Náhrada baterky v nabíječce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

Náhrada baterky v nabíječce

#1 Příspěvek od Darthy »

Zdravím, potřeboval bych poradit čím můžu nahradit 1000mAh AAA baterku v nabíječce...mám jen jednu baterku a nbabíječka nabíjí pouze po párech. Max nabíjeci proud je 500mA pro 3,2V. Přemýšlel jsem že bych tam dal kondenzátor s předřadným rezistorem, může byt? Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Musel bys ubastlit ekvivalent Zenerovy diody s pracovním napětím rovným nabitému článku (1,6V) a s dovoleným proudem minimálně 500mA - raději o trochu víc, aby to mělo rezervu. Toto zapojení bys musel zapojit do série s nabíjeným zbylým lichým článkem do cesty nabíjecího proudu. Jinak bych viděl kontrukčně schůdnější cestu úpravy horní meze nabíjecího napětí - to ale jen v případě, že se nebojíš zásahu do zapojení nabíječe. Pokud nechceš do zapojení nabíječe vůbec nijak zasahovat, nezbývá než ta "výkonová zenerka" - a jako jednu součástku ji neseženeš, musel bys ji pečlivě vybírat z velkého množství kusů, jednodušší je náhrada nastavitelným zapojením s tranzistorem - a i tak budou problémy, například se stabilitou tak nízkého napětí atd.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od Darthy »

no v nabíječkách se moc nevyznám, ale mám pocit že pro "pár" nabíjených bateríí je větev a ta se dělí na 2 články...pro celou větev je napětí 3,2V a max. 500mA...tudíž když je tam jedna baterie 1,2V..nestačilo by do druhé větvě dat nějaký rezistor jehož odpor by odpovídal podílu napětí a proudu?..aby so těch 500mA dělilo do větve na 2x250mA?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Takze kupit inu nabijacku.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od Darthy »

jinou nabíječku to néé :D tahle je dobrá...teda jako aspon tím že je univerzální na AA AAA C a D + 2x9V jediná nevýhoda je fakt že nedokáže nabít jednitlivě baterky až na 9V

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Mal som podobný problém s nabíjačkou s detekciou deltaV. Diódy namiesto druhého článku nestačili, nezaplo sa nabíjanie. Bolo treba nabiť stredný článok typu "C", tak som do redukcie C na AA dal okrem spomínaných diód aj jeden starší AA akumulátor, ktorý simuloval zapojený druhý článok. Po tejto úprave už nabíjačka fungovala.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od Darthy »

já to propojil zapojím s paralelně spojenýma rezistorama 2x1ohm po 1W a k nim seriově 33ohm...výsledný odběr je nějakých 47mA jen netuším jaký to mýá vliv na nabíječku...prostě nabíjí ale co to ovlivňuje při nabíjení opravdu netuším

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Když je ta nabíjecí větev pro 2 články v sérii, tak ten obvod k jednomu článku by měl zrcadlit jeho napětí, aby nabíječka nic nepoznala. Ideově na obrázku.
Přílohy
Jeden-jako-dva.jpg
Jeden-jako-dva.jpg (7.33 KiB) Zobrazeno 75 x

e88

#9 Příspěvek od e88 »

zdravím. má ta nabijeèka nìjakou indikaci nabití, nebo automatinké vypnutí? jestli ne, mùžeš místo baterky v klidu použít odpor. já jsem kdysi zkoušel mìøit takovouhle nabíjeèku a dokonce i do úplného zkratu nešel o moc vìtší proud, než do zapojení dvou èlánkù. místo jednoho chybìjícího èlánku jsem pak používal patøiènì dlouhej šroubek (zkrat)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Akurat tym prides o napatove obmedzenie, ktore v pripade spravneho zapojenia obmedzi na konci nabijania prud. Takze ked tam akumulator nechas dlhsie, spolahlivo ho znicis.

e88

#11 Příspěvek od e88 »

záleží na typu nabíjeèky, ty nejlevnìjší žádné napì￾ové omezení namají. Ta moje mìla naprázdno 5 voltù

michal0010

#12 Příspěvek od michal0010 »

Ja nabijecku na baterie pouzivam malo kdy. Vetsinou pouzivam stabilizovany zdroj s proudovym omezenim a to jak na male clanky tak na velke. V amaru jsem nasel spoustu uprav treba ze zdroje PC. Staci upravit zpetnou vazbu a zatizit 5 voltu ale ted nevim v kerem to bylo. Bylo to pro nabijeni olovenych akumulatoru.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

michal0010 píše:J...V amaru jsem nasel spoustu uprav treba ze zdroje PC. Staci upravit zpetnou vazbu a zatizit 5 voltu ale ted nevim v kerem to bylo. Bylo to pro nabijeni olovenych akumulatoru.
Jenže tady se jedná ne o nabíjení akumulátorové baterie, ale o nabíjení JEDNOHO ČLÁNKU - a to v nabíječce, která vyžaduje zapojit dva články do série, protože má použité nabíjecí napětí kolem 2,5-3V, které zároveň používá pro napájení nějaké hlídací elektroniky - pokud tedy nějakou má... Nabíjet takové články PC zdrojem, byť upraveným, je koledování si o Darwinovu cenu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“