MOSFET-pájení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

MOSFET-pájení

#1 Příspěvek od ujosvec »

Potřebuji poradit jak správně připájet tyto dva mosfety:IRF 4905 a IRL1404
jso ve verzi D2PAC jedná se mi o výměnu na PCB abych je nezničil.Z datasheetu nejsem moudrej.
Díky za rady.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Potrbujes poradit so zapojenim vyvodov, ich identifikaciou, alebo potrebujes poradit s technologiou a postupom pri ich spajkovani?
Lebo mi to nie je jasne.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#3 Příspěvek od ujosvec »

Poškození třeba statikou.
Dík

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od cabernet »

Poviem Ti pravdu. Robim denne uz 15 rokov s takymito suciastkami, pajkujem ich v praci vacsinou mikropajkou, ale takisto aj trafopajkou. Ked idem na vyjazd ku zakaznikovi, tak je to len trafopajka. Doteraz som sa nestretol s tym, ze by som tym odpalil nejaku suciastku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Taketo MOSFETy su dost odolne - ako voci statike, tak aj voci teplu. Tiez sa mi nikdy nestalo, ze by odisiel. A to ich z jedneho plosaku vyberam a na druhy davam.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

cabernet píše:Poviem Ti pravdu. Robim denne uz 15 rokov s takymito suciastkami, pajkujem ich v praci vacsinou mikropajkou, ale takisto aj trafopajkou. Ked idem na vyjazd ku zakaznikovi, tak je to len trafopajka. Doteraz som sa nestretol s tym, ze by som tym odpalil nejaku suciastku.
To mohu potvrdit. Dělám více než 15 roků, většinou trafopájkou, za celou dobu kdysi dávno zničený 1x KF520.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Trafopájka dělá problémy hlavně u VF mosfetů. Stává se, že se jim zhoršuje šumový číslo. Ale takovej CF300, na ten se je křivě podíváš a je po něm.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#8 Příspěvek od BIPOLAR »

ZdenekHQ píše:Trafopájka dělá problémy hlavně u VF mosfetů. Stává se, že se jim zhoršuje šumový číslo. Ale takovej CF300, na ten se je křivě podíváš a je po něm.
Ona stačila obyčejná KF521, ale zase tolik nestála. :wink:

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#9 Příspěvek od ujosvec »

Díky za informace!!!

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#10 Příspěvek od ujosvec »

Díky za informace!!!

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#11 Příspěvek od jano2 »

Trafopajkou som naletoval desiatki,BF966S,KF910,907,no nepodarilo sa mi zničit ani jeden,,,

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

jano2 píše:Trafopajkou som naletoval desiatki,BF966S,KF910,907,no nepodarilo sa mi zničit ani jeden,,,
Viditelně zničit ne - ale poslat do pekla jejich šumové číslo určitě. Speciálně ty, které jsi uvedl - ono totiž je rozdíl pájet trafopájkou vysokofrekvenční MOS-FET tetrodu, určenou pro pracovní proud v řádu do 20mA, a výkonový HEX-FET pro proudy v řádu 20A.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

A jakým způsobem trafopájka ten MOSFET poškodí?

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#14 Příspěvek od BIPOLAR »

jano2 píše:Trafopajkou som naletoval desiatki,BF966S,KF910,907,no nepodarilo sa mi zničit ani jeden,,,
Musím než souhlasit, od roku 1980 (první 40673), jsem všechny VF dvojbázovky letoval trafopájkou a ani jeden jsem nezničil. Jde hlavně o to, zapínat a hlavně vypínat kyjovanku dále od tranzistoru. Musím ale přiznat, že teprve v poledních letech používám ERS50 z jednoduchého důvodu - nemohl jsem si na ní zvyknout. Myslím, že co týče pájení trafopájkou, nebo mikropájkou, mohl by nám to osvětlit Hill.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Andrea píše:A jakým způsobem trafopájka ten MOSFET poškodí?
Domnívám se, že při sepnutí spínače na něm vzniknou napěťové špičky, které se kapacitní vazbou přenesou na smyčku trafopájky. Pak stačí i relativní blízkost smyčky u FETu a je konec. Je nutný postup podle BIPOLARa. Pro jistotu jsem raději smyčku spojil kratším vodičem se zemní plochou PCB, ale v případě prázdné desky to také nic nezachrání. Proto je nutno pájet FETy a CMOSy až nakonec. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“