Gramo Tesla NC470

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

Gramo Tesla NC470

#1 Příspěvek od Jardik16 »

Dobrý den, dostal jsem darem gramo Tesla NC470, gramofon je jakž takž funkční, vložka tam je VM 2102 s dobrým hrotem, talíř se otáčí, ale občas spadne řemínek.Mám problém s nastavením, vůbec nevím jak na to a jaké hodnoty nastavit.Doteď jsem používal gramofon Tesla NZC 160, která takové vychytávky nemá.Prosím poraďte.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

K tomuto gramofonu výrobce dodával nastavovací desku. Pokud ji nemáš tak nastav tím bílým plastovým šroubem v pružinì protizávaží hodnotu 8 Hz, šroubek co se ponoøuje do nádobky s olejem zašroubuj tak aby jeho špièka ukazovala na rysku s èíslem 1. Pokud je oleje v nádobce míò (vyschl, vyvzlínal anebo se èásteènì vylil) tak šroubek zašroubuj úmìrnì víc. Pak koleèkem na protizávaží vyrovnej rameno do rovnováhy (krytku pøenosky nech v pracovní poloze) a vynuluj si stupnici na koleèku (nula proti rysce). Sílu na hrot nastav nìco mezi 12-15 mN. Koleèkem pod stojánkem nastav stejnou hodnotu (je to desetina svislé síly) jakou máš nastavenou na protizávaží.
Tohle nastavení doporuèuje výrobce v návodu, nic tím nepokazíš. S pomocí oné desky se dá pøesnìji najít rezonanèní kmitoèet. Ale myslím že i tohle vyhoví.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Jardik16 »

Když to dám na 0, tak se raménko nakloní dozadu.Ten gramofon má jednu vadu, nefunguje zvedáček raménka.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

mě to taky občas zlobí, mám stejnej, teď to zas začalo nějak samo od sebe fungovat, tak nevím. Jinak řemínek mi taky občas spadne pokud zacházím neopatrně.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#5 Příspěvek od DKL »

Ta stupnice je vložená do prolisu koleèka a pomocí šroubováku se dá natáèet (je na ní takový prolis), zatímco koleèko stojí. Takže bez ohledu na to co ukazuje vyvaž rameno a potom nastav otáèením jen samotné stupnice nulu.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Jardik16 »

A ten řemínek:Sundal jsem hlavní talíř a koukal jsem na to, když tim kolečkem kterým se přístroj zapíná otáčím pomalu, tak řemínek spadne, jinak ne.Než jsem to zapnul tak jsem se bál že bude vytahaný, ale zvuk jde stejně jako na NZC 160, takže vytahaný patrně není.A s tim zvedáčkem nevim, vadí hodně jeho nefunkčnost?

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#7 Příspěvek od DKL »

To padání øemínku je nejspíš zpùsobené jeho vytaháním. Anebo je moc vysoko subšasi. Ty pružiny na kterých je se dají tuším zespodu výškovì nastavit. A pokud je to všechno OK tak je ještì možné že chybí tenká pružná podložka mezi subtalíøem a plechovým talíøem. Má za úèel jednak vodivì spojit talíø se šasi a jednak je (nebo alespoò u mého gramofonu byla) mírnì prohnutá a talíø pøi zapnutí mírnì proklouznul. Tím pádem tento nápor nedostával øemínek.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Vyzkoušej polohu řemeničky na ose motorku, dále vyndej přesmykací kulisu a jehlovým pilníkem začisti otřepy. Mírným přihnutím kulisy doštelovat správnou polohu - řemínek sám od sebe ani při přesmykání nepadá. Dále může být vytahaný řemínek - nutná výměna. Chce to trochu trpělivosti. Jinak si stáhni z gúgla návod na NAD1540 - to samé, jen u některých modelů je jiné ramínko.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Tie remienky nemali velku zivotnost.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Jardik16 »

Děkuji za rady, ještě bych potřeboval vědět, co může být s tím zvedáčkem. Dnes ráno se mi díky tomu, že nefunguje podařilo urazit hrot na VM 2102.

pepik9

#11 Příspěvek od pepik9 »

U me se stavalo, ze zvedacek vytahl(nadzvedl) raminko z ulozeni ve svisle ose a tak bylo obcas nutne raminko v kloubu dotlacit dolu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

rnbw píše:Tie remienky nemali velku zivotnost.
To je pravda, mi ten první vydržel jen 17 let a kolegovi 15. Nalákali zákazníka nízkou cenou gramofonu a furt musíš kupovat nějaké díly.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#13 Příspěvek od DKL »

Øemínek jsem si nìkdy poèátkem devadesátých let koupil v Etrosu náhradní, ale nikdy jsem ho pro sebe nepoužil, šel do jiné opravované NC470. Pùvodní mám v gramofonu dodnes. Ale je pravda že ho už asi rok nepoužívám.
A ten zvedáèek musíš upøesnit. Je tam takový váleèek a vychází z nìj šroubek, myslím že se otáèením dá nastavit jeho základní výška. Na jeho konci má být nìjaká mìkká podložka. Vím že se mi pøilepila k raménku a poté pøi manipulaci s ním utrhla. Vyøešil jsem to polepením místa styku gumou cca. 1. mm.
Tlumení zvedáèku je nìjakou viskózní vazelínou Tak jestli chodí moc rychle jestli jej tøeba nìkdo nepøimazal. Popiš to detailnìji.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Jardik16 »

No, je tam taková trubka z plastu, a z ní kouká takový kovový šroubek či co. Ale nevím, jestli to je ten zvedáček, ale ten šroubek se vůbec nehýbe.
Zkrátka když bych ctěl dát raménko nad desku, tak nemůžu, protože to položím rovnou na desku.To raménko vůbec ve výšce nedrží. Díky tomu , že mi to vyklouzlo z ruky-asi když jsem to nastavoval, se mi ulomil hrot.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#15 Příspěvek od DKL »

Nemá se hýbat šroubek, ale celý ten válec asi o 2 mm. Šroubkem se jen nastaví vhodná výška. Máš na šroubku tu gumièku? Pokud upadla tak asi samotný šroubek nedosáhne na rameno.
Jediná závada mùže být to že chybí anebo je vypadená tyèinka spojující odpruženou èást gramofonu s tou pevnou. To by asi fungoval vypínaè, ale nešel by zvedáèek a ani koncové vypínání. Sundej horní kryt a bude ti vše jasné.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“