Označovanie vstup. a výst. veličín v elektronike

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

Označovanie vstup. a výst. veličín v elektronike

#1 Příspěvek od vonder123 »

Zdravím,
mám literatúru, v ktorej je vstupné napätie raz označené ako UIN a potom ako uIN, kde IN je index. Podobne aj výstupné. Mám to chápať tak, že pokiaľ je výstupné napätie uvedené s malým u, tak to znamená striedavú hodnotu, a keď veľkým U, tak to značí jednosmerné napätie?
Vopred díky za pomoc.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

Pochopil jsi to dobře.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#3 Příspěvek od vonder123 »

petus píše:Pochopil jsi to dobře.
Ok, ďakujem za rýchlu odpoveď...

Ešte by som sa spýtal:
- čiže keď označujem na schéme výstupné napätie, a je to jednosmerné napätie, len má určité zvlnenie, konkrétne ide o výstupné napätie spínaného zdroja, mám toto napätie označiť veľkým U ?

- a tiež, keď mám graficky zobrazený priebeh výstupného napätia a je tam vidieť zvlnenie, mám to tiež označiť veľkým U

- a podobne aj pre vstupné napätie, ktoré je tiež zvlnené, veľké U ?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

vonder123 píše:Ešte by som sa spýtal:
- čiže keď označujem na schéme výstupné napätie, a je to jednosmerné napätie, len má určité zvlnenie, konkrétne ide o výstupné napätie spínaného zdroja, mám toto napätie označiť veľkým U ?
No jasne, zvlneni mas pomalu na kazdym SS napeti. Zvlneni je ST slozka superponovana na SS.
vonder123 píše:- a tiež, keď mám graficky zobrazený priebeh výstupného napätia a je tam vidieť zvlnenie, mám to tiež označiť veľkým U
Co zobrazujes? SS napeti? Nebo superponovanou ST slozku? Jestli stridavou slozku tak malym, pokud cele, tak velkym.

Ale zase bych to nehrotil..."jinej kraj, jinem mrav". At literatura, nebo datasheety, videl jsem oboje znaceni. Pouze u teoretickych vzorcu a vypoctu se to vicemene dodrzuje.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od petus »

Tak tak Šťépa to vysvětlil jasně.Bral bych to tak,když to děláš pro sebe tak je hlavní že tomu rozumíš ty.Ale když pro jiného mělo by se to dodržovat.Ať v tom není chaos. :-)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#6 Příspěvek od vonder123 »

Díky moc páni... :wink:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“