Odlomený pin na CPU

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Odlomený pin na CPU

#1 Příspěvek od Devo70 »

Zohnal som "výhodne" Celeron 1000 a po bližšej vizuálnej kontrole som objavil chýbajúci pin. Je reálna šanca ho tam pripájkovať? Nachádza sa prvej rade z vnútra, takže prístup je dobrý.

Ď.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ano, da sa to. Robil som to na Pentiu 3 1,2GHz a doteraz bez problemov bezi (ale radsej som ho uz z dosky nevyberal).

Maly tip: pin vojde presne do hrotu pentelky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Treba je to jen jeden z mnoha zdvojenych napajecich pinu. Treba to pojede i bez nej.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ano, to sa tiez oplati preverit - je tam plno tych napajacich a GND pinov. Datasheet najdes na webe Intelu.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Bohužiaľ, pin nieje napájací.
Přílohy
Celeron 1000 - odlomený pin kopie.gif
(79.29 KiB) Staženo 268 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Tak datovy pin je dost potrebny :lol:

Maniaacc445

#7 Příspěvek od Maniaacc445 »

Docela by mì zajímalo co na to PC kdžymu vrazíš takove CPU... odlomenej datovej pin.... myslíte že to projde POSTem?

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#8 Příspěvek od Devo70 »

Ja som sa ho neodvážil skúšať, keď som zistil, čo mu je. Kto vie čo s ním robil môj predchodca.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Nebude to robit nic, lebo procesor bude dostavat poskodene instrukcie.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

Poškozené instrukce jsou také instrukce, může to dělat cokoliv, ale nejspíš ani nepřečte BIOS.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Uz prva instrukcia skoku bude poskodena, takze ani POST karta neukaze nic. BIOS sa nezobrazi ani nahoodu - to uz chce nejaky ten milion instrukcii...

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#12 Příspěvek od MAJO39 »

Najprv som si myslel, ze ten tvoj ulomený pin bude ten, co mam schvalne zaizolovany kvoli zdvihnutiu FSB na 133 na mojom celerone 1200. :D Niektorí to riešili aj ulomením. Ale zistil som, ze to je pin AJ33, ty máš ulomený iný.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#13 Příspěvek od honza_jan »

Popíšu ti, jak jsem před 3 rokama zprovoznil svoji "čistokrevnou" PIII/1000. Koupil jsem jej už jako vadný, protože na nový nebylo a PII/233 už nestíhala. Vylomený byl adresový pin v asi druhé řadě zevnitř. Malým vrtákem asi 1,2 mm jsem v ruce opatrně zahloubil místo po vylomeném pinu, aby byla viditelná plocha prokovu a ze starého procesoru 486 jsem vypreparoval na několik pokusů jeden pin. Je třeba, aby měl i zesílenou základnu! Upravil jsem ji tak, aby vlezla do lůžka na DPS procesoru a dotýkala se prokovu na dně lůžka. z precizní patice na IO (s kulatými otvory) jsem vypreparoval a upravil 3 dutinky tak, aby šly nasadit na 3 sousedící piny na procesoru a drželo to pohromadě. Pro jistotu vývody dutinek spojíme cínem, protože plastu tam moc po opilování nezbude. Slouží to jako fixace vkládaného pinu. Dál jsem připravil ze sklotextilu asi 0,3 mm pásek, do kterého jsem vyvrtal řadu 3 otvorů vrtákem 0,5 mm pro piny a vnější rozměr upravil tak, aby šel tento pásek nasadit na piny. Otvory pro piny je třeba zahloubit tak, aby po nasazení pásku na piny tento ležel bez mezery na DPS procesoru. Z kousku gumy z duše na kolo ustřihnout stejný pásek, jako je sklotextil. Slouží pro pružné přitlačení sklotextilu na DPS procesoru. Dál je třeba kvalitní vteřinové lepidlo a kapku elektrovodivého laku s obsahem stříbra. Pin ze 486 je kousek delší a krátil jsem jej až po zaschnutí lepidla. Překrývací sklotextilový pásek na straně, která příjde přilepit na DPS procesoru, ostrou žiletkou oškrábat, aby jeho plocha nebyla lesklá a odstranily se případné zbytky separátoru z výroby. Totéž provést na DPS procesoru v místě. kam přijde pásek přilepit. Pin zasadit do prostředního otvoru pásku a na nasadit do prostřední dutinky upraveného kousku patice. Nezapomenout vložit mezi pásek a patici připravený proužek gumy. Dírky pro piny jenom propíchneme vhodným špendlíkem. Otestovat, jak se to bude dát nasadit, aby piny z každé strany toho vylomeného šly nasadit do upraveného kousku patice a jestli náhradní pin zapadne na svoje místo. Zkontrolovat, jestli pásek sklotextilu leží na DPS procesoru pokud možno bez mezery. Když je všechno v pořádku, tak vše z procesoru sundat připravit vodivý lak, lepidlo a vhodný kousek drátu na nanášení lepidla a laku. Do zahloubení na DPS procesoru nanést kapku vodivého laku. Nesmí se dát moc, aby přetok laku nezkratoval sousední piny a na zbytek plochy pod páskem sklotextilu nanést lepidlo. Nasunout sestavu pinu s překryvným sklotextilovým páskem gumovým páskem a kouskem patice na potřebné místo na procesor. Pevně stisknout a čekat nějakou minutu, až lepidlo zatuhne. Pro jistotu nechat nějakou hodinku vyzrát lepidlo a sundat aretační přípravek a pomocnou přítlačnou gumu. Po vizuální kontrole lepeného spoje, zkrácení opravovaného pinu a proměření na svody mezi inkriminovanými piny je možno procesor osadit a počitadlo spustit. Procesor takto provozuju dosud a zátěž měl až do letošního ledna po dobu 10 - 12 hodin denně bez poruchy, kdy jsem zprovoznil nové počitadlo s P4/3GHz. Je to nimravá práce a snad i Popelka by na to hodila hnědáka. Osazování SMD velikosti 805 je procházka růžovou zahradou. Překryvný pásek je 1,5 až 1,8 mm široký a dlouhý asi 7,5 mm a usazovací 3 body pro piny musí být přesné, Je vhodné slabě taky potřít lepidlem i horní stranu základny nového pinu, aby byl dobře fixován na DPS procesoru. Nepobryndat lepidlem "pracovní" části pinů, aby nebyly "izolované". Na práci je vhodné i s relativně dobrým zrakem použít stojánkovou lupu.
P.S. Kdyby jsem to byl věděl, že z toho vyleze taková slohová práce, tak jsem to raději nakreslil. :cry:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ja som s tym taky problem nemal - cinova ploska na procesore nebola poskodena, len pin ulomeny. Takze stacilo pinzetou drzat a spajkovat.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#15 Příspěvek od Devo70 »

Pod chýbajúcim pinom je kaz. Preto sa odlomil. Tá diera tam nemá byť. Odkiaľ taký pin zohnať? Iný CPU do PGA370 nemám. Z 386-ky nejde vybrať.
Přílohy
Odlomený pin - detail kopie.jpg
(37.97 KiB) Staženo 93 x

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“