Stmivac s mosfet nebo igbt

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gogokt
Příspěvky: 36
Registrován: 13 srp 2008, 02:00

Stmivac s mosfet nebo igbt

#1 Příspěvek od gogokt »

Zdravim,
mam kontrukci stmivace halogenu a pouzil jsem zapojeni s triaky, s fazovym zavesem.Mam tam ale znacne ruseni audio techniky i pri vselijakych fitrech atd... Napadlo mne usmernit sitove napeti a spinat nejaky IGBT tranzistor v nejake frekvenci. Nemate nekdo zkusenost? Nbo schema :D Abych neexperimentoval s necim co nejde....

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Zkusil bych to. Chce to např. 555 v osvědčeném zapojení, zvolit f třeba 50Hz a měnit šířku budících pulzů 1 až 99%, použít patřičný FET (nebo více FET paralelně dle odběru).

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Zirafka »

A bude to také mohutně rušit, stejně to budeš muset pořádně odrušovat.

U Mosfetu je dobré přidat k řídící elektrodě malý kondenzátor a tím zpomalit jeho spínání. Hodně se tím omezí rušení, ale zase to více hřeje, chce to nějak vyzkoušet.

Stan3

#4 Příspěvek od Stan3 »

http://www.ulozto.cz/1070670/pwm-regula ... hranou.jpg
Tady je schéma na PWM regulátor. Pøipojení zátìže by mìlo být co nejkratšími vodièi a filtr na pøívodech napájení.

Uživatelský avatar
gogokt
Příspěvky: 36
Registrován: 13 srp 2008, 02:00

#5 Příspěvek od gogokt »

Mno tak nevim, pokud bude ruseni podobne jako u triaku tak to nema cenu resit.Jde mi o co nejmensi vliv ruseni na zapojeni na podiu.Nejetsi problem jsou mikofonni kabely od snimacu kytar do kombicek. Delaji to i koupene stmivace dokonce vic nez mne :) ale ja bych chtel vic.
Od stmivace to mam k nejvzdalenejsi rampe kabel 9m takze o kratkem vedeni nemuze byt moc rec.Co kdyz bych dal za Fet jeste i civecku CCA 100uH? Mam ji u tech triaku a je to o 100% lepsi....

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

mě dost pomohlo, když jsem pro spínání triacu použil opto MOC3041 má spínání v nule a po jeho použití rušení zmizelo i bez dalších odrušovacích prvků

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

bu2520 píše:mě dost pomohlo, když jsem pro spínání triacu použil opto MOC3041 má spínání v nule a po jeho použití rušení zmizelo i bez dalších odrušovacích prvků
Akorát že možnost stmívat zmizela taky a to je u stmívače vada dosti podstatná :wink:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

a přesto to stmívalo :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

nevyznám se detailně v pódiové praxi, ale vést kabely silové se signálovými v souběhu nebude asi dobré nikdy.
Když bude stmívač integrovanou součástí svítidla a stmívací povel k němu povede na nízké proudové úrovni nebo dokonce analogově ss třeba 0-10V, tak se zbavíš nutnosti stínit napájení.
Kdyby se někomu chtělo vymyslet regulaci na principu váhového součtu binárních úrovní, stačilo by třeba 8 bitů, tak to bude taky stmívat a potřeba odrušení bude minimální... na tomhle principu funguje AM modulace moderních vysílačů, kde se dřív hřálo modulační trafo jako stodola a lampa ještě větší.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

bu2520 píše:a přesto to stmívalo :wink:
Jo, a jak? 8O

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše:
bu2520 píše:a přesto to stmívalo :wink:
Jo, a jak? 8O
Používal 22 kHz sinus a vypouštěl periody.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

marně přemýšlím proč se ti to nezdá. Většina triakových regulátorů pracuje s dobou sepnutí v periodě , Dostal jsem kdysi k řešení, právě rušení regulátorem pro pódiové osvětlení kde byl použit tesla obvod MAA(435) tuším který sice uměl fázové řízení, ale přesto rušil po oddělení MOCčke regulace pracovala stejně ,ale rušení ustalo. Možná to není stylisticky čisté ale prakticky to ještě funguje a je to deset let

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

bu2520 píše:Většina triakových regulátorů pracuje s dobou sepnutí v periodě...
To nevím, co je tím přesně myšleno, ale pokud MOC spíná v "0", tak vypíná asi taky v "0" nebo ne? A jak potom docílíš stmívání? :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

bu2520 píše:marně přemýšlím proč se ti to nezdá. Většina triakových regulátorů pracuje s dobou sepnutí v periodě , Dostal jsem kdysi k řešení, právě rušení regulátorem pro pódiové osvětlení kde byl použit tesla obvod MAA(435) tuším který sice uměl fázové řízení, ale přesto rušil po oddělení MOCčke regulace pracovala stejně ,ale rušení ustalo. Možná to není stylisticky čisté ale prakticky to ještě funguje a je to deset let
No u triaku se řídí doba sepnutí, vypíná sám při průchodu proudu nulou. Pokud ho tedy spínáš v nule, tak vede celou půlperiodu a nereguluje.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

máš pravdu, ale přesto to na stmívání žárovky která má určitou setrvačnost stačí prostě se jen vynechávají jednotlivé půlperiody což při 50hz i když vezmu v úvahu že se některé překryjí s nečinností při sepnutí je právě kvůli té setrvačnosti vlákna docela slušný rozsah regulace

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“