Optotriak teorie

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Optotriak teorie

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den, předem prosím nekamenujte mě, ale několik hodin jsem se snažil najít vysvětlení a polopatický popis funkce optotriaku a nepochodil jsem. Kdyby byl někdo té dobroty a popsal mi to budu vděčný. Nějak laicky jsem si to představoval tak, že když se rozsvítí LED v optotriaku, dojde k sepnutí toho triaku. Sepnutí jsem pochopil tak, že je vodivý mezi anodami. Ptám se proto, poněvadž teorii zvládám chabě. a mám problém se spínáním triaku optotriakem, prostě to nefunguje ač jsem použil zapojení podle netu, je jich tam několik. Mořím se s tím už docela dost dlouho a tak si říkám, že nějaká dobrá duše poradí. Díky.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od jarda_k »

Pochopil si to dobře. Jen upozorním, že do ovládací ledky musí jít dostatečný proud aby výstup sepnul. Velikost proudu se dozvíš v datasheetu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Řídící proud musí být stejnosměrný, to je snad jasné. Např. v katalogu SHARP pro S202SO2 je minimální proud sepnutí 8 mA, ale s upozorněním, že vnitřní LED degraduje s časem a provozní teplotou za 5 let až o 50%, takže pro desetiletou náročnou funkci se žádá 4x8 = 32 mA. :(
Přílohy
Optotriac-b.jpg
(8.87 KiB) Staženo 145 x
Optotriac-a.jpg
(7.38 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Jo, to bych chápal, v mým případě jde o optotriak MOC3043. Původně byl místo něj osazen optočlen CNY17. v Serii je LEDka, která má signalizovat sepnutí. Jenže jsem měřil proud a ten je 3,8mA. Ledka svítí (2mA)Takže nevím, jestli to spíná. Vypadá to tak, že ne. V datasheetu je uváděn I ft 5mA. Nevím, jestli je to ten stanovenej proud. A taky nevím, jestli je to minimum pro činnost, nebo maximum. Kdyby to bylo minimum, tak by to byl důvod, proč mi to nefunguje. Problém je to, že se v teorii neorientuji a anglicky ani neblafnu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Těch 5 mA je proud, při kterém triak zaručeně spíná, může sepnout i při nižším, ale bez záruky. Doporučený proud pro provoz je mezi 5 mA až 60 mA (absolutní maximum).

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od stasek »

Díky za informaci, takže teď už vím, proč to nechodí. Problém ovšem je, jak zvětšit spínací proud :cry:

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#7 Příspěvek od Maskot »

stasek píše:Díky za informaci, takže teď už vím, proč to nechodí. Problém ovšem je, jak zvětšit spínací proud :cry:
No a co kdyby se sem dalo schema??

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

stasek píše:Díky za informaci, takže teď už vím, proč to nechodí. Problém ovšem je, jak zvětšit spínací proud :cry:
Tak vyhoď tu ledku v sérii a máš nějaký volt dva k dobru.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Ta ledka je tam jen jako signalizace, pokud to pomůže, klidně ji odstraním. Schema je v tomto odkazu, nedaří se mi vložit jen schema.
http://www.laserteam.cz/sct/sta/rt/Rtnav.pdf
Já to chci použít jako termostat k pícce na tavení olova. Funguje to, jen to spínání optotriaku ne.
Ve schematu jeCNY17, já jsem dal místo toho ten optotriak MOC3043, který spíná 15A triak.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#10 Příspěvek od Maskot »

Ja bych to resil zmenou R15.Tak aby se neprekrocilo to co PIC snese.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Vždyť R15 je 1kOhm. Z 5V proud nikdy nebude ani 5mA. Musíš zmenšit R15, ale zase si dej pozor, kolik proudu snese výstup toho PICa.

EDIT: Výstupy by měly snést max. 25mA proudu dovnitř (jestli jsem se díval do správného datašítu).
Takže nějakých 15mA by to mohlo spolehlivě vydržet.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

No ta změna odporu by možná byla, jenže nevím, až kam můžu jít. Měl jsem problémy nechat naprogramovat PIC a a kolik snese nemám šajnu.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#13 Příspěvek od Maskot »

Odpoved mas vyse :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#14 Příspěvek od stasek »

Jé, já si toho nevšiml, tak to je fajn. Zítra se do toho pustím. Děkuji moc za cenný rady. Sem je fakt radost chodit, jsou tady chytrý a vlídní lidi. Dobrou noc. :D

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od breta1 »

No a kdybys měl velký strach o ten procesor, vlož tam tranzistor a s tím R15 můžeš jít dolů jak chceš.
Přílohy
optotriak.png
(2.54 KiB) Staženo 156 x

Odpovědět

Zpět na „Teorie“