rotační enkodér

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chroustek
Příspěvky: 21
Registrován: 26 zář 2007, 02:00

rotační enkodér

#1 Příspěvek od chroustek »

Ahoj lidi mam tady z nejake stare tiskarny takovy napohled sikovny enkoder s velmi jemnym delenim, ale nevim jak to zapojit abych tomu neublizil, nikdy jsem to podobne resene nevidel. Pomuzete ? Děkuji za napady.
Přílohy
P1010013_cr.jpg
(112.11 KiB) Staženo 108 x
P1010011_cr.jpg
(147.28 KiB) Staženo 111 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

V následujícím textu se budu odkazovat na obrázek P1010013_cr.jpg
Ty dva zapájené vývody úplně vpravo jsou vysílací dioda, dioda testerem si zjisti, kde je anoda a kde katoda. Jeden vývod vede samostatně na pin konektoru, druhý vývod je společný s napájením přijímacího prvku, to jsou ty čtyři zapájené pacičky uprostřed a vede i na ten SMD kondenzátor (je to doufám kondenzátor). Druhý napájecí vývod přijímače vede na druhý vývod kondenzátoru a na konektor. Z fotky to vypadá tak, že napájecí vývody přijímače jsou ty horní dva piny. Který je plus a který mínus napoví orientace té vysílací diody. Dolní dva piny přijímače přivedené přímo na piny konektoru (druhý a třetí odspodu) jsou výstupy přijímače. Na výstupech přijímače bude při pohybu zacloňovacích proužků nejspíš něco mezi trojúhelníkem a sinusovkou a výstupy jsou fázově posunuté o 90°, stejně jako u jiných inkrementálních enkodérů. Napájecí napětí bude možná 3.3V, možná 5V, nevím. Enkodér co tu mám běhá už na 3.3V. Proud vysílací diodou vyzkoušet, aby to dobře fungovalo, řádově kolem 10 mA.
Když ti to náhodou shoří, tak já za nic nemůžu :wink:

Uživatelský avatar
chroustek
Příspěvky: 21
Registrován: 26 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od chroustek »

Ahoj, diky za voditko jak to rozlustit. Zitra to zkusim promerit zevrubneji. Tu "diodu" jsem prave uz zkousel merit dioda testerm, ale na obe polarity mi to psalo open a takze jsem ani ubytek nenameril. Pak jsem zacal pochybovat jestli je to vubec dioda a meril jsem jestli z toho nahodou neleze nejaky napeti a ono lezlo a kdyz jsem na to svitil lampickou tak lezlo vic ;-). Napriklad by me taky zajimal vubec princip toho mereni, proc ten prijimac ma ty diiagonalni sterbiny ? To smdcko je kond C106. neprozretelne jsem ho odpajel a zapomel jak tam bylo. Nacez jsem ho nekam smetl ze stolu a uz ho nemam :-/ ...... :-D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky jsem si teď koupil "výbornej" multimetr, co neumí změřit ledku - měří úbytek jen do cca voltu a pak napíše open loop.... Ještě, že to nebylo za moje peníze...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Kondík byl 10uF tantal, takže se z něj dalo poznat, kde je + a kde -, tam co měl proužek je +. Ta LEDka je IR, takže má úbytek zhruba 1V. Pokud multimetr neumí měřit LED, tak vzít 1k odpor do série s mA-metrem a 5V zdrojem a zkusit ve kterém směru LEDka vede (potečou tam cca 4mA).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Andrea píše:Pokud multimetr neumí měřit LED, tak vzít 1k odpor do série s mA-metrem a 5V zdrojem a zkusit ve kterém směru LEDka vede (potečou tam cca 4mA).

Já si na týto účely vyrobil dvoutranzistorový zdroj proudu, jehož schéma jsem okopíroval z nějakýho českýho digitálního PUčka a tak můžu měřit ůbytky až do 10V, protože to napájím externě. Taky se to hodí na LEDKy, když tomu přidám na 15mA

Uživatelský avatar
chroustek
Příspěvky: 21
Registrován: 26 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od chroustek »

mno meril jsem to pomoci agilenta 34 411A, ktery by mel hadam umet zmerit diodu, ale je fakt ze jsem byl vcera na pivu s kamosema takze mohla vzniknout chyba a kdovi, co jsem meril .....,
2Artaban: Mohl bys poslat schema toho zdroje proudu ? -

Uživatelský avatar
chroustek
Příspěvky: 21
Registrován: 26 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od chroustek »

tak jsem meril, je to dioda a teklo skrz ni pri 5V a 1k predradnem odporu 3,6mA. na zaklade mereni jsem identifikoval + a GND diody. Ted jeste nejak poresit ten prijimac..... ;-)
Přílohy
P1010015_rozlozeni-vyvodu (2).JPG
(58.88 KiB) Staženo 102 x
ledka_overni_fce.jpg
(197.3 KiB) Staženo 92 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Takže to vypadá, že to mohlo být takhle:
1 - + napájení vysílače
2 - + napájení přijímače
3, 4 - výstupy
5 - GND
Ale z té předchozí fotky to vypadá, jako že ten kondík měl plus dole.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

chroustek píše:Pak jsem zacal pochybovat jestli je to vubec dioda a meril jsem jestli z toho nahodou neleze nejaky napeti a ono lezlo a kdyz jsem na to svitil lampickou tak lezlo vic ;-).
Ona svítivá dioda funguje i jako fotodioda, ale má dost mizerný parametry (není na to dělaná). Přesto nějaké napětí naměříš.
chroustek píše:Napriklad by me taky zajimal vubec princip toho mereni.
Na jedné straně svítíš LEDkou, na druhé straně to snímáš. Poznáš tak přítomnost nějakého předmětu uvnitř. V praxi se to zacloňuje zoubkama nějakého ozubeného kolečka. Počítáním impulsů z detektoru vlastně počítáš prošlé zoubky, takže můžeš zjistit rychlost nebo polohu něčeho. Ty snímače jsou dva, takže podle toho, který sepne/rozepne dřív, poznáš směr otáčení.
chroustek píše:Proc ten prijimac ma ty diiagonalni sterbiny ?
Těma asi právě leze světlo do toho snímače. Vstup je úzký (štěrbiny), aby to nechytalo světlo z okolí.
chroustek píše: To smdcko je kond C106. neprozretelne jsem ho odpajel a zapomel jak tam bylo. Nacez jsem ho nekam smetl ze stolu a uz ho nemam :-/ ...... :-D
Hmm, je vidět, že tomu vážně nechceš ublížit. :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

chroustek píše:mno meril jsem to pomoci agilenta 34 411A, ktery by mel hadam umet zmerit diodu, ale je fakt ze jsem byl vcera na pivu s kamosema takze mohla vzniknout chyba a kdovi, co jsem meril .....,
2Artaban: Mohl bys poslat schema toho zdroje proudu ? -

Obrázek

Tam máš i způsob, jak spočítat ten emitorový odpor, který určuje velikost omezovaného proudu. Ten bázový odpor dávám 10K a spojíš ho s + napájení. V určitých případech to lze použít i na testování Zenerových diod. (vhodné dimenzování tranzistoru)

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od durmitor »

Kdyby sis chtěl vyzkoušet ještě jinej typ enkodéru doporučuju magnetický enkodéry od AustriaMicrosystems. Dělá se s nima jednoduše...
Podpis na houby

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Durmitore, měl bys zauvažovat o jiným podpisu. Jednak to máš blbě, jednak je to komerce....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od durmitor »

ZdenekHQ píše:Durmitore, měl bys zauvažovat o jiným podpisu. Jednak to máš blbě, jednak je to komerce....
No blbě to maj udělaný na tomhle fóru, vyplnil jsem jen standardní formulář, ale budiž, kdyby se chtělo dalším rejpat, podpis je změněn.
Podpis na houby

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten "přivýdělek" si dej do odkazu WWW, tam to není tak na očích a víceméně to neodporuje pravidlům. A podpis je lepší editovat přes "profil" tady na stránce, necpou se tam ty nefunkční html tagy.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“