symetrický napájecí zdroj

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

symetrický napájecí zdroj

#1 Příspěvek od mckvak »

Mám problém s tímto zdrojem. Zdroj, když připojim generátor tak jede. Když ho zkusim napájet z transformátoru, který má primár připojenej na ampáremtr (rozsah 400mA) a není připojená žádná zátěž, tak vyhodí pojistky v ampérmetru. Ještě bych dodal, že mám fázi nebo nulu (netuším ted co) připojenou na trafo a druhou stranu s ampérmetrem připojim už za běhu (druhej konec mám v zásuvce). Nemůže to být tím, že v době připojení vznikne nějaký špičkový proud z důvodu nějakého přechodového odporu mezi sondou a trafem? Ze schématu je vidět, že mám dva sekundáry na jedno konci spojený a teoretick by to mělo fungovat
Přílohy
zdroj OZ.pdf
(12.3 KiB) Staženo 300 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Ten tvůj popis připojení je tak zmatečný, že jsem přes veškerou snahu (možná jsem se snažil málo) nepochopil, co "tím chtěl básník říci". :wink:
Můžeš to napsat srozumitelněji?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Namaluj jak to máš skutečně zapojené, dej foto.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Čemu říkáš generátor?
Jaký máš ten transformátor?
Co si slibuješ od měření proudu na primáru trafa?
Nahoď schéma, jak to máš zapojené. Abys připojil ampérmetr, musíš obvod vždycky přerušit, takže nechápu, co si představuješ pod pojmem ,,za běhu".

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od janousek »

Jestli neměří Ametrem Volty.

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od mckvak »

Janousku: idiot nejdem abych měřil voltmetrem ampéry (myslím že ani nemá multimetr pojistku na měření napětí.

Lukas-PEca - Generátor asi všichni vímě co dělá (sin, obrelnik, trojuhelnik).JEstli tě to zajímá tak mám tenhle http://www.desi.iteso.mx/elec/labs/equi ... g8002.html. Nevím proč chceš vědět co používám za trafo, no tady je http://www.gme.cz/cz/index.php?product=610-888.

masar: Chtěl jsem se zeptat jestli není moje myšlenka mylná ({odkaz na minuly dotaz}Nemůže to být tím, že v době připojení vznikne nějaký špičkový proud z důvodu nějakého přechodového odporu mezi sondou a trafem?)

pro všechny schéma je v tom přiloženém pdf souboru pdf je normálně používaný formát, který otevře např. adobe reader

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#7 Příspěvek od janousek »

Já jsem napsal ampermetrem napětí a ne naopak. To, jak ses nazval, ses nazval sám. Já jsem nic takového nenapsal. To, že se občas zapojí ampermetr na napětí, se stane i větším borcům než jsi ty. :beer:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

Re: symetrický napájecí zdroj

#8 Příspěvek od masar »

mckvak píše:...Zdroj, když připojim generátor tak jede...
Pořád nevím, co má s tím zdrojem ten generátor společného. Je to zdroj pro ten generátor? Nebo snad nahrazuješ celé trafo generátorem (50Hz)?
Podle čeho máme poznat, o co jde? :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

to mckvak: Obecně nastává u zapínání trafa (ještě k tomu do kondenzátorové zátěže) přechodový jev, který popisuješ a který vyhazuje i domovní pojistky celkem běžně. Od toho se používají tzv. obvody tzv. softstartu. Jenže to platí u výkonů od několika stovek watů výš.
U trafa s příkonem 3VA(!?) je tento jev jistě taky přítomný, pouze se musí hodně zmenšit hodnota pojistky. Jestli je pojistka dimenzovaná na víc jak 400mA, tak je to velmi divné. Taky je divné, že by to trafo opravdu bylo jen 3VA, protože pak máš zbytečně velké hodnoty vyhlazovacích kondenzátorů. A ještě je podivné, že z toho chceš tahat 2x18V, když trafo je na 12V. Předpokládám, že s ukázkou trafa ses trochu seknul.

Takže řešením tvého problému je nedávat na primár ampérmetr s pojistkou (zkus nejištěný rozsah) a jištění nech na pojistkách v zapojení (máš jich tam plno).

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od mckvak »

masar: generátorem nahrazuju trafo

pavelFF: jsem zapoměl zmínit, že ty stabilizatory jsou na 12V a ne na 18 jak je na obr. Dále bych ještě dodal, že pojistky jak jsou ve schématu, tak ještě nemám a myslim že ani nebudou. Nechám jí jen na primáru. sorry za detaily, dps mi tvořil kámoš a nechal tam původní zamýšlený hodnoty, které jsem změnil.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

No pokud ti takové trafíčko vyhazuje jakoukoliv pojistku na primáru, tak ho máš buď vadné nebo špatně zapojené(to spíš).
Zkontroluj ohmicky všechna tři vinutí transformátoru, už jen kvůli jejich identifikaci. Obrázek ti pomůže: :wink:
Přílohy
trafo.png
(8.04 KiB) Staženo 82 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

Chtěl bych doplnit Pavla FF.Nám říkali v minulém tisíciletí že je důležitý
okamžik připojení trafa k síti.Např pokud napětí bude právě procházet nulou
nebude trafo brát zbytečně velký proud.Při zapnutí v maximu napětí může
trafo vzít i 100* magnetizační proud čili třeba 10* jmenovitý.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Je to právě naopak. Už o tom na Bastlírně byla řeč. Musíš se podívat na ještě starší vlákna, než je tohle. Ale vzhledem k tomu, že se mckvak už neozval, tak je možné, že to byl onen pověstný "lidský" faktor. :wink:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

Rád bych si přečetl vlákno kde zapínání v maximu je lepší než v nule.Naco byly vyvinuty obvody které spínají v nule.Při zapnutí v nule dochází k "softstartu".Při zapnutí v maximu dojde k nabuzení železa na dvojnásobek
normálního buzení.Přejdeme li přes koleno jde magnetisační křivka velmi
pomalu nahoru/paralelně s magnetisací vakua/ a mag.proud vzroste
i stokrát.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

No probíralo se to např. zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
Také jsi se toho zůčastnil.
A zmíněná problematika je rozebrána zde: http://www.mti.tul.cz/files/disertace_M ... _Novak.pdf

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“