Teorie Disco 240

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yenki
Příspěvky: 55
Registrován: 21 črc 2008, 02:00
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Teorie Disco 240

#1 Příspěvek od Yenki »

Dostalo se mi pod ruku několik zdevestovaných zesilovačů Disko 240 H, K, E. Spálený konce. Než jsem je opravil, tak jsem si pročítal fóra, kde o nich psali, co je to za nezmary, že se z nich dá "vytáhnout" ohromný výkon, srovnatelný s 500W-tovými zesilovači.

Na zesilovačích je uváděn výkon 4ohmy/150W, 8ohmů/100W a 2x8ohmů/150W.

Při teoretickém výpočtu +-28V napájení vychází na 4ohmech výkon "200W" a na 8ohmech "100W". Při zapojení do můstku tím pádem výkon dvojnásobný. JDE JEN O TEORII.

Mám dodaz. Jaký bedny můžu tedy na konec zapojit (jak na samotný, tak v můstku), do jaké nejnižší impedance? U většiny můstkových zapojení jde impedance až 2ohmy.

Díky za odpovědi.
Yenki

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Můžeš nám osvětlit , jak chceš dostat z 56V 200W na 4Ohmech ?

Uživatelský avatar
Yenki
Příspěvky: 55
Registrován: 21 črc 2008, 02:00
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Yenki »

P=U*U/R=28*28/4=196

Samozřejmě, že jsou úbytky na Tr a ostatních součástkách. Šlo jen o cca výkon.
Yenki

Straw

#4 Příspěvek od Straw »

Zdravím
Yenki, tvùj výpoèet má zásadní nedostatek: Budeme-li uvažovat buzení sinusovým signálem, tak tìch tvých 28V pøedstavuje maximální hodnotu napìtí (amplitudu), ale výkon je definován z efektivní hodnoty, takže musí poèítat s napìtím 28/odmocnina 2. Výsledek je 98W, což ovšem není skuteèný výkon, protože nejsou zohlednìny úbytky napìtí na polovodièích (konc. trandy nemohou pracovat až do saturace) a energetická úèinnost zesilovaèe. Navíc tato úvaha pøedpokládá, že tìch 2*28V bude na zdroji i pøi plném výkonu.
Straw

Uživatelský avatar
Yenki
Příspěvky: 55
Registrován: 21 črc 2008, 02:00
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Yenki »

Máš pravdu, zapomněl jsem, že budíme stř. signálem.

A co ta zátěž. V těch 240 jsou nakonci KD503, jaká je nejnižší zátěž?
Yenki

Straw

#6 Příspěvek od Straw »

Zdravím
Mám pocit, že Disco 240H mìl pøedepsanou zátìž 4 ohmy (ev. 8 ohmù, samozøejmì s odpovídajícím nižším výkonem)
Jestli chceš vyzkoušet jaký snese minimální odpor zátìže, mùžeš experimentovat až do roztrhání tìla jeho koncù :lol:
V mùstku musí být odpor zátìže dvojnásobný - zesilovaè nemùže bez negativních dùsledkù v mùstku dodávat vìtší výkon než souèet povolených maximálních výkonù obou kanálù.
Straw

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od michalnb »

Iba tak mimochodom... Nemá niekto dobré zapojenie NFz s KD503? Mám už postavený 1x200(kvazikomplement) zo starého AmaRa(ešte ako praktickú maturu som to doplnil aktívnou výhybkou pre SUB), no má to strašne moc múch - už len to zapojenie bolo zle navrhnuté(kto to pozná KD338 výmena za KD337). najlepšia by bola nejaká schéma z takéhoto Disco(stačí aj NFz modul s napájaním). THANKS A LOT!
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
martinekk
Příspěvky: 87
Registrován: 05 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od martinekk »

Na audiowebe medzi zosíkmi je dred, a je tam aj návrh DPS a schéma takéhoto konca.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“