koaxialni ci dvoulinka kablik k adapteru?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

koaxialni ci dvoulinka kablik k adapteru?

#1 Příspěvek od yeeshkul »

Dobry den, rad bych se zeptal, jestli mam v tomto ohledu volnou ruku, ci jestli existuji nejaka omezeni ci prednosti pouziti dvoulinky/koaxu mezi adapterem (9-18V) a spotrebicem. Prijde mi ze tenke dvoulinkove kabliky se snadno lamou a chtel bych adapter udelat trvanlivy, je-li to mozne.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Koaxiál se zlomí ještě snáz, právě proto, že je tuhý a když ho někde ohneš přes hranu, může se proříznout vnitřní žíla skrz izolaci až k obalu. Radši kup odolnější tlustší dvojlinku a nabastli tam tu - koaxem si nepomůžeš, jen utratíš zbytečně prachy...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od yeeshkul »

Diky, to je presne co jsem potreboval slyset.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Ale koaxiální kablíky jsou elegantnější . a všimni si napaječů a nabíječek i zdrojů NB . Je to prostě hezčí a lépe se to cpe do konektorů .

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od yeeshkul »

No ja jsem tam daval koax 4mm. Snazil jsem se ho na desku upevnit tak, aby pripadnej neopatrnej uzivatel ten koax nevytrhnul kdyz za nej napr. ten zdroj zvedne, protoze tam bylo 10VA trafo a zdroj nebyl zrovna lehkej. Tak jsem ho zavedl nejdriv pod desku, pak dirou na stranu soucastek a tam jsem ho pripajel pres 2 dalsi kabliky napajeny na zilu z zem. Jenze ted si rikam, ze to jsem prave neudelal dobre, protoze takhle ho ten uzivatel poskodi mnohem spis. Mate nejakou metodu jak kabel za pruchodkou zafixovat aby odolaval tahu? V GM mi neporadili :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Vlastní průchodka je právě místo , kde dojde ke zvětšení poloměru ohybu kabelu a právě její postupné "zeštíhlování " umožní plynulý ohyb . Takže průchodka v tomto případě slouží jen pro ten přechod do ohybu a kabel se pak musí tzv. "odlehčit . To je právě to uchycení . Takže já uvnitř na desce použiju takový plechovýoblouček s dvěma šroubky a tím "odlehčím " kabel-pevně ho upoutám k desce a ta deska vlastně silově drží ten kabel . No a pak pokračuji SOUOSE tím kabelem průchodkou ven . Na ten kablík dám silnější bužírku a tu upevním spolu s tím kabelem pod tím třmínkem a nechám ji přečnívat o 3-4 cm ven .

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od yeeshkul »

Takze ty mas kabel na desce napajenej v ose, pak nasleduje to pritlacny "ucko" a pak pruchodkou ven? OK, dik, ja to udelam stejne, ja mam za to, ze ty trminky maji v GM plastovy.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Já si je dělám takovým udělátkem ze zbytků pozinku . Málokteré plastové vydrží trvale a když Ti prasknou , tak máš volný kabel .

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od yeeshkul »

A jakej prosimte pouzivas koax? 3mm? Ona takova ta leskla buzirka je dost tuha a mam pocit, ze jsem nedavno videl takovej nejakej mekci.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Víš , já už jsem takovej postarší bastlíř a využívám hojně sehnané z minulosti . Pro to co používám jsem sice pužil název koax , ale mám klubko takového silnějšího stíněného kabelu . Nevím jak dnes , ale dříve se dělaly i kabely tak nějak poctivější .

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od yeeshkul »

jasny! heled diky, ja myslim, ze se do toho pustim :)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“