Cívka je jako dívka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

Cívka je jako dívka

#1 Příspěvek od dayslypper »

Zdravím,
celkem chápu tento příměr:
"Cívka je jako dívka: nejdřív se brání a pak nechce pustit."
Při zasouvání magnetu do cívky klade cívka mechamický odpor jak při pohybu dovnitř, tak ven.
Ale tady už spojitost s dívkou moc nechápu, nebo to je až tak sprosté, že se mi nechce věřit, že by se to říkalo ve školách.
"Cívka je jako dívka: nejdřív napětí, potom proud."
V obvodu s ideální cívkou je napětí fázově posunuto o π/2 před proudem (u kondenzátoru naopak).

Mohl by mi tu někdo přesně vysvětlit tu spojitost, v jakém ohledu se v tomto případě dívka cívce podobá?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od zdenoeddie »

dayslypper píše:Zdravím,
celkem chápu tento příměr:
"Cívka je jako dívka: nejdřív se brání a pak nechce pustit."
Při zasouvání magnetu do cívky klade cívka mechamický odpor jak při pohybu dovnitř, tak ven.
Ale tady už spojitost s dívkou moc nechápu, nebo to je až tak sprosté, že se mi nechce věřit, že by se to říkalo ve školách.
"Cívka je jako dívka: nejdřív napětí, potom proud."
V obvodu s ideální cívkou je napětí fázově posunuto o π/2 před proudem (u kondenzátoru naopak).

Mohl by mi tu někdo přesně vysvětlit tu spojitost, v jakém ohledu se v tomto případě dívka cívce podobá?
mala podotazka. Kolko mas rokov? :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

To vysvětlení by mě také zajímalo. Jen doufám, že se to tu v rámci vysvětlování nezvrhne ve vlákno podobné tomu o anonymním ICQ :wink:

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od echinus »

Fázový posun mezi proudem a napětím je na cívce 90°. A tato poučka "Na cívce jako na dívce, první napětí potom proud" vznikla pro snadnější zapamatování která z obvodových veličin předbíhá tu druhou. Odtud napětí na cívce předbíhá proud cívkou protékající. (tak schválně dívku pozvete na rande=napětí, a potom jdete domů...ale dál to už sem radši psát nebudu=proud) tato analogie je tedy už doufám jasná.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

echinus píše:Fázový posun mezi proudem a napětím je na cívce 90°. A tato poučka "Na cívce jako na dívce, první napětí potom proud" vznikla pro snadnější zapamatování která z obvodových veličin předbíhá tu druhou. Odtud napětí na cívce předbíhá proud cívkou protékající. (tak schválně dívku pozvete na rande=napětí, a potom jdete domů...ale dál to už sem radši psát nebudu=proud) tato analogie je tedy už doufám jasná.
Není, pořád nechápu, co to má společného s dívkou, když je to o nadrženém chlapovi. :?:

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#6 Příspěvek od miromatus »

S tou dívkou sa to rýmuje s chlapom nie :D, aj my sme sa to tak v škole uèili

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od echinus »

Andrea píše: Není, pořád nechápu, co to má společného s dívkou, když je to o nadrženém chlapovi. :?:
...a co když dívka táhne chlapa k sobě domů?

Ale vždyť tady ani tak nejde o to jak/odkud/proč tohle pořekadlo vzniklo, nýbrž o to, že si ho snadno zapamatují všichni studenti (pak alespoň něco umí). :D
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#8 Příspěvek od dayslypper »

Možná to lze vysvětlit takto:
Nejdřív dívku vystavým napětí na rande a pak do ní puspím proud. :lol:

zdenoeddie: Takové mam nejradší, co nic nevysvětlí, ale jen povýšeně prudí a přitom ani neovládají základy kultury přispívání do fór, že není vhodné citovat přímo celý předchozí příspěvek, pokud z něj nechceme vypíchnout jen určité věci.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

dayslypper píše:
zdenoeddie: Takové mam nejradší, co nic nevysvětlí, ale jen povýšeně prudí a přitom ani neovládají základy kultury přispívání do fór, že není vhodné citovat přímo celý předchozí příspěvek, pokud z něj nechceme vypíchnout jen určité věci.
fiiiiiha, :ignore: :ignore: :ignore: :ignore: pochopil?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

dayslypper píše:Možná to lze vysvětlit takto:
Nejdřív dívku vystavým napětí na rande a pak do ní puspím proud. :lol:
Tak co tu zasíráš fórum, když si odpovíš sám?

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“