Spúš￾anie externého blesku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
flo

Spúš￾anie externého blesku

#1 Příspěvek od flo »

Poraïte niekto schému na spúš￾anie externého blesku bleskom vo fo￾áku. T.J. záblesk s fo￾áka aktivuje externý blesk. Bývalý kolega to kedysi úspešne postavil, ale nemám naòho už kontakt. On to používal na fotenie pod vodou ako prídavný blesk. Ja mám dosah blesku max 6m a potrebujem viac.

Pre nechápavých - vývod na pripojenie externého blesku na fo￾áku nemám.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Vyšlo v AR tak před 30 lety . Asi 5 součástek . Napájí se to přímo ze spouštěcího konektoru přídavného blesku . Stavěl jsem pro švagra . Šlo na první .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Záleží jak je proveden spouštěcí obvod toho externího blesku. Jinak stačí jen jednoduchý obvod s komparátorem, fototranzistorem a tvarovací obvod aby to reagovalo jen na rychlé změny řádu milisekund a ne třeba na přejetí čidla odrazem od otvíraného okna. Taky se nesmí fototranzistor saturovat silným okolním světlem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Tam byla ještě 1PP75 a neexistoval nepotřebný záblesk . Žádný tvarovací obvod . Ganz einfach . AR 81/12 str.10
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 18 zář 2009, 09:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#5 Příspěvek od Maskot »

Novejsi a trochu solidni blesky to maji primo v sobe.

flo

#6 Příspěvek od flo »

BOBOBO píše:Vyšlo v AR tak pøed 30 lety . Asi 5 souèástek . Napájí se to pøímo ze spouštìcího konektoru pøídavného blesku . Stavìl jsem pro švagra . Šlo na první .
Ak máš tú schému, hoï ju sem prosím. AR mám len od roku 87.

Uživatelský avatar
petezdara
Příspěvky: 52
Registrován: 04 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petezdara »

Stavěl jsem 4 kusy tohohle a všechny šlapou bezva:
Obrázek

Uživatelský avatar
petezdara
Příspěvky: 52
Registrován: 04 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petezdara »

Jinak ještě:


ObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od mira2830 »

Jestli máš možnost naprogramovat PIC, koukni na tohle. Stavěl jsem to (viz ještě moje stránky), je to pár součástek a funguje to moc pěkně, s jednoduchým předbleskem bez problémů :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Až nyní .
Přílohy
blesk.PNG
(11.51 KiB) Staženo 175 x

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jankop »

Nic proti výše uvedeným návodům, ale moje zkušenost říká, že bych měl napřed vědět, jaký blesk budu synchronizátorem připojovat. Pokud jde o blesk, který má na kontaktu vysoké napětí, tak musím použít tyristor nebo dostatečně dimenzovaný triac. Ne kvůli napětí, to by zvládl kdejakej tranzistor. Ale kvůli tomu, že tranzistorem nejde obvykle dostatečně rychle vybít zapalovací obvod výbojky a spínání blesku je nespolehlivé. A naopak, blesky s nízkým napětím na kontaktu se špatně odpalují tyristorem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

blesk který má na synchro zástrčce vysoké napětí by snad vůbec neměl být používán.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jankop »

Proč? Před pár lety jiný nebyly a prodávaly se ještě před cca 3 roky. Myslím, že novej třeba Fomei M24 by se dal koupit ještě dnes. Já ho koupil za 390Kč a používám ho raději než Metz s automatikou, kterej má mizerný optický vlastnosti. A při optický synchronizaci je to naprosto jedno.

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od acirud »

dík všetkým za schémy, niečo vyberieme. Blesk mám zatiaľ na skúšku starý Canon Canolite D, ak sa to osvedčí, zoženiem nejaký lepší.

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od acirud »

tak ma napadlo, ten blesk čo máme má celkovo ale tri vývody. Dva odspodu a jeden z boku. Ako to teda napojiť?

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“