Napájení z paralelního portu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
parport0x0

Napájení z paralelního portu

#1 Příspěvek od parport0x0 »

Koupil jsem si dálkové ovládání od flajzara. Vysílací modul je MTX1, píšou že odbìr v klidu 3uA, pøi vysílání 14mA, což by pro paralelní port nebyla veliká zátìž. Vysílání budu ovládat pøes optoèlen z paralelního portu, takže tady je to co se týèe odpálení portu zabezpeèené. Horší je to s napájením. Pøijde mi velice nepraktické napájet to zvenèí z adapéru, když se MTX1 dá krásnì schovat do krytky na port. Otázka zní jak co nejjednodušeji zabezpeèit paralelní port proti poškození? Potøeboval bych nìjak omezit odbìr proudu. Nevím co vydrží novodobé paralelní porty, ale øíká se že moc ne, je to ještì poøád tak?

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Paralení port bývá zkratuvzdorný, alespoò tìch 5 vstupù/výstupù s OC zcela urèitì.
A jaký má smysl ten optoèlen, když to s tím portem spojíš pøes napájení? To tam dáš DC/DC mìniè?

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

A ten vysílací modul vyrábí nìjaké vyšší napìtí nebo èeho se vlastnì bojíš, když je to bezdrát?

parport0x0

#4 Příspěvek od parport0x0 »

Bál jsem se o to. že kdyby se ten vysílací modul porouchal/došlo ke zkratu, aby mi neodešel paralelní port, ale jestli je zkratuvzdorný, tak by to bylo dobrý. Vyšší napìtí asi nevyrábí, dá se napájet od 3-12V a v jednom provedení se dodává i s 3V baterkou. Ten optoèlen nevím jaký má smysl, ale v návodu k tomu modulu píšou že tam má optoèlen nebo jiný bezpotencionální spínací prvek.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#5 Příspěvek od Banda »

Já jsem slyšel sice opak o paralelním portu, ale hádat se nebudu.
Spíš sériový port má proudové omezení.

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od DRAKE »

Pkud vim tak seriovej port ma tak vekej vnitříní odpor že i při zkratu tam nic neteče.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

parport0x0

#7 Příspěvek od parport0x0 »

Tak teï jsem z toho zmatenej. Teï jsem zas vygoogloval o par. portu "výstupy se nesmí zkratovat, nebo pøipojit na jiné výstupy"
Tak ja to teda je. Mám ještì možnost koupit paralelní øadiè pøes usb, takovou tu redukci, ale to bych zas mohl odpálit usb port pøi poruše LPT:-)

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#8 Příspěvek od Hanizek »

Ve škole mě učili, že paralelní port zkratuvzdorný není!

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Na prùmce jsme pøímo do konektoru LPT strkali mezi D0-D7 a GND LEDky, bez nìjakých omezovacích odporù a uèili jsme se s nima v asm blikat. A tìch zkratù, když se LEDky pøekøížily a nikdy nic neshoøelo. Jo když se na LPT pustí zvenèí 30V, to jo, to odejde, ale to odejde i COM. Ale nevím jak dneska, co ty dnešní jižanské køemíky vydrží.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Preco by sa vysielaci modul sam od seba skratoval?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Ve škole vždy říkali. COM vydrží cokoliv LPT odejde jn se na něj člověk blbě podívá.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PvvS »

Seriak sem menil vetsinou az kdyz ho cizi napeti ustrelilo z desky, paralelky stacilo odpalit spatnym kabelem ..

parport0x0

#13 Příspěvek od parport0x0 »

Tak jdu na to. Musím propojit všechny zemì nebo mi staèí použít jen dvì? (Jednu z napájení modulu a jednu z optoèlenu)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Ještě mám někde schovaný externí disk co se píchnul na paralelní port a napájený byl z klávesnice (měl průchozí konektor samec/samice DIN i PS2 s vyvedeným kablíkem).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“