nabijeni baterie externě

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pauly55
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2008, 01:00

nabijeni baterie externě

#1 Příspěvek od pauly55 »

Dobrý den,mám tady notebook Compaq.s tím že nejde nabíjet baterie.už to mělo v rukách asi 5 lidí a základní deska u nabíjecího konektoru už je celá rozpájená,takže už nelze normálního nic s tím udělat.takže mě napadla jedíná věc a to ta,že budu nabíjet baterku nabíječkou externě.

Je to baterka Compaq CMB002A napětí 14,8V 4.0 AHr

Já právě nevím jakým napětím ji nabíjet a jeslti potřebuju nějaký přípravek na to.Předem moc děkuji za rady


Jo a taky ta baterie má 6 pinů a nevím ani které piny bych měl připojit na nabíječku

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

Tak pokud je to Lion nebo Lipol a je starší tak už asi nabíjet nepujde. Ty baterie mají dost malou životnost, někdy už se začínají vnitřní struktury rozpadat 6 měsíců od výroby aniž by byly použitý.
Co je to za typ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Minuly rok som dostal notebook Toshiba z roku 1997 s original Li-ion bateriou. Nabil som ju a notebook na nu vydrzal 1,5 hodiny...

Uživatelský avatar
pauly55
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2008, 01:00

#4 Příspěvek od pauly55 »

Davidus píše:Tak pokud je to Lion nebo Lipol a je starší tak už asi nabíjet nepujde. Ty baterie mají dost malou životnost, někdy už se začínají vnitřní struktury rozpadat 6 měsíců od výroby aniž by byly použitý.
Co je to za typ?
Dekuji vsem za prispevky.Nevím jaky je to typ ale tady sem našel baterku,která vypadá stejně jako ta má a je dokonce s tou mou i kompatibilní.

http://www.g-s-m.cz/detail.php?id=142200&odd=600000

Víte právě že ten notebook je plně funkční a přece kvůli blbému nabíjení baterie ho nezahodím.

Potřeboval bych jestli někdo ví,jaké piny jsou nabíjecí a kolika voltama ji nabíjet a na kolik ampér musí ten nabíječ snést.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#5 Příspěvek od Jindra »

To by moc nezkoušel nabíjet externì, v baterce dude elektronika.Zkus baterku rozebrat a uvidíš. Zmìøit èlánky, pokud tam je nìjaký vadný a po jeho výmìnì to bude fungovat, tak bez resetu elektroniky to nemá žádnou výdrž. Ta chytrá elektronika si to pamatuje.

Jindra :wink:

*canis*

#6 Příspěvek od *canis* »

Zdravim,jestli se jen muzu zeptat,jak se provadi reset elektroniky baterky?
Mam notebook Compaq Hawlet-Packard nx6110 a mam podobny problem.
Sehnal jsem si nove clanky a potrebuju resetnout elektroniku.

Diky.

Uživatelský avatar
smudla5
Příspěvky: 124
Registrován: 13 pro 2008, 01:00

#7 Příspěvek od smudla5 »

Jindra píše:To by moc nezkoušel nabíjet externě, v baterce dude elektronika.Zkus baterku rozebrat a uvidíš. Změřit články, pokud tam je nějaký vadný a po jeho výměně to bude fungovat, tak bez resetu elektroniky to nemá žádnou výdrž. Ta chytrá elektronika si to pamatuje.

Jindra :wink:
Aha,takže nabíjet extermě tedy nelze.to je škoda

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Zdravím.
Pro ujasnění:Vesměs v každé baterii Lion je Chip-Dalas.Vypadá to jako nějaká dioda.Je to nějakej jednoúčelový jednočíp,ve kterém jsou informace k danné baterii,tedy jaká je kapacita,voltáž a od výrobce iformace pro tzv.chytrou nabíječku,jakým proudem a také jakým algoritmem se má nabíjet.Tento postup je všude i v bateriich v mobilních telefonech stejný.Tedy v tomto případě je v NoteBooku chytrej nabíjecí chíp,kterej si tyto informace načte a podle toho zvolí způsob nabíjení.Pokud se bude baterie Loin nabíjet někde jinde,nebo jinak,může se dát pak do smetí.U Lion jde o algoritmus v pulzním režímu.Nejde zde o způsob jako u baterii NiCd.Také NiMH se nabíjejí jiným algoritmem.
To je jen v kostce k dannému problému.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#9 Příspěvek od warp »

Zkusil bych se informovat na www.avacom.cz , kde by mohli sdìlit info.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#10 Příspěvek od Bastlfanda »

Sice je to pár let zapadlý, ale zkusim oživit (u Li-ionky se to zdá se povedlo :) ).
Asi před rokem jsem taky dostal starší stroj (Psion, rv99, bat. asi původní - Made in Japan 10,8V 1500mAh), baterka "odstavená" (0V), bez nabíječky (15VDC - asi to v psionovi bude taky ještě nějak "usměrněný"/stabilizovaný + kvůli pokrytí spotřeby při nabíjení), tak jsem zkusil tu Li-ionku nabíjet přes olověnou baterku (nejdřív malou zasulfátovanou 1,2Ah, pak bat. z běžný UPSky a přitom jsem kontroloval, jestli se nezahřívá a jak se nabíjí), nabil jsem jí na cca 12V, párkrát vyzkoušel (ten Psion moc nežere, takže přes půl hodiny "brouzdání a objevování" :) a baterka byla pořád Good (přes půlku, cca 11,5V, přitom nebyla nabitá na 100% - což by mělo bejt cca 12,5-12,6V, jestli se nepletu ... ), pak jsem jí dobil asi na 11,7-8V a teď jsem si na ní asi po půl/třičtvrtě roce vzpomněl a měla pořád 11,56V (na zkoušku jsem Psiona zapnul a zkontroloval v něm - nejdřív 11,6V a po chvilce 11,5V) a po vyndání 11,55V... takže asi ne každá Li-ionka vyžaduje nějaký to pulzní nabíjení a nabíječka už chyběla taky pár let ... Nevim, při jakym napětí to ta elektronika odstavuje, ale zjevně dost na to, aby se dala ještě aspoň částečně oživit (nepočítam s tim, že by měla plnou kapacitu, ale zjevně budou některý starší baterky kvalitnější, tak by to za zkoušku stát mohlo ...)
Jiri_REZEK: kde se dá najít podrobnější info ohl. těch chipů, parametrů a algoritmů(počítadel,...) ? Díky

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jiri_REZEK »

@Bastlfanda : Omylem se Mě podařilo na Aukru koupit Batery Reseter i s Instalačkou.
EXA

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#12 Příspěvek od Bastlfanda »

to mě zajímá :) ... jak přesně funguje? (čistě jen reset počídadla/opotř. - "wear level" nebo třeba i zjištění těch hodnot před resetem, popř. nějaký "formátování" článků s uložením skut.hodnot? ) Co to vlastně stojí a jak to vypadá (připojovací piny/patice , podporovaný baterky/chipy, atp.) ? Nemělo by to bejt snad nic složitýho, někde jsem viděll i návod na RS-232 komunikátor, jen to chce ještě nějakej vhodnej sw a vědět jak se ke který baterce připíchnout...

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od alkom01 »


Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#14 Příspěvek od Bastlfanda »

super, díky moc, to mě zdá se na chvilku zaměstná :) ...a možná se konečně začnu učit i s tim Linuxem, zrovna na tomhle ntb mam k pův. Win "přifařený" Ubuntu, ale v podstatě to nepoužívam - přiloženej je sice jinej(Red-Hat), ale je to popsaný vcelku "polopatě" a nadchly mě i ty eepromky - 24cXX je mi nějaký povědomý ... :twisted: ;)
Jak/čim ty články zkoušíš/nabíjíš(/formátuješ)?
Nejdřív jsem se lekl, že to nestáhnu (CZ linky nefungujou, ale hned ten první DE jede ;) ... i když linky na utility Status a Statistics už taky nejsou aktivní) a nakonec jsem se proklikal např. sem:
http://repair4laptop.org/notebook_power_supply.html

až po trochu OT o 12V solárních zdrojích :) ( cirkits.com )

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“