IGBT tranzistory v Indukční desce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

IGBT tranzistory v Indukční desce

#1 Příspěvek od macman »

Konečně jsem našel zajímavé fórum, kde jsou snad stejný bastliči jako já.. Takže se omlouvám za další dotaz, mám plnou dílnu věcí a konečně trochu času se na to mrknout.. :-)

Mám tu několik indukčních desek v nichž jsou explodované výkonové IGBT tranzistory.. Testoval jsem okolní součástky a vše se jeví OK.. Zkoušel jste někdo měnit IGBT tranzistor, pokud jste nenašli jinou závadu??? jde mi o to, jestli prostě ty tranzistory svévolně umírají a po výměně bude vše fungovat, nebo jestli příčina výbuchu tranzistoru je jinde (buzení, zkrat v cívce) a po výměně se bude exploze opakovat...

Přeci jenom ty tranzistory jsou relativně drahé a ničit je nehodlám.. :-)

Díky za odpověď

macman

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »

Spravoval jsem kdysi serii vadných indukčních vařičů a ze 20 ks byly pouze vadné igbt tranzistory u asi 15 ks. U zbývajích byl vadný síťový můstek, trafo nebo něco jiného. Někdy současně s igbt odejde budič, je většinou složen ze dvou pnp-npn tranzistorů, rozhodně to chce zkontrolovat.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zdenoeddie »

taketo desky su perfektny zdroj na kvalitne suciastky :)
a najskor odide trandak, potom mostik, budenie, trafo a ine blbosti

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Těžko zde dostaneš lepší odpověď než od rendy . Měl jsem doma od kolegy na opravu 3 stejné dvouvařiče . U všech odešla pravá strana . Měl jsem to zkusit opravit . Proměřil jsem celé konce , viz výše a zdálo se vše dobré . Jelikož jsou ty trandy drahé , tak jsem vzal ten z levé strany a zamontoval . Odešlo okamžitě po zapnutí . Jelikož u všech stejná strana , myslím si , že šlo o konstrukční závadu . Doma nelze než vyměnit a spustit .

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#5 Příspěvek od macman »

Tak jsem jich pár zkusil vyměnit a výsledky tak 50%.. U levných šmejdů Clatronic jsem vyměnil můstek a tranzistory - buzení bylo OK a okamžitě došlo k výbuchu.. u druhého jsem tedy vyměnil i buzení a opět exploze....

U kvalitnějších Whirpoolů jsem vyměnit pouze tranzistory a vše zatím běží.. (stejně je neuvěřitelný, jak může být mezi dvěmi stejnými věci propastný rozdíl.. Ten Whirlpool má v sobě dvě kila mědi na odrušení a 10x tolik ostatních součástek než Clatronic)...

mimochodem, ty desky Whirl z kterých jsem kradl součástky mají vadné pulzní zdroje pro elektronické ovládání.. Neřešil jste někdo podobný problém???

macman

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“