Jak se měří stabilizační dioda???

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
goliasinek
Příspěvky: 69
Registrován: 25 lis 2008, 01:00

Jak se měří stabilizační dioda???

#1 Příspěvek od goliasinek »

DObrý den,když potřebuju zjistit zda je dobrá stabilizační dioda tak si musim zjistit podle jejiho označení na kolik voltu stabilizuje a to musim na ni namerit?? treba na zenerové diode 5V1 musim namerit 5,1V???A když naměřím méně tak je špatná???

A zjistuji se takto vsechny typy diod??

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Už se tady probíralo měření průrazného napětí polovodičů . Je to nemlich to samé . Jenom proud je větší . Maxproud je dán ztrátovým výkonem , který může ten daný přechod vzhledem k jeho fyzickým rozměrům a konstrukci vyzářit . Nyní to přesné napětí . Diody Tesla např. KZ 260/napětí mají v katalogu rozpětí zenerova napětí . Nyní nemám katalog u sebe , ale např. 4,7-5,3V . Takže ta vlastní zenerka má toto povolené zenerovo napětí v toleranci . Dvě poznámky - se zvětšujícím se proudem , procházejícím zenerkou , se toto napětí zvyšuje a naopak ! . Tento "průraz" je vratný . A když budeš měřit zenerku jako diodu , tak na 99% , vzhledem k zenerovu napětí toho kusu , se v jednom směru bude chovat jako klasická dioda , no a když ji fousama otočíš , tak máš její polaritu pro stabilizaci .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Pro měření samotné diody do ní musíš pustit nějaký proud. Proud musíš omezit na takovou velikost, jakou dioda snese. Obvykle se používá 1 až 10 mA.
Diodu zapojíš ke zdroji přes odpor třeba 2K2 ke zdroji 30V. Dioda katodou (proužkem) směrem k plusu.
Pokud je to zenera, tak přímo na ní naměříš napětí. To napětí se s proudem trochu mění a má povolený katalogový rozptyl. Na BZY005,1 naměříš něco mezi 4,8 a 5,4V. Při přepólování na ní bude cca 0,7V.
Na obyčejné křemíkové diodě je tak možno naměřit v propustném směru cca 0,7V, na schotky diodě méně než 0,5V a na germaniové cca 0,2V.
V nepropustném směru dobré diody nevedou, takže se na nich objeví plné napětí použitého zdroje.
Jen pro měření germaniových diod je dobré nepoužívat napětí zdroje větší než 20V.
Přílohy
mereni_ZD.GIF
(3.25 KiB) Staženo 335 x
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

jasin píše:Pro měření samotné diody do ní musíš pustit nějaký proud. Proud musíš omezit na takovou velikost, jakou dioda snese. Obvykle se používá 1 až 10 mA.
Diodu zapojíš ke zdroji přes odpor třeba 2K2 ke zdroji 30V. Dioda katodou (proužkem) směrem k plusu.
Pokud je to zenera, tak přímo na ní naměříš napětí. To napětí se s proudem trochu mění a má povolený katalogový rozptyl. Na BZY005,1 naměříš něco mezi 4,8 a 5,4V. Při přepólování na ní bude cca 0,7V.
Na obyčejné křemíkové diodě je tak možno naměřit v propustném směru cca 0,7V, na schotky diodě méně než 0,5V a na germaniové cca 0,2V.
V nepropustném směru dobré diody nevedou, takže se na nich objeví plné napětí použitého zdroje.
Jen pro měření germaniových diod je dobré nepoužívat napětí zdroje větší než 20V.
ano a pak je ještě jeden typ diod, na jedné nenaměříš vůbec nic a na druhé plné napětí. Obě jsou takzvaně "vadné".
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
goliasinek
Příspěvky: 69
Registrován: 25 lis 2008, 01:00

#5 Příspěvek od goliasinek »

diky vsem za prispevky.Ted jsem meril diody v DVD ORAVA,které nejde zapnout.

a na dvou stabilizačních diodach kolisa napeti z 12V na 8V,atd.A kdyz jsem přehodil hroty tak to same.

A diode FR104 to same.mi to v jednom smeru kolisa napeti z 12V na 8V take kdyz prehodim hroty tak sem iukazuje 30V,18,10V.

Je toto kolisani napeti normalni,ale u jinych diod mi to takto neukazuje

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Tak to, co jsi teď popsal, by ani Einstein nerozluštil, na to je naše Elektrobastlírna slabá.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

goliasinek píše:diky vsem za prispevky.Ted jsem meril diody v DVD ORAVA,které nejde zapnout.

a na dvou stabilizačních diodach kolisa napeti z 12V na 8V,atd.A kdyz jsem přehodil hroty tak to same.

A diode FR104 to same.mi to v jednom smeru kolisa napeti z 12V na 8V take kdyz prehodim hroty tak sem iukazuje 30V,18,10V.

Je toto kolisani napeti normalni,ale u jinych diod mi to takto neukazuje
Pevne dúfam, že ich nemeriaš zapojene v obvode, ale asi dúfam zle.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Není nad to , vyzkoušet napěťovou pevnost všech prvků v obvodu .

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

A nahodou FR104 neni 1A usmernovacka? Len tak spamati sa mi zda...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Nahodou je...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od zdenoeddie »

:lol: myslim ze v dalsej diskusii nema vyznam pokracovat.
trochu k teme, diody meram na Tesle BM529 (?)skusac tranzistorov, a zatial mi to vyhovuje.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Průrazné napětí tím nezměříš. Kromě zenerek.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“