přepínač audio signálu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pradzrjenik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2009, 01:00

přepínač audio signálu

#1 Příspěvek od pradzrjenik »

potřeboval bych bezkontaktně přepínat dva audio signály pomocí optočlenů či tranzistorů nevíte někdo kde bych našel nějaké jednoduché schema dík Honza

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

A takovy 4053 by nesel pouzit ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jestli optočleny, tak vactroly, ty nezkreslují. Při dobře volených okolních součástkách lze dosáhnout velmi dobrého oddělovacího útlumu. A ještě se vyrábí u nás:

http://www.tesla-blatna.cz/_soubory/opt ... optron.pdf

Je tam i zjednodušené zapojení bezlupancového přepínače vstupů.

Uživatelský avatar
pradzrjenik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2009, 01:00

přepínač audiosignálu

#4 Příspěvek od pradzrjenik »

děkuji moc za odpověd vyzkouším to je to logický a jednoduchý ještě jednou dík s pozdravem Honza

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Jindra2 »

Sežeň si schema kazetového magnetofonu Tesla SM 261. Tam se používají k přepínání a spínání signálů běžné NPN tranzistory. Kdysi jsem to použil v NF milivotmetru a funguje to perfektně.
Jindra

Uživatelský avatar
Tonik25
Příspěvky: 37
Registrován: 17 črc 2008, 02:00
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Tonik25 »

Možná to bude vypadat blbě, ale mam představuj že přepínání dvou kanálů by mělo fungovat takhle, je to tak nebo jsem uplně na omylu?
Přílohy
přepínání kanálů.png
(29.42 KiB) Staženo 248 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Chyba, Toniku, tohle zrovna účel nesplní. To, cos tu nakreslil, jsou dva kompresory dynamiky, kde ten, na který nepřivedeš napájecí napětí, bude reagovat jen na extra silné špičky, které rozsvítí LEDku přímo z usměrňovače přes přechod báze-emitor, a ty špičky poněkud zeslabí, tedy se bude chovat víceméně jako špatný limitor.
Ten druhý, který bude mít napětí pro emitorový sledovač krmící LEDku, bude komprimovat signál, tedy ho zeslabí víc. Ale nepotlačí ho úplně.
Zesílení OZ je při zhasnuté LED jen 2,2, t.j. 6,8dB, při plně rozsvícené bude (podle hodnoty fotorezistoru) v nejlepším případě 0,05, tedy -26dB. To máme celkem mezi připojeným a odpojeným vstupem rozdíl úrovní jen sotva 33dB, ovšem, nebude-li na tom vstupu signál, aby ho to o těch 33dB zeslabilo, LEDka zhasne a zesílení vzroste. I se šumem.

Ale přepínač audiosignálu potřebuje utlumit nežádoucí signál alespoň o 65-70dB. A nereagovat na jeho úroveň.

Tohle schéma tu funkci plní: použiješ-li třeba vactroly 3WK 163 40 (ty jsou, řekl bych, nejvhodnější, což ale neznamená, že by se nedaly použít jiné), s danými součástkami bude útlum připojeného vstupu (s rozsvícenou LEDkou Id asi 14-15mA) menší, než 1dB, zato potlačení vypnutého vstupu bude do 10s od zhasnutí LEDky lepší, než 85dB, vlastně už dřív, než za 1ms bude zeslabený o nejméně 27dB (tedy o tolik, co zvládá to tvoje zapojení jako nejlepší hodnotu), za 1s už bude na -65dB.
Teplotní závislost není nijak výrazná, do 1% na °C, což v této aplikaci nemá praktický význam.
Můžeš proudy LEDkami plynule měnit a udělat z toho prolínač signálu, můžeš někde za následujícím stupněm vyhodnocovat úroveň signálu, na základě toho omezovat napájecí napětí LEDek a tím i omezit špičky či komprimovat dynamický rozsah signálu, můžeš s tím prostě kouzlit.
Přílohy
prepinac_vstupu.png
3WK163 40: sepnutí do 1ms, utlumení na -27dB do 1ms, na -65dB do 1s a na -85dB do 10s.
(1.41 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
Tonik25
Příspěvky: 37
Registrován: 17 črc 2008, 02:00
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Tonik25 »

Aneb co se nanaučim ve škole, to mi řekne Hill. Mnohokrát díky, až budeš v Semilech, máš u mne kafe.

Uživatelský avatar
pradzrjenik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od pradzrjenik »

kdo umí ten umí děkuji za odpovědi a skromná otázka nefungovalo by to třeba takhle?musel bych to pobastlit abych to zjistil ale dle mého by to chodit mohlo ne?ještě jednou dík všem s pozdravem Honza
Přílohy
přepínač vstupů.jpg
(172.41 KiB) Staženo 217 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Při výběru vhodných tranzistorů a signálů relativně malých amplitud tohle fungovat bude.
A pak už si jen pohrát s okolními součástkami, aby to fungovalo co nejlíp.

>>Tonik25: to neřeš, už jsem ti přece říkal, že ve škole jsem měl pár moc dobrých profesorů a učitelů, ale tehdy jsem to nějak nedocenil. A jak jsem později listoval v sešitech a knihách, když jsem ty znalosti doopravdy potřeboval.
Ale ty dva kompresory, cos sem dal, vypadají dobře, jen jim ještě trochu upravit obvod integrátoru za usměrňovačem a správně nastavit citlivost, aby reagovaly až na posledních asi 5 dB před přebuzením, a byl by z nich skvělý softclipping pro PA zesilovač nebo před vstup do A/D převodníku.
Nebo naopak ho nechat reagovat už od -20dB a použít jako kompresor pro modulaci u CB, i když pro tyto účely by vyhověl kompresor i s větším zkreslením.
Myšlenka je to dobrá.

Uživatelský avatar
pradzrjenik
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od pradzrjenik »

ty vactroly jsou asi parádový ale při ceně 160 za kus to zkusim zatim pobastlit z těch tranzstorů děkuju všem za spolupráci pomohly jste mě s pozdevem Honza

Uživatelský avatar
markuc
Příspěvky: 5
Registrován: 03 čer 2012, 02:00

#12 Příspěvek od markuc »

Promiňte mi, že jitřím tak staré téma, ale zrovna řeším přepínání audiosignálu do dvou různých aktivních monitorů, mělo by to být pro symetrickej audiosignál. Nejsem žádnej elektronik, (mám sice průmku, ale to už je dávno, živím se jako zvukař), ale tohle mě zaujalo. Projel jsem už po netu kdeco, řeší se to i pasivně, ale tohle je fakt elegantní. Můžete si někdo udělat chvilku a nastínit mi, jak by podobný zapojení s těma vactrolama mohlo vypadat ? Ty útlumy i otvírání by měly být co nejrychlejší, sekunda je už moc ... ideální by bylo dejme tomu do 100 ms dosáhnout aspoň -30 dB. Děkuju všem :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

No a to Hillovo zapojení ti nevyhovuje? :wink:

Uživatelský avatar
markuc
Příspěvky: 5
Registrován: 03 čer 2012, 02:00

#14 Příspěvek od markuc »

Určitě jo, jen ty časy ... pokud jsem to správně pochopil, liší se ty jednotlivý typy vactrolů mimo spousty jinejch věcí, kterým zas tak moc nerozumím, i těma časama, možná by mi stačilo jen pomoct vybrat z toho jejich sortimentu to nejrychlejší řešení. Na mě je těch parametrů fakt nějak moc ... :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Pokud je uvedeno např.: 3WK163 40: sepnutí do 1ms, utlumení na -27dB do 1ms,
pak tvůj požadavek -30dB do 100ms bude jistě splněn. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“