Ako napájať ventilátor na 12V striedavým napätím 230V ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dobry_clovek
Příspěvky: 45
Registrován: 23 zář 2006, 02:00

Ako napájať ventilátor na 12V striedavým napätím 230V ?

#1 Příspěvek od dobry_clovek »

Chcem postaviť regulátor elektromotora na striedavé sieťové napätie 230V. Vojde to do väčšej krabičky na adaptér s vidlicou. Malý chladič neuchladí výkonový prvok. Z tohto dôvodu do krabičky umiestnim aj malý ventilátor z grafickej karty. Ale ten sa napája jednosmerným napätím 12V. Poradí mi niekto, ako napájať ventilátor bez použitia sieťového transformátora ? Za každú radu vopred ďakujem.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Pročti si tohle vlákno http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=24425 řeší se v něm napájení LED ze sítě a to je skoro totéž. Hlavně pozor na bezpečnost, ať nejsou mrtvoly.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Zirafka »

Safla, jak mám získat více příspěvků k věci, když tu sedíš snad 25H denně a pořád jen dobře radíš? :?:

Jinak ten ventilátor bych řešila opravdu stejně, jako ty LEDky. Jen nezapomeň na usměrňovací diody, protože ventilátory, většinou, nevykazují usměrňovací efekt jako LEDky.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Variola píše:Safla, jak mám získat více příspěvků k věci, když tu sedíš snad 25H denně a pořád jen dobře radíš? :?:
25h ne, jenom tak 10-12h :oops:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Napřed bych zkusil zvolit prvek na kterém není takový úbytek, pak pasivní chlazení tak, aby se to uchladilo (izolace od chladiče a pak chladič v co největší ploše třeba jako součást krabičky, použít Cu atd.) a až nakonec ventilátor. Tyhle malé bzučící sráče navíc nevynikají tichým chodem ani spolehlivostí. Takže ošetřit signalizaci výpadku motorku nebo vypnutí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Variola píše:Safla, jak mám .
Safla je náhrada některého z těch slov, které má ZdHQ v databázi a která se nahrazujou tím smajlem s přeškrtnutou dr.žkou? :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:
Variola píše:Safla, jak mám .
Safla je náhrada některého z těch slov, které má ZdHQ v databázi a která se nahrazujou tím smajlem s přeškrtnutou dr.žkou? :D
Saša je náhodou slušné děvče, ta žádné "přeškrtnuté dr.žky" nepoužívá.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Zirafka »

Safla je měkčí varianta od slova Sakra. Případně to tak vyslovuje člověk s řečovou vadou ;-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Variola píše:Safla je měkčí varianta od slova Sakra. Případně to tak vyslovuje člověk s řečovou vadou ;-)
To není od safra porte?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Co je dobrý pro LEDky, nemusí být po chuti elektronickým motorkům, co jsou v těch větráčkách. Kondenzátorový zdroje třebas, ale měly by se doplnit klasickým stabilizátorem (LM317, nebo zenerova dioda )

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#11 Příspěvek od Zirafka »

Andrea píše:To není od safra porte?
No kdybych byla ze z Plzně, tak snad. Ale tady u nás to je od toho Sakra ;-)

Co se týče toho stabilizátoru, tak to je téma na debatu. Myslím si, že to je zbytečné, ale možná ne. Nezkoušela jsem to. Když si člověk promítne vnitřní zapojení takového motoru, tak si říkám, že to nutné není. Ačkoli ta Zenerka by se použít mohla, jako ochrana proti špičkám.

Uživatelský avatar
dobry_clovek
Příspěvky: 45
Registrován: 23 zář 2006, 02:00

#12 Příspěvek od dobry_clovek »

Vďaka za rady, už som problém vyriešil. Zohnal som nový chladič. Je podobných rozmerov, ale hustejšie rebrovaný, mohutnejší. Použijem triak na vyššie zaťaženie, ktorý nebude tak veľmi zahrievať.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#13 Příspěvek od Maskot »

Nejak se domnivam,ze napr. 5W ztraty na triaku na 600V/5A bude zcela stejnych 5W na triaku treba na 1200V/10A.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

maskote, ty šťouro :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“