Zinkalové gramotalíře Tesla - oprava ?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

Zinkalové gramotalíře Tesla - oprava ?

#1 Příspěvek od Hafan »

Zdarec,
někde na foru před lety jsem četl, že někdo si opravoval vydutý Tesla talíř (tuším, že jsou ze zinkalové slitiny) v peci. Byl to přesně takový talíř co mám v MC400 a momentálně řeším stejný problém. Takže se ptám, byl to JOKE nebo je to technologicky v běžných podmínkách možné ? Co si pamatuju, tak se jednalo o dlouhé "pečení" obráceného talíře a ten se prý vrátil do "placatého" stavu :) pak postupné chlazení. Fotodůkazy jsem neviděl, byl to jen jeden z příspěvků kdesi na webu.

PS: Kdyby někdo měl OK talíř a unašeč na prodej, prosím pošlete mi soukromou zprávu. Díky a přeji příjemné svátky.

Uživatelský avatar
vladimirek
Příspěvky: 89
Registrován: 31 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pøerov

#2 Příspěvek od vladimirek »

No popsaný postup jsem vyzkošel a nepomohl, talíø se nevyrovnal a navíc pukl, on to soustružil ty talíøe nìjaký 🤐 a už tu udìlal hrubou chybu. Taky sháním tento talíø, spíš setrvaèník.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Vladimirku, ty původní talíře nejsou vůbec soustružené, to by ses za takový gramec nedoplatil - byly lisované ze zinkalového plechu, bohužel, ten nebyl dostatečně vyžíhaný, takže v něm zbylo zbytkové pnutí, které postupně (hlavně vinou střídání teplot a vlhkosti při uložení třeba na půdě) vytvořilo síť puklin - a podle nich se talíře deformují. Jediným řešením je buď sehnat talíř z pozdější výroby, kdy už se o nutnosti lépe materiál vyžíhat a lisovat za tepla vědělo - anebo si nechat podle výkresu vysoustružit svůj vlastní.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Nevím jestli, tady, ale už se někde řešilo, že to nějaký soustružník může udělat z hliníku a do toho by se nalisoval původní trn.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pokud vím, tak Teslácké zinkalové talíře jsou s dírou - trn je zastříknutý v subtalíři a hlavní talíř se jen nasadí na vrch. Tím je taky způsobeno, že pokud selhala kontrola při lisování plastových subtalířů, jsou často vyosené = ŠMAJDAJÍ na ose.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#6 Příspěvek od PLV »

Sákryš! Asi mi už neslouží pamět ale na subtalíře s plastu se dávaly talíře plechové. 8O
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Oldradio »

PLV píše:Sákryš! Asi mi už neslouží pamět ale na subtalíře s plastu se dávaly talíře plechové. 8O
To měly modely HC15, HC16. Ale lepší gramofony, jako NC420, NC430. MC400, NC450 měly zinkalový subtalíř a těžký, soustružený a vyvažovaný talíř.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Měly plastový subtalíř lisovaný do formy s vloženou osou a na něj položený lisovaný zinkalový hlavní talíř - soustruženého na nich nebylo nic krom řemenice na motorku. Ten subtalíř byl zároveň velká řemenice převodu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od sambiliong »

Mno tak jsem se šel podívat k sobě do "skladu" a viděl jsem tam toto:
NC420 - subtalíř zinkal, talíř vylisován z plechu
NC430 - subtalíř plast, talíř plech
NC450 - subtalíř zinkal, talíř zinkal (odlitek, osoustružena dosedací plocha pro subtalíř), totéž u NC440
Mimochodem, teď jsou na Aukru dvě NC500 a jedna má talíř plech, druhá odlitek...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Sambi - zajímavý, já například zinkalový subtalíř snad ještě nepotkal. Plastových snad tuny - bílé, šedé, černé, dokonce i růžový a modrý... Ale potvrzuje to všechny zvěsti o tom, že za éry komančů bylo vše možné, protože v rámci procesu "inovace" se podnikaly nejrůznější šílenosti...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Co se tyce NC440 potvrzuji sambiho - odlevany a soustruzeny jak subtalir, tak talir. Kupoval jsem ho v roce 1974, talir mam puvodni a je naprosto rovny a centricky. Asi jsem chytl dobrej kus ... , ale 2x uz jsem menil elyty v tom 3 fazovem generatoru.

http://kings.rajce.idnes.cz/Audio_sbirk ... urntables/

Uživatelský avatar
vladimirek
Příspěvky: 89
Registrován: 31 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pøerov

#12 Příspěvek od vladimirek »

To EKKAR nemáte pravdu, mám jeden z prvních vyrobených kusù a vrchní talíø je litý a soustružený ze zinkové nemagnetické slitiny. Bohužel blbì osoustružen a tak se muselo pøi vyvážení hodnì odvrtávat materiál, v tomto místì taky èasem talíø praskl. Nemám u sebe abych to nafotil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Vladimirek - jeden z prvních vyrobených kusů JAKÉHO TYPU? Ono to je totiž možné, že to byla opravdu nějaká první série, která ještě byla NEO*EBANÁ - takže se talíře opravdu poctivě soustružily a vyvažovaly. Koncem 70.let a celá 80.léta už ale probíhala "inovační kampaň", která směřovala ke snižování finanční náročnosti doslova za každou cenu, takže se výrobně náročné a pracné metody nahrazovaly co možná nejlacinějšími postupy, které se ještě při jakéms-takéms dodržení norem Hi-Fi a výrobních tolerancí daly použít...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#14 Příspěvek od PLV »

Hoši, já tedy nevím, asi už senilním. V Tesle Litovel jsem dělal do r.85 a rukama mi prošly tisíce gramofonů ale kombinaci plastový subtalíř a talíř ze zinkové slitiny jsem neviděl. Na subtalířích z plastu byly za mé éry vždy plechové talíře. Jak to prznili později, to už nevím. A jak už tady bylo řečeno, gramofony NC 440 měly talíře kvalitní a nepraskaly. Sám ho mám ze sedmdesátých let a přečkal třeskuté mrazy i vysoké teploty bez jakékoliv újmy. U těhto gramofonů byl akorát problém s pohonem, protože trvalo dosti dlouho než se ustálily otáčky. Byl použitý motor s elektronickou komutací a stabilizace otáček se změnou teploty spočívala jen v použití termistoru. U NC 450 už byl použit synchronní motor. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#15 Příspěvek od mihal »

Mam NC500, kupeny 1988, subtanier plast, tanier nejaka zliatina, je do toho zo spodnej strany frezovane k voli vyvazeniu. V ramci optimalizacie vyroby mozno ku koncu sypali komponenty ako sa dalo.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“