Měření pH

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Allcomp
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Měření pH

#1 Příspěvek od Allcomp »

Nemáte někdo zapojení s OZ pro měření pH ? Případně, kde by se dalo něco sehnat?

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#2 Příspěvek od nxn »

Sonda pro měření pH je velmi..velmi měký zdroj napětí a proto se sním musí podle toho zacházet....měl se použít neinvert elektrometrický OZ vhodně zesílit poté převést A/D za to nějaký dekodér hexa/bcd a zobrazit sedmisegmentovkama....vstupní obvod (zes.) samozdřejmě nesmí být na DPS
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

zkus LTC1050

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Adaptér pro digitální multimetr vyšel v PE, stavěl jsem to otci a šlapalo to.

Adaptér pH k multimetru PE 1998/11

Uživatelský avatar
Allcomp
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Allcomp »

Díky, doplněk k multimetru jsem už našel, tak si to upravím úrovňově pro ad převodník mikroprocesoru. OZ mám TL082, tak ho buď dám na keramickou destičku, nebo vyhnu vstupní pin do luftu.
Přílohy
Adapter_PH.pdf
Pro jistotu připojuji článek z PE, kdyby to někdo potřeboval. Já to nemohl dlouho najít.
(289.45 KiB) Staženo 261 x

Uživatelský avatar
Allcomp
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Allcomp »

Pro doplnění trochu teorie jsem objevil zajímavý článek k problematice měření pH.
Přílohy
CHXV_6_cl6.pdf
Analytická chemie - kvalita měření pH
(424.27 KiB) Staženo 281 x

Uživatelský avatar
kvitko
Příspěvky: 33
Registrován: 20 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kvitko »

Mrkni na stránky Analog Devices. Tam najdeš zapojení, i plošňák a když budeš mít štestí, tak třeba vyžebráš i brouka. :D

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

Mám tady stařičký digitální pH-metr z NDR. Pokud bys jej chtěl, tak napíšu podrobnosti. Počítej při stavbě s tím, že vnitřní odpor článku na měření pH je řádově 10 na 12 - 13 ohmu! To je vstupní proud kolem 1pA. Jinak to měří blbosti. Zvládnou to ale některé J-FETové operační zesilovače. Ten TL082 moc vhodný není, má vstupní proudy o 1 - 2 řády vyšší, než by bylo vhodné (> 50pA). Jako vhodné součástky stačí starý teslácký MAA725 s předřazeným sledovačem z dvojitého Analog Devices FETu AD810 (ne AD811). A vstupní přívody nejlépe na teflonové průchodky.

Uživatelský avatar
hopkins
Příspěvky: 8
Registrován: 09 srp 2009, 02:00
Bydliště: Karlovo náměstí, Praha

#9 Příspěvek od hopkins »

p5esn2 co pise jjilek ... pred mesicem jsem mel o tom debatu s clovekem v praze co vyrabi profi ph sondy (zivi se tim). Chtel po mne vyrobit pH metr. takze jen doplnuju, ze to take bude chtit dc/dc prevodnik na napajeni. Jinak Analog device dela momentalne dobry operaky na pH merice.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“