Potřebuji poradit s notebookem ACER Travelmate 240

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pierre18
Příspěvky: 2
Registrován: 03 led 2009, 01:00

Potřebuji poradit s notebookem ACER Travelmate 240

#1 Příspěvek od Pierre18 »

Zdravím všechny,
prosím potřeboval bych poradit s notebookem ACER Travelmate 240. Když ho chci zapnout rozsvítí se kontrolka a spustí větrák, ale vzápětí se vypne. Dřív než stačí naběhnout display. Když jsem ho otevřel, tak nic není spáleno ani poničeno. Pomůžete mi prosím?

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od xxxe »

Máš tam 2 ram nebo jednu?Když dvě tak vyzkoušej každou samostatně.Jak je na tom baterie?Když už je špatná tak ji vyndej a zapni noťas jen na zdroj.Napiš jak si dopadnul a budeme hledat dál.

Uživatelský avatar
Pierre18
Příspěvky: 2
Registrován: 03 led 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Pierre18 »

ahoj, díky že ses ozval. Mam jenom jednu ramku a baterii mam v pořádku. Akorát jsem zjistil, že když vyjmu CPU, tak se mi spustí větrák, ale jakmile ji vrátím, tak se zas vypne.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od xxxe »

No a vyzkoušel si to bez baterky?

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

Pokud to nenaběhne nemůžeš posoudit stav baterie

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Poradím odnést do servisu. Nic z toho co dokážeš doma to není.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od michalnb »

CPU v týchto "starinách" má dosť veľký odber. To že sa spustí ventilátor keď ho vytiahneš hovorí o tom, že obvod spínania napájania nedokáže uniesť takú záťaž a odpojí ho. A ešte hovorí o tom, že to je fakt starý typ-vtedy sa ešte nezapínala celá doska, ale iba ten napájací obvod, pretože keby to CPU vytiahneš v dnešnom notebooku nič sa nezapne.
Procesor by som nepodozrieval pretože je to novší Celeron, ale jeden nikdy nevie(Celerony sú odjakživa taký odpad Pentia s maličkou CACHE) Keby si tak mohol vyskúšať iný CPU... Ale skús, ak máš merák s peak HOLDom zmerať odber pri zapnutí a porovnaj to s údajmi na adptéri, ktorý máš k notebooku. Keby bol CPU "odpálený" švihalo by to cez neho set-sakramentský prúd(dosť možné že aj skratový, keďže procesor býva napájaný takmer priamo, ale na druhej strane šanca že to vydrží stabilizátor napätia CPU je minimálna - a teda ak má ochranu by to mohol vypínať aj on). Ono to celé môže mať množstvo príčin, no najlepšie je odpojiť všetko pre štart BIOSu nepotrebné(u teba len HDD a možno nejaká tá PCMCIA karta) Ale najprv skús aj ten RAM modul(to zoženieš ľahko), pretože SD RAMky boli dosť kazové.
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

"Takmer priamo", "stary typ" a odpaleny procesor - to su celkom dobre hlody...

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od michalnb »

rnbw píše:"Takmer priamo", "stary typ" a odpaleny procesor - to su celkom dobre hlody...
Tým "takmer priamo" som myslel práve na spomínanú stabilizáciu napätia CPU. ACeR 240 z rady Travelmate je dnes už fakt vyslúžilec(teda starý typ).
Odpálený procesor je bežný výraz, no ak máš pre nefunkčný procesor lepší, napíš mi ho.
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#10 Příspěvek od MaTTo »

michalnb píše:pretože keby to CPU vytiahneš v dnešnom notebooku nič sa nezapne.
By ma zaujimalo akou zlozitou uvahou si dosiel na takyto vedecky fakt .A to odôvodnujes ako ze v starych notebookoch sa nezapinala cela doska ale len obvod napajania CPU ?? To akoze uz jako ? Cize na starych notebookoch sa zaplo len napajanie CPU a take ze chipset , grafika a ostatnych 150 komponentov na doske uz jaksik netrebalo .

Je to uplna hovadina na tom Acery je chybna doska na 85% a dajmetomu 15% na procak ale ajtak menim len dosky vsade procaky minimum a ked aj tak len AMDcka nepodarene TL60tky chybne serie, ci uz je na doske studenak alebo ina hovadina je to jedno sam si to ajtak neopravi a aj ked prehreje celu dosku tak super zapne sa mu to ale nebude to 100% stabilne a vydrzi to vopred neznamy cas .Denne vidim dosky ktore nedokazali poriadne a kvalitne opravit ani "odbornici co ich vyrobili" @ sikovne cinske rucicky na taiwane ktorym take dosky posielame a chodia tak poletovane a poprehrievane ze vobec sa nedivim ze doska odide este pocas testovania notebooku potom co ju vymenim --- Alebo prinajlepsom ten mesiac vydrzi .
A co tu pises stale dokola o chybnom napajani CPU ... no neviem ale zrovna to napajanie CPU a stabilizacia je oproti napajacim obvodom celej dosky nieco primitivneho a v tom by som chybu nehladal .
Raz som mal v rukach HPcko ktore sa tiez zaplo a hned vyplo a LEDky blikali nezmyselne chybove kody a skusil som tam prehriat na doske len napajaci obvod nachadzajuci sa pri baterke a notebook fungoval ... ale bohuzial ajtak nahodne mrzol ci uz siel 2 dni bezproblemov a potom nenabehol alebo ine symptomy , na taky stroj by som sa vôbec nespoliehal .
michalnb - ty si uz videl notebook alebo pocitac z ktoreho ked vyberes CPU sa vobec nezapne ?? Ty ako myslis ze zapinanie dosky ide cez CPUcko ? Z hociakeho notebooku dnesneho ti vyberem procak a zapnem ti ho a bude pekne fucat vetrak a taktiez budu svietit LEDky ... tak neviem co si myslel tym ze dnesny notebook sa bez CPU nezapne .

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Standa99 »

Ja tu mam uplne stejny typ se stejnou zavadou. Tenhle byl polity kakaem. Nekdy jsem se chtel na nej podivat, ale zatim z neho vytahuju dily.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od michalnb »

MaTTo píše:
michalnb píše:pretože keby to CPU vytiahneš v dnešnom notebooku nič sa nezapne.
By ma zaujimalo akou zlozitou uvahou si dosiel na takyto vedecky fakt .A to odôvodnujes ako ze v starych notebookoch sa nezapinala cela doska ale len obvod napajania CPU ?? ...a blá, blá, blá...
Keby si to prečítal poriadne, prišiel by si na to, že tým obvodom napájania je hlavný spínací obvod na doske- TEDA SPÍNANIE TÝCH 19V Z ADAPTÉRA!!! To napájanie CPU bolo iba konštatovanie pri možnosti vady CPU- ak by bolo vo vnútri zoskratované napájanie:
...na druhej strane šanca že to vydrží stabilizátor napätia CPU je minimálna - a teda ak má ochranu by to mohol vypínať aj on...
Nepíšem predsa, že napájanie dosky ide cez CPU... Doska má vlastné kontrolné obvody na napájanie CPU. A teda pokiaľ bude vadný procesor, prejavilo by sa to na chovaní sa dosky, to je asi samozrejmé. Ten spôsob skúšania čo som dotyčnému radil je jediná možnosť, ktorú má šancu vyskúšať doma. Ono je jasné že výmena dosky je "jedinečné" riešenie. Niekedy stačí aj vymeniť stabilizátory a doska ide aj ďalších 5 rokov. Čo je podľa teba jednoduchšie doma a niekde na okolí? Zohnať CPU a SD RAM do notebooku, alebo samotnú dosku? Veď keby to chcel dať do servisu, tak by jeho hodnotu preplatil už len "pri obhliadke". Mám doma momentálne rozrobené 4 towery a 1 notebook, zo všetkých som vytiahol CPU a ani jedna z dosiek sa nezapla - iba na tom PAVILIONe DV6000 preblikli LED. Aj to som sa musel dobre pozerať, aby som to zbadal - žiadny vetrák, žiadne chybové kódy.

Pre Pierre18:
Treba najmä odkontrolovať: napájacie napätie z adaptéra, napájacie napätie batérie a výstupné napätia všetkých stabilizátorov na doske - s vytiahnutým CPU.(vieš predsa aké asi potrebuje PC napájacie napätia) Tak sa mi zdá, že tento typ,poprípade celá rada, sa bez batérie ani nezapne. Radšej napíš aj takéto podrobnosti, lebo tento typ som ešte neopravoval. Keby si mal nejaké problémy(aj s tým meraním) napíš a niečo pohľadáme.
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

Tak ted já :lol: 99%se zapne bez aku.
Na 99,9% to není CPU.
A s velkou pravděpodobností to není ani vadná žádná součástka.
Ve 240 jsou zásadně studené spoje.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

michalnb píše: Keby si to prečítal poriadne, prišiel by si na to, že tým obvodom napájania je hlavný spínací obvod na doske- TEDA SPÍNANIE TÝCH 19V Z ADAPTÉRA!!! To napájanie CPU bolo iba konštatovanie pri možnosti vady CPU- ak by bolo vo vnútri zoskratované napájanie:
...na druhej strane šanca že to vydrží stabilizátor napätia CPU je minimálna - a teda ak má ochranu by to mohol vypínať aj on...
To by mě zajímalo co takový hlvní spínací obvod dělá ?
CPU tečou proudy klidně i 50A a ten měnič se málokdy zastaví před nějakým zkratem.
Internet - metla lidstva

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

U jednoho takového Aceru, co jsem měl na opravu, tak tuto závadu dělal špatně zasunutá paměť. Přesněji řečeno nějak povytažená. Stačilo ji tam správně vrazit a vše šlo jak nové.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“