vzdycky jen U/Z coz se mi nezda. Proc by se pak delaly softstarty na velky toroidy, kdyz by stacil obycejnej kondik?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Všechno je to poněkud jinak... najdi si na netu materiál o rozběhu transformátorů středních výkonů. Je to ročníkovka nějakého kluka z Brna, je to tam dopodrobna rozebrané. Ten kompenzační kondík má z hlediska rozběhu spíš funkci, že při vypnutí sníží zbytkovou magnetizaci jádra. Rozbor toho, co a jak se děje v návaznosti na okamžik zapnutí je velmi zajímavý, a hoch tomu věnoval cca 30 stran.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#13 Příspěvek od nxn »

Jen tak se zeptám jakej je to regulák ?
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

nxn píše:Jen tak se zeptám jakej je to regulák ?
Je to ESS110: http://www.ttw.cz/sites/a_1.html
http://www.tme.eu/cz/arts/cz/a24/ess102__4.html

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Pokud pominu Sendyxovu připomínku a beru to jak jsem psal prostě fázorama (samo to není nikdy přesné, protože bude vždy u trafa záviset na frekvenci - při zapnutí tam lítá), tak ten kondík stačit nebude, jelikož sníží absolutní hodnotu proudu jen o procenta. rozhodně ne na polovinu. Toť můj pohled na kondík a jeho ovlivnění jističů při zapnutí. Nic jsem nepočítal a nemeřil - je to jen můj pohled.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“