Tesla B-113 - koncový zesilovač?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

Tesla B-113 - koncový zesilovač?

#1 Příspěvek od mr_mocak »

U B-113ky mi nefunguje koncový zesilovač - pálí pojistky, na co se mam u něj zaměřit? Při zapojení jako tapedeck je všecko OK.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenys »

mr_mocak píše:U B-113ky mi nefunguje koncový zesilovač - pálí pojistky, na co se mam u něj zaměřit? Při zapojení jako tapedeck je všecko OK.
Zkontroluj elyty a napájecí napětí, i napětí před vazebním kodíkem pro reproduktor, mělo by být poloviční napájecího. Může ti konec i kmitat :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

V tomto případě je to trochu obráceně , nejdříve vyměň MDA za TDA .

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Ako uz bobobo pisal,pravdepodobne koncovy stupen v cudu...Cital som na blogu "stare stroje" ze tieto konce boli nachylne na odchod uz len tym ze sa za provozu odpojil reprak...Neviem co je na tom pravdy-este som nic s MDA v ruke nemal....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jo když se v Rožnově začaly dělat , tak jsem 4 kousky sehnal a dal je do můstku . To jsem si naběhl .... Kdybych je měl v té době kupovat , tak je mi zle ještě dnes .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

když jsem před revolucí stavěl zesy z MDAček tak jsem z důvodu špatné dostupnosti symetrických traf, dělal umělý střed pomocí dvou kondíků a výkonových zenerek pak ty šváby vydržely i šlus na výstupu, jen jedno nesnesly výpadek jedné větve napájení tak ty pojistky v každé větvi letěli a byl klid .

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#7 Příspěvek od mr_mocak »

A neválí se Vám někomu doma funkční koncák?

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jenys »

BOBOBO píše:V tomto případě je to trochu obráceně , nejdříve vyměň MDA za TDA .
Jo to máš pravdu, v noci jsem už nekoukal na schéma a tak jsem počítal ještě s koncovými trandy. Jo, ty MDA byly náchylné na zvýšené napětí, což mohlo způsobit i vyšší napětí sítě proti minulé době, když bylo 220V v síti. Nebo se mýlím :?: :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
brdoprvy
Příspěvky: 32
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00

#9 Příspěvek od brdoprvy »

Ja mam B113ku uz zo stablikom pre tie MDAcka a slapu uz vyse 15st rokov bez problemov :)

Niekde som mal aj celu B113ku na nahradne diely a boli tam aj tie konce aj s chladicom,ale uz som to asi vyhodil :(((

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Jenys píše:
BOBOBO píše:V tomto případě je to trochu obráceně , nejdříve vyměň MDA za TDA .
Jo to máš pravdu, v noci jsem už nekoukal na schéma a tak jsem počítal ještě s koncovými trandy. Jo, ty MDA byly náchylné na zvýšené napětí, což mohlo způsobit i vyšší napětí sítě proti minulé době, když bylo 220V v síti. Nebo se mýlím :?: :lol:
Mýlíš se!! a sice v tom že dneska máme vyšší napětí 230V. Jedná se POUZE!! o legislativní krok abychom mohli unii do pr.ele. Nikde se napětí ve skutečnosti neměnilo. To ovšem nevylučuje tvoji původní teorii že 2020 odcházely nejen vyšším napětím.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#11 Příspěvek od fero7 »

mi-ro píše: Mýlíš se!! a sice v tom že dneska máme vyšší napětí 230V. Jedná se POUZE!! o legislativní krok abychom mohli unii do pr.ele. Nikde se napětí ve skutečnosti neměnilo. To ovšem nevylučuje tvoji původní teorii že 2020 odcházely nejen vyšším napětím.
Ja sa s Tebou nebudem hadat.
Ale v minulosti bolo v sieti 220V, 210V, 200V, a vynimkou nebolo ani 190V. Rozne stabilizatory sietoveho napatia boli beznou zalezitostou, niekedy nutnostou.
Dnes je v sieti bezne 230-240V. Vynimkou nie je 245-250V dokonca ani 255V.
Nie je to moj nazor. Je to realita.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenys »

fero7 píše:
mi-ro píše: Mýlíš se!! a sice v tom že dneska máme vyšší napětí 230V. Jedná se POUZE!! o legislativní krok abychom mohli unii do pr.ele. Nikde se napětí ve skutečnosti neměnilo. To ovšem nevylučuje tvoji původní teorii že 2020 odcházely nejen vyšším napětím.
Ja sa s Tebou nebudem hadat.
Ale v minulosti bolo v sieti 220V, 210V, 200V, a vynimkou nebolo ani 190V. Rozne stabilizatory sietoveho napatia boli beznou zalezitostou, niekedy nutnostou.
Dnes je v sieti bezne 230-240V. Vynimkou nie je 245-250V dokonca ani 255V.
Nie je to moj nazor. Je to realita.
No přesně tak, pokud mě pamět neklame, tak vždy bylo předepsané napětí 220V a spotřebiče byly na ně vyráběny. Myslím a můžu se mýlit, že tento přechod na vyšší napětí 230V byl někdy kolem 90tých let a také s tímto měly některé spotřebiče problémy. Proto jsem to zmiňoval. Jak píše fero7, tak to napětí bylo hooodně kolísavé a někdy na konci obce bylo podpětí jak prase, až 180V, při starých vedeních na sloupech i v rozvaděčích. Já měl spíš přepětí, jsem hned u trafa, což bylo v té době hrob pro starou TV, které se to moc nelíbilo a za to na mě svítila přejasená obrazovka :lol: Stabilizátor jsem neměl a tak jsem to řešil několika automobilovými žárovkami v sérii. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Stabilizátory se musely používat u ruskejch i oststních elektronkovejch telek. Dnešní telky zvládají běžně 90-250V. To že dříve byla rozvodná síť poddimenzovaná způsobovalo úbytky napětí a tak je energetici u trafa zvyšovali na 250 a na konci ulice bylo 190. Dnešní sítě jsou rekonstruovaný a proto dávají vyšší napětí ceklově. V 90 letech kdy se přecházelo z 220 na 230V NIKDE!! neměnili sek napětí na trafách.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Echotango
Příspěvky: 24
Registrován: 14 črc 2007, 02:00
Bydliště: Slovensko / Bratislava V (Petržalka)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Echotango »

B 113 mala od zaciatku problem s koncakom, tento problem odstranili až koncom výroby tejto série. B 115, 116 a CM-ky uz mali spolahlivejšie koncaky
Přílohy
bez_názvu.JPG
(276.84 KiB) Staženo 160 x

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#15 Příspěvek od Quest »

Tak tak, u B 116 koncáky nikdy neodcházejí, už jsou odejité.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“