Tranzistory - teorie

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Ištván Šutrhází

Tranzistory - teorie

#1 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Zdravím Vás. Mùžete mi prosím vysvìtlit rozdíl mezi bìžným tranzistorem a FET (MOS FET) tranzisorem?
Z jakého hlavního dùvodu se používají FETy?

Dále bych rád vìdìl, pokud použiju klasický bipolární tranzistor jako spínaè, jaký je rozdíl když zátìž dám mezi kolektor a kladné napìtí nebo když ji dám mezi emitor a zem?

dìkuji za odpovìï.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Ištván Šutrhází píše:Můžete mi prosím vysvětlit rozdíl mezi běžným tranzistorem a FET (MOS FET) tranzisorem?
Z jakého hlavního důvodu se používají FETy?
A co je podle tebe běžný tranzistor? Jako bipolární? Podle mě jsou běžné oba dva.

Už z názvu těch tranzistorů ledasco odvodíš, u bipolárních tranzistorů se podílí na přenosu náboje oba druhy nosičů, u unipolárních pouze majoritní nosiče.Unipoláry mají dále velký vstupní odpor, bipoláry mají malý. Proto se říká, že unipoláry jsou napětím řízené(Není to tak úplně pravda, protože i u unipoláru musíš nabít vstupní kapacitu hradla, pak už nic hradlo neodebírá, pokud je napětí stále připojeno. Na toto téma tady byla plamenná diskuze, tak si to přečti) a bipoláry proudem řízené.

Unipolár má dále malý odpor kanálu v sepnutém stavu, takže se dost často používá jako spínač. Dnes už to je jediná možná cesta pro použití v integrované technice, jsou malé provozní ztráty, což je u bipoláru problém.

Tyhle všechny věci vyplývají ze struktury součástky, takže si nastuduj jejich struktury a porovnej si to. Budeš na tom hnedka líp. Na internetu toho najdeš spoustu a dobře vysvětleného.
Ištván Šutrhází píše:Dále bych rád věděl, pokud použiju klasický bipolární tranzistor jako spínač, jaký je rozdíl když zátěž dám mezi kolektor a kladné napětí nebo když ji dám mezi emitor a zem?

Dotaz na křišťálovou kouli. A jaký bipolár? NPN, nebo PNP? Je v tom sakra rozdíl!!! Podle struktury tranzistoru se také třeba volí, jaké zapojení použiješ. Takže to specifikuj.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Ištván Šutrhází píše:Zdravím Vás. Můžete mi prosím vysvětlit rozdíl mezi běžným tranzistorem a FET (MOS FET) tranzisorem?
Z jakého hlavního důvodu se používají FETy?

Dále bych rád věděl, pokud použiju klasický bipolární tranzistor jako spínač, jaký je rozdíl když zátěž dám mezi kolektor a kladné napětí nebo když ji dám mezi emitor a zem?

děkuji za odpověď.
Ištváne, přidám svůj pohled k druhé části dotazu, páč zátěž v emitoru je častý případ konstrukcí na netu a je to chyba.
Budem se bavit o NPN.
Když dáš zátěž mezi kolektor a plus , stačí ti k sepnutí tranzistoru celkem malé napětí, takové, aby protlačilo do báze (přes odpor) dostatečný proud (např. 20x až 50x menší než je proud zátěží). Takže napětím řekněme +5V sepneš zátěž třeba na 48V.

Když dáš zátěž mezi emitor a zem, nastane potíž, že tranzistor má vlastnost "co na bázi, to na emitoru" - je zapojen jako "emitorový sledovač. Někdy se to hodí, ale u spínače ne! V tomto případě musíš pro sepnutí zátěže +48V mít na bázi asi 49V!
A to je, Ištváne, ta hlavní nevýhoda - potřebuješ k sepnutí ještě větší napětí, než se v silovém obvodu vyskytuje.

Když někdy potřebuješ u zátěže mít jednu nohu uzemněnou a odpojovat plus, tak použiješ tranzistor PNP a opět máš zátěž v kolektoru. Ještě je k tomu nutno přidat jeden dva nízkovýkonové tranzistory, abys to mohl spínat třeba z 5V.

Ištván Šutrhází

#4 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Diky oboum pánùm, tohle pøesnì jsem potøeboval slyšet. Teï se mi plno vìcí osvìtlitlo. Díky.

Ištván Šutrhází

#5 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Ještì malý dotaz, nemá asi cenu na to vytváøet nové vlákno...
Mám-li trimr, který má 3 vývody a potøebuji jen promìnný odpor...
Použiju støední a krajní vývod. Vìtšinou ale v zapojeních vidím, že se jeden krajní a støední vodiè spojí a spolu proti zbývajícímu vývodu tvoøí promìnný odpor. Jaký to má dùvod?
Když si to zmìøím, hodnota je stejná.
Jedinné co mì napadá je, že v pøípadì poruchy støedního vodièe zùstane mezi dvìmi póly (krajními) maximální dopor trimru, narozdíl od mého zapojení, kde vznikne nekoneèný odpor.

Nebo to má ještì nìjaký jiný význam, který mì nenapadá?

díky.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od stepa »

Presně tak...někde vadí, když je zařízení připojené na trimr "v luftu", proto se spojuje jezdec s krajem. Když dojde k "odpoutání" jezdce od odporové dráhy(ať už z jakéhokoliv důvodu), zůstanou zapojeny dále kraje trimru, tudíž maximální hodnota trimru, která neznamená katastrofu v zapojení...naopak nekonečný odpor může třeba znamenat "hazardní stav" a zařízení nepracuje korektně.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“