Nelinearny priebeh EQ pomocou giratora

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brdoprvy
Příspěvky: 32
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00

Nelinearny priebeh EQ pomocou giratora

#1 Příspěvek od brdoprvy »

Chcel by som poprosit o radu ,ako spravne navrhnut girator v EQ tak,aby reagoval v celom zabere potenciometra.
Konkretne sa mi jedna o urcenie hodnôt v elektronkovej aplikacii.
Jednoducho povedane,pajcol som hodnoty s trandakoveho EQ a zdvih/utlm pre danu frekvenciu mi nastava len v okoli krajnych polôh.
Je to dost kozmeticky problem a nikde som sa odbornejsie nevedel docitat ,ako to spravne doladit.
Asi bude potrebne uviest viac detailov okolo toho zapojenia ,tak ak bude niekto ochotny poradit ,tak napisem viac.
Za rady vopred dakujem.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Ako si zistil tú reakciu, meraním alebo len počúvaním? Možno by pomohol iný priebeh potenciometra. Napíš viac.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

On někdy logaritmus versus linear dává zásadně jiné výsledky :D Celá ta příroda je jaksi pokřivená....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
brdoprvy
Příspěvky: 32
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00

#4 Příspěvek od brdoprvy »

Bernard píše:Ako si zistil tú reakciu, meraním alebo len počúvaním? Možno by pomohol iný priebeh potenciometra. Napíš viac.
Aj meranim aj je to pocut.
Potaky su linearne 250k a 5ks paralelene.Sucet dava 50 kO.
Kamen uzrazu bude asi v tom,ze v okoli strednej polohy toho potaku,sa asi moc neprejavuje impedancia to rezonancneho clena tak aby ovplivnila zosilenie toho celeho stupna.
V principe je to zapojene ako v Ampegu SVT ten korekcny stupen pre middle.
Ide ti sice krasne asi +-12dB ,ale v krajnych polohach to reaguje dost sprudka.Asi tam musi byt specialny potak s prene na taketo uceli vytvorenym priebehom.Ako som uz hovoril ,je to len kozmeticka vada na ktoru sa da lahko zvyknut ,ale sere ma to.
Ak by niekto obiavil dake forum ,alebo hocico ,pojednavajuce na tuto temu bol by som velmi vdacny.

Uživatelský avatar
brdoprvy
Příspěvky: 32
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00

#5 Příspěvek od brdoprvy »

ZdenekHQ píše:On někdy logaritmus versus linear dává zásadně jiné výsledky :D Celá ta příroda je jaksi pokřivená....
:wink: asi to treba brat tak ,ako to je a nebudem s nou bojovat

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“