UJT tranzistor aneb dvoubázová dioda

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

UJT tranzistor aneb dvoubázová dioda

#1 Příspěvek od Sendyx »

Nemá někdo trand tohoto typu, třeba 2N2646 v dosahu ? Potřebuju změřit pár věcí, mám UJT v jednom přístroji a zdá se mi, že se nechová korektně.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Zirafka »

Po ruce žádný uni junction tranzistor tranzistor aneb dvoubázovou diodu nemám, ale třebas když napíšeš, jak se ti chová, možná ti někdo odpoví ;-)

O co jde?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

GM ho má skladem, skoč si v Ostravě na krám.

Killroy

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Je to v takovém starém generátoru skupin pulzů a vypadá to, že jsou tam celkem dva různé. Jeden je v klasickém zapojení relaxačního generátoru -
fóliový kondík časovacího obvodu je zapojen mezi E a B1, kondík je nabíjen odporem ze zdroje +13V a mezi B2 toho trandu a E je zapojen fotoodpor. Nekmitá to, ani když jsem fotoodpor nahradil potenciometrem a zkoušel všechno možné. Buď je nabíjecí odpor příliš velký (někdo se v tom vrtal), nebo je ten trand v pánu, teče jím cca 200uA.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

neda sa to nahradit dvojicou tranzistorov npn pnp ako sa to robievalo niekedy... v regulatore pre budenie tyristorov ?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Jo, to vím, ale hlavně potřebuju zjistit, jak ten generátor měl fungovat.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

A nebo má kondenzátor veliký svod a nenabije se.

UJT je v "rozpojeném stavu" stále trochu vodivý, má odpor cca 7 - 10k na to pozor. Napětí na E musí dostoupit cca poloviny napájecího napětí a pak UJT spíná (přesně to je určené konstrukcí UJT, takže to není nikdy přesně 1/2 napájení. A pak do toho ještě vstupuje dopředné napětí PN přechodu).

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od popopepe »

Tady jsou i nějaké hodnoty pro ten typ UJT, co tam máš.
http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_7/8.html
Popo

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Kondík svod nemá. Moc nechápu, jakou funkci má ta vazba s fotoodporem, navazující obvody jsou dost složité.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

Co zkusit dát daku schemu? ;)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

fóliový kondík (jeden pól má na GND) časovacího obvodu je zapojen mezi E a B1, kondík je nabíjen odporem (paralelně 100K a 32K33) ze zdroje +13V a mezi B2 toho trandu a E je zapojen fotoodpor. Z kondu se snímá napětí MOSFETem, ten je v pořádku. Fotoodpor je osvětlován LED diodou z nějaké velmi složité sítě součástí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Kovářova kobyla ...., Jednou vidět je lepší než 10x slyšet, atd ...
Zajímavé, že jiným vytýkáš to, co tady teď provádíš :) . Nejsme všichni textově založení, někteří jsme obrazově založení. Obrázek by bodnul.

Ale třeba to není důležité. Co vlastně chceš? Vyhrabal jsem dva vypájené kusy nějakého 2SH20 od Tošiby, dá se najít na této stránce:
http://www.datasheetarchive.com/
Ostatní vyhledávače nabízejí pouze stejnojmenný výkonový IGBT.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

To je snad tak jednoduché základní zapojení, že ho téměř není třeba sem dávat...

Zatím mi stačí reakce Varioly, že to nějaký odpor mít má, pokud má někdo konkrétní zkušenost s aplikací tohoto trandu, rád uvítám. Bohužel je přístroj značně rozvrtaný, těžko soudit, jestli je pokažen, upravován, pokažen pokusem o opravu atd.

No a co je to za přístroj ? Nezveřejňoval jsem, co to je, protože málokdo asi s tím mohl přijít do styku - je to syntezátor časových značek, zřejmě související s technikou necivilní radiolokace :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

sa mi nejako nezda...nemal by z tej B2 ist aspon nejaky odpor na +, urcite si to dobre pozrel... ten emitor na mosfet to by slo. pripadne ten fotoodpor na +, alebo ti tam chyba odpor z + na B2

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Ještě jednou se na to podívám a nakreslím to....

Odpovědět

Zpět na „Součástky“