PIC

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

PIC

#1 Příspěvek od kajus »

Na PIC16F84 mám připojenou maticovou klávesnici 4x5, sloupce mám zapojeny na portu PA a radky na PB. Paralelně k tlačítku mám zapojenou LED. tlačítka čtu tak, že na PB dám úroveň H a na PA čtu, kde se objeví, LED rozsvítím tak, že na PA je H a na PB L. Jenže pokud je stisknuto tlačítko, led nemůžu rozsvítit, tlačítko ji vyzkratovalo. Na procesoru mám volny 3 piny, 2 potřebuju na přenos dat, takže mi zbyl jen jeden pin, kterým můžu ovládat přepínání led\tlačítka.
Totálně nevím jak realizovat to přepínání, tranzistorem to nejde (alespoň jak jsem to vymyslel já), protože při úrovni L na kolektoru je na emitoru H (spínací prod z báze).
Já nevím už jak jinak to zapojit, prosím poraďte.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od urbanek »

A nebylo by jednodušší použít PIC s více nohama, než vymýšlet krkolomnosti s tranzistory? Takhle by to šlo řešit nejspíš jen tak, že by na každém sloupci byly 2 tranzistory, jeden by připojoval LEDky a druhý tlačítka. Ale v tom případě by se při snímáni tlačítek musely zhasnout LEDky.

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od kajus »

led musí zhasnout tak i tak, vlastně blikají pořád, ale při frekvenci 4Mhz to oko nepozná (bliknou tak 1 za milisekundu)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

A to potřebuješ 20 tlačítek a 20 LEDek?

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Standa33 »

Nakreslil jsem jen jeden spínač. Při H na PA a L na PB bude svítit LED i při stisku tlač. Při H na PB a režim čtení na PA se až při stisku tlač. dostane dostatečná úroveň na PA.
Přílohy
Spínač.GIF
(3.83 KiB) Staženo 75 x

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od kajus »

du to zkusit
edit: tak funguje mockrát děkuji

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“