100V zesilovaè

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
gogak

100V zesilovaè

#1 Příspěvek od gogak »

Zdrawim.. Za lùevno sem si sehnal 250W zesilovaè pro 100V rozvody. Udajnì se dá udelat i pro bìžné použití... Bylo mi øeèeno že se musí pøemotat trafo,ale je este jiný zpusob. Prosim rady

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Napis typ zosilovaca, ak je elektronkovy tak musis previjat trafo, ak tranzistorovy, tak by to mozno slo zapojit bez trafa priamo na repro, zavisi to vsak na zapojeni -> napis typ

gogak

#3 Příspěvek od gogak »

Je tranzistorovej.. na konci je 2*KD503 a typ myslim TEsla AJU 639 nejak tak

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Zesilovač

#4 Příspěvek od Dratak »

Tak 2x KD503 to nebude 250W. Na rozhlase po drátě jsme měli ústřednu 2,5kW, bylo to pět 500W zesilovačů/šuplíků v paralelním chodu. V jednom 500W šuplíku bylo 12 tranzistorů KD503. Velké chladiče a mezi žebra ještě foukal větrák. Výstup zde byl 240V na hlavní větev a pro bližší větve to bylo autotrafem stažené na 120V. V panelácích byla další trafa 240V/30V nebo 120V/30V 30VA, rozvody v baráku byly 30V.

Zkusil bych se podívat na zapojení koncového stupně, zde by nejspíš stačilo zrušit výstupák a zapojit repro přímo místo primárního vinutí výstupáku. Ale 2xKD503 a profesionální výrobek-to bych viděl tak na 50W. 100W ústředny už Tesla osazovala čtveřicí tranzistorů KD503.

Ale jinak.....kam se hrabe zesilovač s 2xKD503 na 2xEL51! :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Byly přece dva druhy KS na 100V, ty starší měly jen dva elyty a dvě KD 503 a budící trafo, ty novější už byly 4/4. Na typy bych se musel jít podívat do dílny. A Drataku, potřebuju ty 500W konce na 240V, poraď kde by mohly ještě být, nebo žeby je naši snědí "spoluobčané" všechny daly do kovošrotu? Když se rušil RPD bylo toho dost, teď už je zdá se pozdě. A Těch 250W bude asi příkon!!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

100V

#6 Příspěvek od FERYACT »

Před časem jsem dělával preventivní prohlídky šuplíků ústředny.
Určitě to bylo ze Slovenska výkon 250W 2*KD503 AJU číslo
je nápadné. Koncový stupeň napájen 40V.Výstupní střídavé
už nevím.

Dodatečně jsem našel v poznámkách,že jsem je ladil na 80V
protože některé nešly vytáhnout a musí být všechny stejně.
Tedy hlava mapa je to 100W.
Naposledy upravil(a) FERYACT dne 08 lis 2005, 09:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Zesilovače 500W

#7 Příspěvek od Dratak »

Tak pár jich mám doma ve sklepě, vzal jsem si je když se to rušilo. Spíš jsem z toho chtěl ty trafa, napadlo mě u toho síťového nechat primár, a sekundár navinout nový pro lampový zesilovač. Pro to trafo by 4xEL51 nebyl problém. Jenže je to všechno zalitý tou zelenou barvou a nejde s tím dělat nic. Dávalo se to do šrotu. Možná bych sehnal tak 3-4 šuplíky, ale nevím jestli je to v pořádku. Je to váha, jeden člověk s tím má co dělat, to vůbec vytáhnout ze sklepa. Jinak to mám v Plzni. Nebo se zkusit zeptat na Telecomu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Že je to váha - vím, v podstatě je znám, mám vojenskou verzi s označením TB 500 což je totéž akorát je to samostaný přístroj s měřákem a konektorama. Potřeboval bych do toho hlavně ty moduly- asi budou stejný ale jeden bych měl rád už z nostalgie. Já jsem na tu 100V techniku zatíženej vč tlakovejch systémů (i vojenskejch). Telecom dal dráťákům bohem už před léty, kde to je teď??? Jezdím dělat ozvučení po různých akcích i okolo Plzně ale letos už je po sezoně. Naposledy jsem byl ve Chříči na truckách. Ale abych se aspoň trochu dotknu tematu, konec 250W fakt neznám a s napájením 2x40V je to 100W.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#9 Příspěvek od mihal »

K podstate veci:
Nezohnal som popis zapojenia toho zosilovaca, ale ak ma 2*KD503, tak budu asi v serii, stred vyvedeny cez trafo proti zemi a kolektor horneho na +, emitor dolneho na -. Je dolezite ake ma napajanie - ak mozes zmeraj, podla toho sa urci povolena zataz. Teoreticky, ak je to zapojene ako som pisal, mozes pripojit zataz -> 8ohm odpor miesto trafa, pripoj generator a skontroluj vystup osciloskopom, ak je bez skreslenia tak skus pripojit 4ohmy a pomaly zvysuj amplit.vstupneho sig. do zaciatku omezenia - prepocitas vykon, ak bude okolo 50-60W pri napajani +-30-50V tak mas zosilovac hotovy. V inom pripade to bude chciet upravy v zapojeni.

Uživatelský avatar
pisty
Příspěvky: 18
Registrován: 23 lis 2004, 01:00
Bydliště: Tábor

#10 Příspěvek od pisty »

tip: www.aldax.cz, v části články je popsána úprava AUJ637, nebot tyto stránky, tam je i schema http://www.djpeter.wz.cz/azk220a.php

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#11 Příspěvek od Kocur »

V tom prvním odkaze máš chybu,je tam čárka za -aldax .cz,- nejde to spustit,oprav si to.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

100V

#12 Příspěvek od FERYACT »

Mohl bych se pokusit nechat udělat kopii koncového stupně.Nebude to
ale dříve než v pondělí.Na konci je nějaká ptákovina.Buzení je přes trafo
výstup samozřejmě taky.Předpětí dělá dioda.Něco jsem tam těžce trávil.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

TO Dratak-máš tam SZ-přečti poštu
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“