Automatka - co to má za význam ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

Automatka - co to má za význam ?

#1 Příspěvek od tatramacek »

Zdravím. Chtěl jsem se zeptat - setkal jsem s touto "operací" programu už u třech praček. Jde o tohle - pračka normálně pere pere a najednou začne jakoby vyvažovat prádlo,aniž by vodu vypustila a roztočí se do nižších otáček odstřeďování cca na dvě vteřinky.... Pak se zastaví,pere cca 10 minut dále a pak se to opakuje... Setkal jsem se s tímto u pračky Electrolux,Aeg a Haier - praček které měli každá 1200 ot. Nevíte jestli je to chyba elektroniky nebo normální běžná věc.. Tá Haier je stará 3 roky,AEG cca 15 let a Electrolux 8 let. Všechny pračky maj komutátorové motory a řídící jednotku... Díky...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Automatice se nepodařilo napoprvé vyvážit buben, tak se vrací do normálního cyklu, ať se prádlo přerovná. A pak to zkusí znovu: do otáček, když zjistí nevyvážení větší, než něco, vrátí se pod asi 230 ot/min, to se prádlo trochu přehází, a zkusí znovu roztočit. Když ani to nepomohlo, jde do normálních máchacích otáček a za chvíli to zopakuje.
Naprosto běžná věc, když si přečteš návod, určitě to v něm bude, jen se tomu bude říkat funkce superantikontramultiunikátního vyvažování bubnu nebo tak nějak.

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#3 Příspěvek od ceeert »

...aniž by vypustila vodu? Znám to co píše Hill, ale vždy bez vody. Na co by to dělala s vodou mi není jasné...
Ceeert

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Když tam je nějaký kus prádla víc nasákavý, zjistí to pračka podle nerovnoměrného odběru motoru. Tak změní otáčky, aby si to prádlo rozrovnala i během praní či máchání.
Přece jen to zmenšuje namáhání ložiska.

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#5 Příspěvek od ceeert »

Ale při praní/máchání jsou otáčky tak nízké, aby se prádlo natřásalo a převalovalo a ne, aby se nalepilo rovnoměrně na buben, nebo ne? Rovnání/vyvažování má smysl jen při odstřeďování.
Ceeert

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#6 Příspěvek od tatramacek »

Já nemluvím o vyrovnávání prádla před odstřeďováním ale normálně když pere tak jakoby tady toto jak jsem popisoval dělá v pracím cyklu - pračka je napuštěná vodou dle sepnutí hladiňáku a voda je teplá klasicky dle nastaveném programu... Ale neleze mi do hlavy proč to dělá... Přehlížel jsem to - přeci jen AEG a Electrolux jsou podobné ale když už to dělá i ta Haier. Normálně napustí vodu z práškem,pere a pak se jakoby roztočí jak popisoval Hill ale s tím rozdílem že voda není vypuštěná... Ale jakoby pračka dále pere.
Jinak tomu jak popisuje Hill se říká též "distribuční" fáze odtřeďování..

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Prostě to neřeš, každý výrobce má "svou technologii" praní.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#8 Příspěvek od tatramacek »

asi jo jen mi neleze do hlavy proč se to roztáčí do vyšších toček když je v bubnu voda. Esi to fakt má být anebo je v háji elektronika.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Ten mechanismus "superantikontramultiunikátního vyvažování bubnu" dobře znám, léta jsem ho studoval a napsal o něm diplomovou práci. Je to takovej malej šroubek vlevo dole.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#10 Příspěvek od ceeert »

Dneska jsem chvilku koukal na naší whirlpool a nezaznamenal jsem to, ale třeba jsem koukal zrovna když to nedělala. Každopádně si tuto 'feature' nepamatuju ani u naší staré zanussi...
Ceeert

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#11 Příspěvek od Petr-II »

Brandt, tohle obcas u prani udela taky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Tak teď si tipnu, protože u žádné našich ardovek jsem si toho zatím nevšiml a v návodu o tom není ani slovo: co když tím výrobce zajišťuje intenzivnější výměnu lázně v prádle, aby se jí část odstředila a musela dole nasáknout jiná?
Zvlášť, jestli pračka zjistí, že si pradlen nadělal na rukávech kontrolní uzly...

Ale je to tak, jak konstatuje Jezevec.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Také jsem ve stavu "s vodou" nezažil . Třeba někdy .. Dej vědět , budeš-li měnit elektroniku .

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

No právě - u Whirlpoolu sem se s tímto též nesetkal,ani u Zanussi anebo Indesitu taky ne co jsem opravoval. To AEG sem neřešil - byla už stará a tu Electrolux - no ta už tak stará nebyla - ale čer to vem - Ale ta Haier má modul cca půl roku starej a dělá to taky...Ale jen ve fázi praní a ne máchání...
Co to znamená:superantikontramultiunikátní vyvažování bubnu" :oops: :oops: :oops:
slyším to poprvé

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

To jsem jen použil terminus technicus vymyšlený někdy v půlce šedesátých let Jiřím Suchým, hodil se mi k vyjádření toho, že výrobci od sebe navzájem opisují a mnohdy jiné, často nesmyslné, pojmenování jinde běžné funkce jim ušetří problémy ve sporu o patentová práva. Nanejvýš k tomu udělají totéž trochu jinak. A mnoho zákazníků na to skočí a zaplatí za věc jinde už běžnou.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“