Studijní materiály pro opravy CRT monitorů

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

Studijní materiály pro opravy CRT monitorů

#1 Příspěvek od Wolfik »

Exsitují vůbec nějaké materiály pro servis CRT? Prostě všeobecný popis + postupy při servisování a na co si dát pozor atd?
Dyť v Čechách byl přeci eizo servis a ty lidi museli nějak zaučit ne?

Uživatelský avatar
patex
Příspěvky: 53
Registrován: 24 led 2005, 01:00
Bydliště: Trnavský kraj

#2 Příspěvek od patex »

Myslíš že všetci čo opravujeme elektroniku sme boli nejako špeciálne zaučený na každý typ zariadenia,značky,typu?

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Wolfik »

samozřejmě, že ne :roll:
položil jsem myslím jasnou otázku
jako se dá zjistit jak funguje tranzsitor a případně jak přijít na závadu měřením
jako, že existují texty o napáejích zdrojích a jejich popisu (od všeobecnýho popisu každé části blokového schémata až do detailů) a případné hledání závady...
ptal jsem se, jestli existuje něco na CRTéčka.

Uživatelský avatar
ICE
Příspěvky: 199
Registrován: 01 bře 2007, 01:00

#4 Příspěvek od ICE »

Kdysi vyšla knížka Amatérske opravy televizorou - B Štovko, takže pokud chceš zjistit jak se co opravuje a měří, tak můžu doporučit.

Za nás se říkalo uč se vole budeš pánem. :)

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Wolfik »

no na telky je toho docela dost (na benu), ale na CRT monitory jsem nenašel nic. Teda našel od nějakého vietnamce LCD a CRT servises (v anglictine) nebo nějak tak, ale nevzpomenu odkaz, když jsem se o to tehdy zajímal

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Vždyť monitor je zjednodušená televize, akorát ke konci měli mnohonásobně větší kmitočty. A kdo dneska používá CRT, akorát my sběratelé, i ta chudina si radši koupí LCD, které je nerentabilní.
ICE píše:Za nás se říkalo uč se vole budeš pánem. :)
Za nás taky, a pak nám veksláci... pardon, páni podnikatelé, ukázali, jak veliká to je ........, pravda.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Wolfik »

hmm já jsem myslel, že co se týče principu vykreslování bude elektronika uvnitř jiná :o

já má spoustu důvodů, proč používat CRTéčko (asi nejhlavnější je, že dneska za pár stovek koupím profesionální CRT monitor, který dříve stál desetitisíce a svou kvalitou obrazu strčí hravě dnešní "profi LCD").

Poslední dobou všam musím častěji se vrtat do svých monitorů-ruční seřízení obrazu a případná výměna starších a vadných součástek, ale třeba taková hlavní kalibrace na těch kroužkách (distanční/direkční se jim říká? já už nevím) a dalších věcí mě brzy čeká, a tak bych rád něco o tom sehnal/přečetl, než začnu pokusovat

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Ak myslis kruzky na hrdle obrazovky, tak tam plati rovnake pravidlo ako u TV: nikdy na ne nesiahat.

Kvalitne CRT monitory maju kopu korekcii - ked som mal rozobraty 17" Samsung, ktory ma kopu nastaveni v OSD (dokonca aj zaostrenie), tak mi to nepripadalo zjednodusene :D

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Wolfik »

jej :lol:

Na naší škole byl jeden učitel (citát pochází od něj mimochodem), který si prej v 16 navrhl a postavil vlastní černobílou televizi (baňku vyhrabal někde na skládce), protože mu maminka ji nechtěla koupit :). Bohužel co vím, tak na naší škole už neučí. U aktuálních učitelů se toho moc nedozvím :-(
V našem konzumním městečku byl opravář televizí...možná jsem měl možnost se u něho něco naučit, ale dneska prostě prd :-(

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#10 Příspěvek od Peterseal »

ICE píše:Kdysi vyšla knížka Amatérske opravy televizorou - B Štovko, takže pokud chceš zjistit jak se co opravuje a měří, tak můžu doporučit.

Za nás se říkalo uč se vole budeš pánem. :)
Nebola ta kniha este o lampovych TV?

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#11 Příspěvek od jopo166 »

mohol bi niekto tie knihy upnut niekde na stiahnutie kto ma moznost

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Kroužky na černobílé obrazovce se toho moc nedalo zkazit - prostě se jimi jen středil obraz.
O barevných obrazovek je to podstatně složitější a u monitorů navíc daleko náročnější na přesnost a trpělivost, než v televizi. Dva kroužky jsou na barevnou čistotu, dva jsou na statickou konvergenci - posuv modrého a červeného paprsku stejným směrem, dva jsou rovněž na statickou konvergenci - posuv modrého a červeného paprsku proti sobě navzájem.
Místo konvergenčních kroužků ale bývá použit "regulátor pole", 4 otočné magnety v rámečku u vychylovacích cívek, ty bývají doplněné cívkami dynamické konvergence....
....a tedy ani na postup seřízení není recept, je to umění.
Proto se na kroužky nesahá, z výroby jsou obvykle nastavené na přesné krytí všech tří barev uprostřed stínítka.

Jinak pro monitory platí v podstatě totéž, co pro televize, jen se nemusíš zabývat tunerem, obrazovým a zvukovým dílem ani dekodérem barev či teletextu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od pajosek2 »

Na tohle Ti jedna knížka stačit nebude.Pokud si seženeš nějakou příručku nebo rádce tel. opraváře,tak se neobejdeš bez základních znalostí.Takže pokud nemáš tyhle znalosti,tak potřebuješ něco ze základů elektroniky,principy měření a pak se můžeš pustit do studie oprav. Co se týká principu vyhledávání závad,tak to je asi individuální záležitost neboli talent.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Wolfik »

no cítím se, že to potřebné mám, takže už jenom sehnat něco studijního

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od pajosek2 »

Tady máš něco z TV techniky.Pak už jen servisní manuály pro dané přístroje.

http://shop.ben.cz/Produkty.aspx?lang=c ... D+technika
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“