sonda k osciloskopu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

sonda k osciloskopu

#1 Příspěvek od 555 »

zdravím všechny,může mi někdo prosím vysvětlit k čemu se používá u osciloskopu sonda?a co v ní je?

Já mám právě už slíben osciloskop ale je bez příslušenství.Čili samozřejmě i bez sondy.A jestli by to šlo i s fotkou,abych viděl jak vypadá taková sonda.

A ještě mě zajímá.když připojím na vstup osciloskopu větší napětí než na které je stavěno tak je mi jasne že vznikne problém,ale když použiju odporový dělič a to výstupní napětí (z děliče) snížím na hodnotu kterou nejvíc snese ten oscik.Můžu takto měřit bez problémů?
Naposledy upravil(a) 555 dne 21 srp 2009, 16:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od eljaro »

trocha osvěty je třeba tady http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Tady je hodně osvěty. Pokud to přečteš a vstřebáš, , budeš vědět o sondách tolik, jako málokdo:
http://www.volny.cz/jirka.jedla/XYZ%20Sondy.pdf

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

555 píše:A ještě mě zajímá.když připojím na vstup osciloskopu větší napětí než na které je stavěno tak je mi jasne že vznikne problém,ale když použiju odporový dělič a to výstupní napětí (z děliče) snížím na hodnotu kterou nejvíc snese ten oscik.Můžu takto měřit bez problémů?
Pokud použiješ odporový dělič, bude buď neúměrně zatěžovat měřený obvod a nebo bude zkreslovat měřený střídavý průběh(bude mít různý dělicí poměr pro různé kmitočty). Kvůli tomu se používají sondy. Ty zkreslují sice taky, ale v při správném použití nepatrně.http://hw.cz/teorie-a-praxe/art2718-jak ... sondy.html

Sonda bývá většinou s dělicím poměrem 1:10 , takže napětí na vstup osciloskopu se dostane 10x menší.

Ale pozor, sondy mívají povolené maximální vstupní napětí, a nebývá moc velké, kolem 150V až 300V. Při vysokých frekvencích hodnota max. povoleného napětí ještě silně klesá! Můžeš sondu zničit , pokud ji budeš strkat do TV někam na vysoké napětí. Na vyšší napětí se používají sondy 1:100 , ale taky jim silně klesá zatížitelnost s kmitočtem.http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=3756


Kdyby ti to nestačilo, napiš do gůglu "sonda k osciloskopu" a uvidíš.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od 555 »

děkuji všem.Našl sem na google jak se ta sonda zapojuje.Je to takhle dobře?
Radši se ptám.
ten Rx a Cx se volí přesně podle osciku.
A dočetl sem se,že sonda se kalibruje trimrem který je v ní,ale já sem nikde nenašel zapojení sondy s trimrem.

A ani nevím jestli s kapacitním nebo odporovým. :roll:
Přílohy
Bez názvu.JPG
(17.36 KiB) Staženo 317 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Zapojenie sondy je veľmi dobre nakreslené na tomto obrázku.
Trimer, ktorým sa kompenzuje je kapacita.
Přílohy
sonda.jpg
(71.69 KiB) Staženo 320 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#7 Příspěvek od 555 »

jandu píše:Zapojenie sondy je veľmi dobre nakreslené na tomto obrázku.
Trimer, ktorým sa kompenzuje je kapacita.
,


Díky :wink: já to udělám podle tohoto

http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy

jen se zeptám ten kapacitní trimr v té sondě zůstane už napořád že?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Klidně se ptej.
Jestli se ptáš proto, že tu sondu chceš vyrábět, tak to udělej podle návodu od stepy: http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy.

Odpor 9M je v sondě. Odpor 1M je v osciloskopu.
Oddělení čárkovanou čarou má naznačit , že na jedné straně je osciloskop "scope"(vpravo) , zatímco vlevo je všechno co je sonda "probe".

Jestli máš sondu koupenou tovární, tak ji prostě zastrčíš do osciloskopu tou stranou, kterou to bude líp a pevněji držet (je tam BNC konektor).
Druhá strana mívá háček nebo hrot a ten připojíš na měřený obvod.

EDIT: Vlastíku, ty lumpe :D , ty mažeš svoje původní dotazy a já pak vypadám , že mluvím z cesty :)

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od 555 »

PavelFF píše:Klidně se ptej.
Jestli se ptáš proto, že tu sondu chceš vyrábět, tak to udělej podle návodu od stepy: http://stepa.wz.cz/index.php?page=sondy.

Odpor 9M je v sondě. Odpor 1M je v osciloskopu.
Oddělení čárkovanou čarou má naznačit , že na jedné straně je osciloskop "scope"(vpravo) , zatímco vlevo je všechno co je sonda "probe".

Jestli máš sondu koupenou tovární, tak ji prostě zastrčíš do osciloskopu tou stranou, kterou to bude líp a pevněji držet (je tam BNC konektor).
Druhá strana mívá háček nebo hrot a ten připojíš na měřený obvod.

EDIT: Vlastíku, ty lumpe :D , ty mažeš svoje původní dotazy a já pak vypadám , že mluvím z cesty :)
Děkuji moc.chci si ji vyrobit,protože cena kupované je hrozná :cry: Ale to nevadí když se dá zbatlit.

Jo a za to smázání se omlouvám :) Já sem právě si pak nad tím schématem té sondy sednul a přemejšlel
a pak mi to docvaklo.A tak sem sel rychle sem smazat ten prispevek.Abych nevypadal jako blbec :oops: Ale moc díky!!!!!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

555 píše:....chci si ji vyrobit,protože cena kupované je hrozná :cry: Ale to nevadí když se dá zbatlit.....
Zbastlit se dá, ale musíš počítat s tím, že bude mít horší parametry než kupovaná, tzn. nebude ukazovat správně na vyšších kmitočtech. Ale pokud máš osciloskop do 2MHz, tak se to ani neprojeví.
V AR-PE č.2 až č.4/1998 vyšel článek o domácí výrobě sond s různým dělicím poměrem a různými vlastnostmi.

Profi sondy mají něco, co běžně neseženeš, a sice ten koaxiální kabel. Střední vodič je totiž z odporového drátu a mimoto je hodně tenký kvůli malé kapacitě. Profi sonda vcelku věrně zobrazí snímaný průběh, zatímco doma dělaná si semtam nějakou vlnku přidá nebo naopak uhladí.

Mám sondu 1:10 Tesla BP7723 a ta má odpor jenom 1MOhm a vnitřní zapojení je trochu složitější a nastavovacích prvků je tam víc.
Přílohy
Schéma BP7723.jpg
(113.15 KiB) Staženo 371 x

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#11 Příspěvek od Maskot »

Pokud jsi nasetril na osciloskop,zcela jiste se vyplati nasetrit i na sondy.Tezko budes schopen vyrobit neco co bude ne jen trochu vypadat,ale zaroven to nepokazi parametry osciloskopu.Hlavni problem uz vyse napsal Pavel,dalsi by Te cekaly,soucastky(kvalitni trimry) no a vysledek nejisty.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

On je samozřejmě problém jakoukoliv sondu seřídit, když na to někdo není vybaven.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Ono je to těžké. Pro většinu lidí, co sehnali levně osciloskop z inzerátu, je nepochopitelná a nepřípustná představa, že by měli dát za takovou "drobnost" jako je sonda, stejně nebo i víc jak za složitý osciloskop. Vždyť je to vlastně jen obyčejný pasivní doplněk, zatímco osciloskop je složité zařízení plné elektroniky.
Mám originální sondy HP i Tesla, ale ze škudlilství si je raději šetřím, tak jsem si pořídil i dvě levné čínské, co vypadají v nabídkách obchodů jedna jako druhá. U obou se mi už přerušil střední vodič v místě připojení k plošňáčku na straně s BNC- koaxiál je tam tak mizerně fixovaný (rádoby nakrimpovaný), že se to utrhnout časem musí. Nedávno jsem dostal jednu rozbitou soundu(o dost kvalitnější než ty moje noname) taky s přerušeným odporovým drátkem. Všechny jsem je sice opravil a fungují, ale dostaly přitom zabrat.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od eljaro »

jak bylo psáno oscil. člověk získá levně nebo třebas i darem ale sondy je třeba dokoupit například tahle http://www.tipa.eu/cz/produkt/07740043- ... i-t-25mhz/ nepujde za ta peníze vyrobit ať budeš zručnej jak chceš !

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Zrovna tyhle sondy měli známí na škole, vydržely 2 měsíce :roll:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“