Maximální proud stínìním

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
J@N

Maximální proud stínìním

#1 Příspěvek od J@N »

Ahoj,
mám desku výkonového zesilovaèe, další na úpravu napìtí pro pøedzesilovaè (zemì tìchto dvou desek má propojené), a desku pøedzesilovaèe. Hledal jsem, jak propojit èi nepropojit zemì, aby šum (èi brum) z reproduktoru byl co nejmenší.
Myslel jsem si, že se to dìlá tak, že se propojí napájení ;a stínìní kabelù se signálem se zapojí na zem jen na jedné stranì (pokud bych zapojil i na druhé stranì utvoøil bych tím smyèku).
1)Když jsem tak tedy zapojil napájení na pøedzesilovaè ;a stínení audia z pøedzes. do koncového zes. jsem uzemnil jen na druhé stranì, bylo na REPRO 8,4mV(ef. hodnota) šumu.
2)Když jsem zapojil stínìní i na druhé stranì (vznikla smyèka) bylo to 3mV
3)Když jsem pak odpájel zem z napájení (z napájení vedl tedy jen drát +) byla tato hodnbouta POUZE 0,2mV. V tu chvíli ale tekl proud pøes stínìní (odhadem 40mA). Rád bych to tak nechal, ale protože budu zøejmì pøidávat ještì nìjaké desky, chci se zeptat, co takové stínìní snese. Celkový trvalý proud by se pak pohyboval asi kolem 100mA.
Mám stínìný 2x0.14mm ; ( http://www.gme.cz/cz/index.php?product=651-197 )

Díky

Uživatelský avatar
Dingos
Příspěvky: 61
Registrován: 11 črc 2009, 02:00

#2 Příspěvek od Dingos »

Já myslím, že je vhodnější, aby daný předzesilovač měl vlastní zdroj - respektive usměrňovač a stábly s filtrací.

J@N

#3 Příspěvek od J@N »

To by možná øešení bylo, ale další "zdroj" by byl zase zdrojem šumu, ne?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To je trochu jinak: nevíme, jakou topologii zesilovače máš, zejména, kudy máš vedený jaký zemní spoj, kudy napájecí či signálový.
Takže ti nezbývá, než laborovat, v jakém uspořádání zemí to chytá nejméně habrajzu.
Pravda je, že průměr 0,14mm je na těch 40mA tak akorát. Na víc to zrovna není. Natáhni v těsném souběhu se stíňákem ještě nějakou tu 0,75mm2 žílu a propoj zem tou žilou. Pak můžeš jeden konec stínění odpojit, pokud by to ještě dělalo nějakou významnou smyčku, ale nejspíš ani to nebude potřeba.

bohous1

#5 Příspěvek od bohous1 »

stineni neni doplnkovy vodic! pak to neni stineni! takze proud stinenim je 0.
hledat chybu kdyz tomu tak neni

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

bohous1 píše:stineni neni doplnkovy vodic! pak to neni stineni! takze proud stinenim je 0.
hledat chybu kdyz tomu tak neni
To není vždy pravda - co například fantomové napájení elektretového mikrofonu? Tedy, pokud je řeč o stejnosměrném proudu.
Kudy se vrací signálový proud ve stíněném kablíku? Jádrem jde tam, zpátky čím? To je ovšem ideální stav, kablíkem neteče jiný proud, než signálový.
Dobře navržený zesilovač vystačí se stíněním ukostřeným jen na jednom konci a zem pro předzesilovač obstará jiné spojení s kostrou, ale někdy to prostě nefunguje a stínění se musí použít jako součást napájecího vedení.

J@N

#7 Příspěvek od J@N »

Hille díky. Mì tam chybí asi nìjaké slovo.. tìch 0,14mm je prurez signalového vodièe, dráty stínìní tak tak nacpu do díry s prùmìrem 1mm, takze bych celkový prurez stínení hádal aspon na 0,5mm.
Zkusil jsem dát hned vedle tohoto audiokabelu obyèejný vodiè na propojení zemí, jednu stranu stínení jsem pak odpájel, a šum se zvýšil..myslím asi na 1,6mV (což už trochu slyšet je).
Budu zkoušet, laborovat, nìjak to dopadne. :)

J@N

#8 Příspěvek od J@N »

Tak jsem si s tím pohrál a povedlo se.. mám v bednì 2mikrofonní zesilovaèe, na jednom 2kytarové efekty,1 normální vstup, korekci LM1036, UV metr s LM3915, koncové TDA2050 a vysledný šum na obou kanálech mezi 0,0-0,1mV (pøesnìji mi to mìøák nenamìøí)
Přílohy
6090_1101799946916_1284215201_30273017_634281_n.jpg
(33.54 KiB) Staženo 58 x
6090_1101799906915_1284215201_30273016_233186_n.jpg
(56.45 KiB) Staženo 58 x
6090_1101796866839_1284215201_30272996_6482968_n.jpg
(55.82 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
Benes
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Benes »

Rád bych se zeptal Hilla,na brum v mikrofonním kablíku od kamery.Originál.šňúry mnou zkoušené,brumily odlišně.Jsou tyto pokusy nevyhnutné?Ktery by si Ty doporučil..laciný.Díky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Na takto položenou otázku (bez dalšího) není odpověď.

O jaké kameře je řeč? O jakém mikrofonu? K jakému zesilovači, resp. k jakému vstupu, se připojuje ten kablík? Kudy je veden? Atd, atd.

Uživatelský avatar
Benes
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Benes »

ano,je to orig.kamera od Konráda,výrobek :China,či co.kablík orig.25 m,delka,hozený na zemi,přez všelijaké kabely a šňúry.Vidím tak do zahrady i slyším,s brumem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Mikrofon je pravděpodobně elektretová kapsle vhodná pro snímání zvuku z místnosti, venku má citlivost nic moc a musíš hodně přidat na zesilovači. A přidáš i brum. Při té délce vedení můžeš už ve zvuku slyšet i snímkový kmitočet, protože napájení mikrofonu může mít nedostatečnou filtraci, nehledě k tomu, že takovou délku by to spíše chtělo realizovat symetrickým vedením a ne stíňákem. A když, tak skutečně kvalitním (upřímně řečeno, takový asi bude dražší, než celá kamera), ale souběh s různými vedeními neslibuje, že to nebude bručet ani s ním.
Tady by pomohl jen předzesilovač v blízkosti mikrofonu a přenos signálu už zesíleného.
Ještě je jedna pomoc - strmá horní propust pro kmitočty nad asi 150Hz zařazená na vstup zesilovače. Sice potlačí i nízké kmitočty z mikrofonu, ale ty pro srozumitelnost řeči, pokud ti jde o ni, nejsou důležité.

Uživatelský avatar
Benes
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Benes »

díky,Hille

Odpovědět

Zpět na „Poradna“